Pre mnohých vysokoškolákov a čerstvých absolventov je prax takmer požiadavkou budúceho zamestnania na plný úväzok. Bez stáže sú dokonca aj niektoré pozície na základnej úrovni nedosiahnuteľné. Takže môže byť ľahké považovať stáž za nič iné ako odrazový mostík na ceste k „skutočnej“ práci – niečo, čo treba vydržať, nie si užívať.
Ale stáže ponúkajú všetky druhy výhod nad rámec zamestnania po vysokej škole. Stáž môže niekedy odhaliť, že plánovaná kariérna cesta alebo odvetvie nie je v skutočnosti pre vás to najlepšie. Stáže vám môžu pomôcť vybudovať sieť kolegov – a priateľov – ktorá môže trvať celý život. Vďaka skúsenostiam zo stáže sa budete cítiť pohodlne a sebavedomo v kancelárskom prostredí. Ale nezískate všetky tieto výhody, ak sa len objavíte a odpočítavate dni do konca vašej stáže.
Tu je návod, ako čo najlepšie využiť svoje skúsenosti so stážou a sústrediť sa na celú svoju kariéru, nielen na úvodnú prácu.
Rozšírte svoje znalosti
Pokúste sa počas stáže dozvedieť o množstve vecí. Vzdelávajte sa o tomto odvetví a rôznych pracovných príležitostiach v ňom. Ak stážujete v marketingovom oddelení, vyhľadajte zamestnancov v redakčnom tíme alebo v oddelení programovania. Pozorujte, ako sa ich práca líši od vašej vlastnej.
Snažte sa pochopiť spoločnosť ako celok. Ako je to organizované? Aká je firemná kultúra ? Ktorí zamestnanci sú považovaní za hviezdy? Čo robí dobrého pracovníka? Majte na pamäti svoju budúcnosť: Chceli by ste pracovať v spoločnosti, ako je tá, v ktorej ste na stáži, alebo by ste uprednostnili inú manažérsku či organizačnú štruktúru? Počas pohovorov budete dostávať otázky o tom, ako radi pracujete a aké prostredie vám vyhovuje . Vedomosti získané počas stáže informujú o vašej odpovedi.
Počas stáže možno zistíte, že spoločnosť alebo odvetvie nie je pre vás. Ak je to tak, nepozerajte sa na stáž ako na stratený čas. Čím skôr zistíte, ktoré cesty nie sú pre vás, tým lepšie.
Vybudujte si dôveru v postupy na pracovisku
Ak ste vždy chodili do školy a pracovali ste na čiastočný úväzok v maloobchode alebo v potravinárstve, stáž môže byť vaším prvým kontaktom s kancelárskou kultúrou. To je odlišné. Čím viac budete vystavení fungovaniu kancelárií, od malých rozhovorov pred stretnutím až po vedieť, koho kopírovať do e-mailov (a kedy), tým pohodlnejšie sa budete cítiť, keď sa vaše tréningové kolesá rozbehnú v pozícii zamestnanca.
Majte tiež na pamäti, že znalosť odborového žargónu je veľmi užitočná, pokiaľ ide o dekódovanie pracovných ponúk , písanie efektívnych motivačných listov a znieť ako skúsený profesionál počas pohovorov. Sledujte preto nástroje používané v kancelárii a módne slová, ktoré sa objavujú počas stretnutí.
Rozšírte svoje zručnosti a zapíšte si, čo robíte
Počas stáže môžete napísať svoj prvý bulletin alebo počítačový program, vytvoriť plán alebo dokonca spustiť projekt. Niektoré programy stáží však vyhradzujú únavnú prácu pre stážistov. Buďte si istí, že bez ohľadu na to, akú prácu robíte, získavate vedomosti a zručnosti, ktoré sú odlišné od toho, čo sa učíte v triede.
Dokonca aj jednoduché úlohy, ako je oslovenie zamestnancov so žiadosťou o informácie, ktoré sa majú zahrnúť do denného e-mailu, môžu vo vašom životopise vyzerať dobre . Za týmto účelom sledujte všetko, čo sa naučíte a robíte počas stáže. Môže byť užitočné viesť si denník. Alebo si ponechajte digitálnu poznámku alebo koncept e-mailu s dátumom zakaždým, keď vykonáte novú úlohu. Napríklad „11/9 – naučil som sa nový vzorec Excel;“ “22. 11. – zúčastnila sa konferencie a prezentovala kľúčové body na stretnutí celého personálu.” Tieto poznámky budú neoceniteľné pri písaní popisu práce pre váš životopis .
Nakoniec si pamätajte, že účelom stáže nie je len to, aby ste pomohli spoločnosti, ale aby ste sa aj naučili. Počas stretnutí si robte poznámky a ak vám niečo nie je jasné, pýtajte sa, aby ste si to neskôr vysvetlili. Ak kolegovia spomínajú zaujímavé a relevantné správy, zdroje alebo tipy, mali by ste sledovať a dozvedieť sa viac. Všetky tieto prieskumy a kontroly z vás urobia lepšieho a informovanejšieho kandidáta počas pohovorov.
Požiadajte o spätnú väzbu
Ako stážista máte v názve prakticky „nováčik“. To môže byť frustrujúce a môže vás to niekedy obmedzovať v vzrušujúcejších projektoch, no zároveň to znamená, že sa od vás očakáva, že nebudete vedieť všetko. Využite toto očakávanie na maximum tým, že sa budete pýtať veľa otázok.
Hľadajte aj spätnú väzbu od manažérov a kolegov. Zistite, čo môžete robiť lepšie. Aj keď je ťažké počuť kritiku, tieto znalosti vám pomôžu zlepšiť sa. Okrem toho je lepšie to zistiť teraz ako počas práce na plný úväzok, kde môže slabý výkon znamenať, že vás pošlú baliť. Navyše budete mať čo povedať, keď sa anketári opýtajú: ” Aká je tvoja najväčšia slabosť? “
Nakoniec, ak je nejaký čas vo vašej kariére, kedy chyby nie sú zničujúce, je to teraz. Ideálne je, samozrejme, nerobiť chyby. Ale s najväčšou pravdepodobnosťou budete. Ak a keď tak urobíte, jednoducho priznajte chybu priamym spôsobom a opýtajte sa svojho manažéra, čo môžete urobiť, aby ste situáciu napravili. Potom ho založte na základe získaných skúseností.
Daj tomu všetko
Najlepšie stáže ponúkajú náročnú a zaujímavú prácu. Ale, bohužiaľ, nie vždy to tak je. Tu je niekoľko vecí, ktoré by ste mali mať na pamäti, ak sa snažíte zostať v kontakte:
- Požiadajte o viac: Ak ste splnili svoje pridelené úlohy, staňte sa dobrovoľníkom pre ďalšiu prácu a projekty. Alebo ešte lepšie vygenerujte zoznam užitočných projektov alebo úloh a opýtajte sa svojho manažéra, či je v poriadku s nimi pokročiť.
- Buďte asertívni: Ak je to možné, stretnite sa so svojím manažérom čo najskôr, aby ste sa pokúsili získať zmysel pre očakávania. Pamätajte, že súčasťou ich práce je zabezpečiť, aby ste mali zmysluplný zážitok. Ak viete, že máte záujem o stretnutie s určitými ľuďmi alebo o dosiahnutie určitých cieľov hodných životopisu, spomeňte to svojmu šéfovi. Dávajte pozor na ich rozvrh – väčšina kancelárskych pracovníkov je prepracovaná.
- Nevyzerajte nudne: V závislosti od vašich povinností to môže byť výzva. Bez ohľadu na to, aká únavná je práca, nenechajte to vidieť na vašej tvári alebo na vašom postoji. Nekontrolujte si telefón počas stretnutí alebo sociálnych sietí pri stole (samozrejme, ak to nie je súčasťou vašich pracovných povinností).
Vytvorte spojenia a nájdite mentora
Ak ste súčasťou skupiny stážistov, môžete si vytvoriť vzťahy, ktoré vydržia celý život. Nepremeškajte príležitosť stretnúť sa so svojimi rovesníkmi – vo vhodnom čase. Rozšírte svoj sociálny okruh aj mimo stážistov. Požiadajte kolegov na kávu alebo si s nimi sadnite na obed. Navštevujte celofiremné spoločenské akcie a stretávajte sa. (Upozornenie: Ak sa podáva chlast, aj keď ste plnoletí, konzumujte s mierou. Byť opitým stážistom na pracovnej akcii nie je dobrý vzhľad.)
Nakoniec hľadajte kariérnych mentorov, ktorí vám môžu poradiť, napísať odporúčania a pomôcť vám nadviazať dôležité kontakty. Ak máte kolegu, ktorý sa v tom vyzná, opýtajte sa, ako sa dostal tam, kde je, a akú radu by vám dal. Tieto rozhovory sú začiatkom vzťahu mentorského typu, ktorý môže byť silnou silou počas celej vašej kariéry.
Začiatok kariéry
Stáž je viac ako len ďalšia úloha, ktorú si treba overiť na ceste k vysokoškolskému titulu. Keď čo najlepšie využijete svoju príležitosť na stáž, robíte prvý krok k zmysluplnej a obohacujúcej kariére.
Experienced Recruiter with a demonstrated history of working in the media production industry. Strong human resources professional with a Bachelor’s degree focused in Psychology from Universitas Kristen Satya Wacana.