Stajınızdan En İyi Şekilde Nasıl Yararlanabilirsiniz?

Posted on

Stajınızdan En İyi Şekilde Nasıl Yararlanabilirsiniz?

Pek çok üniversite öğrencisi ve yeni mezun için staj , gelecekteki tam zamanlı istihdam için neredeyse bir gerekliliktir. Staj olmadan, bazı giriş seviyesi pozisyonlara bile ulaşılamaz. Bu nedenle, stajı “gerçek” bir işe giden yolda bir basamak taşından başka bir şey olarak görmek kolay olabilir – katlanılacak, zevk alınacak bir şey değil.

Ancak stajlar, üniversite sonrası istihdamın ötesinde her türlü avantajı sunar . Bazen bir staj, planlanmış bir kariyer yolunun veya sektörün aslında sizin için en iyisi olmadığını ortaya çıkarabilir. Stajlar, ömür boyu sürebilecek bir meslektaş ve arkadaş ağı oluşturmanıza yardımcı olabilir. Staj deneyimi, ofis ortamında sizi rahat ve kendinden emin kılabilir. Ancak stajınız bitene kadar gün sayarsanız tüm bu avantajları elde edemezsiniz.

İşte staj deneyiminizden en iyi şekilde nasıl yararlanacağınız ve sadece ilk işe yerleştirme değil, tüm kariyerinize odaklanmanız.

Bilginizi Genişletin

Stajınız sırasında bir dizi şey hakkında bilgi edinmeye çalışın. Kendinizi endüstri ve içindeki çeşitli iş fırsatları hakkında eğitin. Pazarlama departmanında staj yapıyorsanız, editör ekibi veya programlama departmanındaki çalışanları arayın. Çalışmalarının sizinkinden nasıl farklı olduğunu gözlemleyin.

Şirketi bir bütün olarak anlamayı hedefleyin. Nasıl organize edilir? Ne var şirket kültürü ? Hangi çalışanlar yıldız olarak kabul edilir? Bir işçiyi iyi yapan nedir? Geleceğinizi aklınızda bulundurun: Staj yaptığınız şirket gibi bir şirkette mi çalışmak istersiniz yoksa farklı bir yönetim veya organizasyon yapısını mı tercih edersiniz? Görüşmeler sırasında, nasıl çalışmayı sevdiğiniz ve hangi ortamların size uygun olduğu hakkında sorular alacaksınız . Stajınız sırasında edindiğiniz bilgiler, yanıtınızı bildirir.

Stajınız sırasında şirketin veya sektörün size göre olmadığını keşfedebilirsiniz. Eğer durum buysa, stajı boş zaman olarak görmeyin. Hangi yolların size uygun olmadığını ne kadar erken keşfederseniz o kadar iyi.

İşyeri Uygulamalarında Güven Oluşturun

Her zaman okuldaysanız ve perakende veya yemek servisinde yarı zamanlı işlerde çalıştıysanız, ofis kültürüne ilk maruz kalışınız staj olabilir. Bu farklı. Toplantı öncesi küçük konuşmalardan e-postaları kimin (ve ne zaman) kopyalayacağınızı bilmeye kadar ofislerin nasıl çalıştığına ne kadar çok maruz kalırsanız, eğitim çarklarınız bir personel pozisyonuna geçtiğinde o kadar rahat hissedeceksiniz.

Ayrıca, iş ilanlarının kodunu çözmek , etkili kapak mektupları yazmak ve görüşmeler sırasında deneyimli bir profesyonel gibi konuşmak söz konusu olduğunda, endüstri jargonunu bilmenin son derece yararlı olduğunu unutmayın . Bu yüzden ofiste kullanılan araçları ve toplantılar sırasında ortaya çıkan moda kelimeleri takip edin.

Becerilerinizi Genişletin ve Yaptıklarınızı Günlüğe Kaydedin

Stajınız sırasında ilk haber bülteninizi veya bilgisayar programınızı yazabilir, bir program oluşturabilir ve hatta bir proje yürütebilirsiniz. Ancak bazı staj programları, stajyerler için sıkıcı homurdanma işlerini saklı tutar. Hangi işi yaparsanız yapın, sınıfta öğrenilenlerden farklı bilgi ve beceriler kazanacağınızdan emin olabilirsiniz.

Günlük bir e-postaya eklenecek bilgiler için çalışanlara ulaşmak gibi basit görevler bile özgeçmişinizde güçlü görünebilir . Bu amaçla, stajınız boyunca öğrendiğiniz ve yaptığınız her şeyi takip edin. Günlük tutmak faydalı olabilir. Veya her yeni görevi gerçekleştirdiğinizde tarihi içeren dijital bir not veya taslak e-posta tutun. Örneğin, “11/9—öğrenilmiş yeni Excel formülü”; “11/22—konferansa katıldı ve personel genelindeki toplantıda kilit noktaları sundu.” Özgeçmişiniz için bir iş tanımı yazarken bu notlar çok değerli olacaktır .

Son olarak, stajın amacının sadece şirkete yardım etmek olmadığını, sizin öğrenmeniz için olduğunu unutmayın. Toplantılar sırasında not alın ve net olmayan bir şey varsa daha sonra açıklığa kavuşturmak için sorular sorun. Meslektaşlarınız ilginç, ilgili haber hikayelerinden, kaynaklardan veya ipuçlarından bahsederse, takip etmeli ve daha fazlasını öğrenmelisiniz. Tüm bu araştırma ve takip, görüşmeler sırasında sizi daha iyi, daha bilgili bir aday yapacaktır.

Geri Bildirim İsteyin

Bir stajyer olarak, ünvanınızda pratik olarak “acemi” var. Bu sinir bozucu olabilir ve bazen sizi daha heyecan verici projelerden sınırlayabilir, ancak aynı zamanda her şeyi bilmemenizin beklendiği anlamına da gelir. Bol soru sorarak bu beklentiden en iyi şekilde yararlanın.

Ayrıca, yöneticilerden ve meslektaşlarınızdan geri bildirim alın. Neyi daha iyi yapabileceğinizi öğrenin. Eleştirileri duymak zor olsa da, bu bilgi gelişmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, düşük performansın paketleneceğiniz anlamına gelebileceği tam zamanlı bir işte olmaktansa bunu şimdi öğrenmek daha iyidir. Ayrıca, görüşmeciler ” En büyük zayıflığınız nedir? ” diye sorduğunda söyleyecek bir şeyiniz olacak.

Son olarak, kariyerinizde hataların yıkıcı olmadığı herhangi bir zaman varsa, o da şimdidir. İdeal olarak, elbette, hata yapmayacaksınız. Ama, büyük olasılıkla, yapacaksın. Bunu yaparsanız, hatayı açık bir şekilde kabul edin ve durumu düzeltmek için yöneticinize ne yapabileceğinizi sorun. Sonra öğrenilen dersler altında dosyalayın.

Herşeyini Ver

En iyi stajlar zorlu, ilginç işler sunar. Ama ne yazık ki, durum her zaman böyle değil. Nişanlı kalmak için mücadele ediyorsanız aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey:

  • Daha fazlasını isteyin: Size verilen görevleri tamamladıysanız, ek iş ve projeler için gönüllü olun. Ya da daha iyisi, faydalı projelerin veya görevlerin bir listesini oluşturun ve yöneticinize bunlarla ilerlemenin uygun olup olmadığını sorun.
  • İddialı olun: Beklentileri anlamaya çalışmak için mümkünse yöneticinizle erkenden görüşün. Unutmayın, işlerinin bir kısmı sizin anlamlı bir deneyim yaşamanızı sağlamak. Belirli insanlarla tanışmak veya özgeçmişe değer belirli hedeflere ulaşmakla ilgilendiğinizi biliyorsanız, bunu patronunuza söyleyin. Sadece programlarına dikkat edin – çoğu ofis çalışanı olduğu gibi çok çalışıyor.
  • Sıkılmış görünmeyin: Sorumluluklarınıza bağlı olarak bu bir zorluk olabilir. İş ne kadar sıkıcı olursa olsun, bunun yüzünüze veya tavrınıza yansımasına izin vermeyin. Toplantılarda veya sosyal medyada masanızda telefonunuzu kontrol etmeyin (tabii bu, iş sorumluluklarınızın bir parçası değilse).

Bağlantılar Oluşturun ve Bir Mentor Bulun

Bir grup stajyerin parçasıysanız, ömür boyu sürecek ilişkiler kurabilirsiniz. Uygun zamanlarda yaşıtlarınızla sosyalleşme fırsatını kaçırmayın. Sosyal çevrenizi stajyerlerin ötesine de genişletin. İş arkadaşlarınızdan kahve içmelerini isteyin veya öğle yemeğinde onlarla birlikte oturun. Şirket çapındaki sosyal etkinliklere katılın ve kaynaşın. (Uyarı: İçki servisi yapılıyorsa, reşit olsanız bile, porsiyonu ölçülü alın. Bir iş etkinliğinde sarhoş stajyer olmak iyi bir görünüm değildir.)

Son olarak, size tavsiyede bulunabilecek, tavsiyelerde bulunabilecek ve önemli bağlantılar kurmanıza yardımcı olabilecek kariyer danışmanları aramaya devam edin . İşlerini bilen bir iş arkadaşınız varsa, bulundukları yere nasıl geldiklerini ve size ne tavsiyede bulunacaklarını sorun. Bu sohbetler, kariyeriniz boyunca güçlü bir güç olabilecek mentor tipi bir ilişkinin başlangıcıdır.

Kariyer Yolculuğunuza Başlarken

Staj, üniversite diplomasına giden yolda kontrol etmek için başka bir görevden daha fazlasıdır. Staj fırsatınızdan en iyi şekilde yararlandığınızda, anlamlı ve ödüllendirici bir kariyere doğru ilk adımı atmış olursunuz.

 

Gravatar Image

Experienced Recruiter with a demonstrated history of working in the media production industry. Strong human resources professional with a Bachelor's degree focused in Psychology from Universitas Kristen Satya Wacana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *