Najlepší čas na prihlásenie sa na stáž

Posted on

Najlepší čas na prihlásenie sa na stáž

Kedy je najlepšie požiadať o stáž? Záleží. Ak máte záujem o kreditnú stáž, musíte si skontrolovať termín uzávierky prihlášok na vašej škole.

Konkurenčné stáže s formálnym prihlasovacím procesom budú mať termíny, ktoré sú skôr v roku ako stáž v malej organizácii alebo stáž, ktorú si dohodnete sami.

Môžu sa študenti prvého ročníka uchádzať o stáž?

Väčšina študentov absolvuje stáž počas mladšieho alebo vyššieho ročníka, aby sa zvýšila šanca, že prax povedie k pracovnej ponuke. Čoraz častejšie sa však stáva, že študenti absolvujú stáže počas celého trvania svojej vysokej školy, aby získali skúsenosti. Ak máte záujem o stáž počas prvého roka, pokračujte a prihláste sa.

Mnoho stáží, najmä konkurenčných, platených programov s veľkými spoločnosťami, vyžaduje, aby ste mali predchádzajúcu prax alebo mimoškolské skúsenosti, takže je dôležité začať včas, ak môžete.

Kedy požiadať o kreditnú stáž

Študenti, ktorí zvažujú stáž, by si mali skontrolovať termín na podanie prihlášky na vysokej škole, ak majú záujem získať kredit za stáž.

Poznámka: Väčšina vysokých škôl neudelí kredit po fakte, ak ste sa vopred nezaregistrovali na stáž.

Keďže väčšina vysokých škôl nezabezpečí študentom konkrétnu prax, budete musieť osloviť zamestnávateľov v dostatočnom predstihu pred semestrom, keď plánujete absolvovať stáž, aby ste získali pozíciu.

Kedy sa prihlásiť na jesenné a jarné stáže

V prípade jesenných stáží by ste mali zvážiť kontaktovanie zamestnávateľov predtým, ako na jar opustíte oblasť vysokej školy, ak sa nebudete môcť vrátiť do jesenného semestra. Október je vhodný čas začať oslovovať zamestnávateľov ohľadom jarnej stáže.

Ak zamestnávateľ uvedie, že ešte nie je pripravený zvážiť uchádzačov, opýtajte sa, kedy by ste mohli prichádzať do úvahy najskôr vzhľadom na váš vysoký záujem o túto príležitosť. Miestne miesta pre neplatené stáže sú často obsadené podľa poradia príchodu, takže ak sa prihlásite skôr, bude k dispozícii viac príležitostí.

Kedy sa prihlásiť na platenú letnú stáž

Súťažné platené letné stáže budú mať termíny už koncom jesene. Najčastejším obdobím, počas ktorého budú zamestnávatelia preverovať uchádzačov o platenú prax, bude obdobie od januára do marca.

Mnohé vysoké školy majú k dispozícii zdroje na pomoc pri financovaní študentov, ktorí budú pracovať na neplatenej letnej stáži. Overte si tieto termíny počas jesene v kariérnom úrade vašej vysokej školy.

Neskorá prihláška na stáž

Vo všeobecnosti je dobré požiadať o stáž včas, najneskôr šesť mesiacov pred dátumom jej začiatku.

Tip: Nerobte si starosti, ak sa v procese oneskoríte, pretože mnohé stáže, najmä tie neplatené, je možné dohodnúť až mesiac pred letom alebo semestrom, na ktorý sa zameriavate.

Často to bude znamenať, že študenti oslovia zamestnávateľov, ktorí možno ani nezverejnili príležitosť (keďže mnohé z inzerovaných stáží budú v tomto bode obsadené) a presvedčia ich, že by sa vám oplatilo zamestnať sa ako stážista.

 Skvelý spôsob, ako nájsť stáž, je aj vytváranie sietí s absolventmi, učiteľmi, trénermi, rodinnými kontaktmi, susedmi a miestnymi odborníkmi. Ak potrebujete zarobiť nejaký príjem, možno si budete môcť dohodnúť rozvrh na čiastočný úväzok pre svoju stáž a spárovať ho s platenou prácou na čiastočný úväzok.

Keď už máte pripravenú stáž, určite si vytvorte plán, ako  z nej vyťažiť maximum . Okrem  vytvárania životopisu vám stáže poskytnú cenné pracovné skúsenosti.

Tipy pre úspešnú aplikáciu 

Pre úspešný proces aplikácie postupujte podľa týchto stratégií:

  • Buďte organizovaní.  Sledujte termíny z vašej vysokej školy a spoločností, kde by ste chceli stážovať. Môžete si tiež nastaviť pripomienky kalendára, ktoré budú nasledovať po aplikáciách.
  • Aplikujte na mnoho rolí. Nemôžete rátať s tým, že získate vysnívanú stáž, preto sa určite prihláste na niekoľko.
  • Venujte pozornosť praktickým detailom.  Napríklad, ak ste počas leta na stáži na inom mieste, ako je váš domov a/alebo vysoká škola, budete si musieť určiť, kde budete bývať – a ako budete platiť za svoje bývanie. Myslite aj na financie, najmä ak sa uchádzate o neplatené stáže.
  • Pripravte si profesionálny životopis a motivačný list.  Oba dokumenty by mali byť prispôsobené danej úlohe. Tu je príklad životopisu na  vysokej škole spolu s tipmi na písanie a tu je motivačný list pre  stáž .
  • Postupujte podľa pokynov na aplikáciu. Možno budete musieť  zdieľať referencie , odoslať príklady svojej práce alebo odpovedať na otázky. Pozorne si prečítajte pokyny. Nedostatočná pozornosť venovaná pokynom môže spôsobiť, že náboroví manažéri budú ignorovať vašu žiadosť.

Pripravte sa na pohovor

Keď sa dostanete na pohovor, nezabudnite si precvičiť odpovede na  bežné otázky na pohovore . Dostavte sa na pohovor skôr a  profesionálne sa oblečte . Potom nezabudnite poslať  ďakovný list .

Váš rozhovor bude buď osobný, alebo sa môže uskutočniť prostredníctvom videa. Ak je pre vás virtuálny pohovor novinkou, zistite, ako sa pripraviť na pohovor na video .

Tiež si uvedomte, že vaša stáž môže byť aj vzdialená. Zistite, ako čo najlepšie využiť stáž na diaľku a mať úspešnú skúsenosť.

 

Gravatar Image

Experienced Recruiter with a demonstrated history of working in the media production industry. Strong human resources professional with a Bachelor's degree focused in Psychology from Universitas Kristen Satya Wacana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *