Etkili Devam yaz nasıl

Posted on

 Etkili Devam yaz nasıl

Ne bir özgeçmiş olduğunu ve iş ararken neden gerekli mi? Bir özgeçmiş sizin eğitim, iş tecrübesi, kimlik bilgilerini ve başarıları yazılı derlemesidir. Çoğu profesyonel pozisyonları başvuru sürecinin bir parçası olarak bir özgeçmiş ve kapak mektubu sunmak başvuru gerektirir.

Birçok durumda, özgeçmişinizi bir işe alma yöneticisi başvurunuzu incelerken bakacağız ilk belgedir ve bu nedenle gerçek bir “ilk izlenim.” Buna göre, gelişmekte olan ve güncelleştirilmiş, doğru özgeçmiş muhafaza içine zaman ve çaba koymak önemlidir.

Eğer ilk özgeçmiş yazarken veya bir süredir seninkini güncellemediğiniz ve ferahlatıcı ihtiyacı olsun, burada istediğiniz iş bulmanıza yardımcı olacak bir özgeçmiş yazma için adım adım bir kılavuzdur.

Bir Özgeçmiş Amacını gözden

Bir sayfada deneyiminizi özetliyor “kendini reklam” gibi bir özgeçmiş düşünün. Özgeçmişinizi iş uygulamasının en önemli parçalarından biridir. Bu işe yöneticisini size uyguluyorsanız hangi iş için sahip niteliklerin bir bilgi verir.

Ayrıca, bir özgeçmiş ve bir üst yazı arasındaki fark tanımanız gerekir:

  • Bir özgeçmiş genellikle beceri ve harf şeklinde deneyimine ek bilgiler sağlayan bir belgedir bir ön yazı ile gönderilir.
  • Özgeçmiş özlü, sık sık madde işaretli özetidir, bir ön yazı vurgular iken ve belirli bir iş için benzersiz veya idealdir değerler olacaktır belirli özelliklerin veya başarıları üzerinde genişler.

Kişisel Deneyim bir Beyin Dökümü yaparak başlayın

Etkili bir özgeçmiş ileriye taşımak ve pozisyon için mülakata davet etmek işe alma yöneticisi veya işveren itecektir niteliklerin bir özetini ortaya koymaktadır.

Yanı sıra beceri, eğitim ve iş geçmişi hakkında ayrıntılar, ayrıca objektif, özet beyanı, beceri, ya da kariyer vurgular gibi isteğe bağlı kesimlerine sahip olabilir devam eder. Eğer özgeçmişinizi listelemek için gereken tüm somut bilgi derledik sonra yapılan bölümlerin eklenebilir.

Birçok kişi için, bir kalem ve kağıt veya boş bir Word belgesi ile oturup, ve baştan sona kendi iş geçmişini zerre yararlı olabilir. Eğer yıllardır işgücü olmuştur Tabii ki, eğer, bu kez tasarruflu olacak değil, bu nedenle size en belirgin ve alakalı pozisyonlar odak seçebilir.

Çalışmalarınız Deneyim Listesini yapın

Olursa olsun yaklaşımı, amacınız size uyguluyorsanız işlere alakalı tecrübe kronolojik listesini üretmek olacaktır. Bu profesyonel iş deneyimi odaklanmalıdır rağmen, ayrıca bir kez Özgeçmişinizi altına taşıyabilirsiniz ödül veya övgü, gönüllü ya da topluluk deneyimi, post-grad kurs ve beceri yanı sıra kolej eğitimini de içerebilir senin üniversiteden sonra ilk iş.

Eğer beyin dökümü üzerinde çalışırken, şirketin adını, yerini, istihdam tarihleri ​​ve listelemek her pozisyon için görev ve sorumluluklarınızı açıklayan birkaç madde işaretleri eklemeyi unutmayın. Daha sonra mermi noktalarında genişletmek gerekebilir rağmen, en azından bu bilgileri gerekir.

Kişisel Başarıları odaklanın

Bunun yerine ne yaptığını daha her pozisyonda başarılı ne sen tuttum işler, odak için açıklamaları yazarken. sayısal biçimde ölçülebilir başarıları Listeleme özgeçmiş belirgin olur (örneğin,% 10, sat azaltılmış giderlerini% 20 arttı).

İşveren iş ilanıyla arıyor kriterlere o başarıları maç için emin olun.

ve bir görüşme için aldı olsun – bu (ve bu olabilir), işe alma yöneticisi dikkatini çekmek özgeçmişin istihdam geçmişi daha iyi ses yapmak için nasıl bu ipuçlarını gözden geçirecek özgeçmiş açıklamaları yazmak için zorlu buysa.

Özgeçmiş Ne Kapalı bırakın

bir iş için bir özgeçmişe ait olmayan bazı şeyler var. Ne hariç Dahil bizim kadar önemlidir. İdeal olarak, özgeçmiş size başvurduğunuz iş alakalı deneyimini yansıtır ve geçmişte genellikle en fazla 1015 yıl olmalıdır. Mümkünse özgeçmişin, bir ya da iki sayfadan fazla olması gerektiğinden, belirli öğeleri nix gerekebilir.

Eğer bir iş aldı ve sadece bir ay kadar orada kaldı Örneğin, bu pozisyon dahil etmek istemem. Birden fazla beş yıl süreyle üniversiteden olduysan, bu boşluğu doldurmak için diğer profesyonel iş deneyimine sahip varsayarak geçirdiğin herhangi staj kaldırmak için genellikle en iyi çözümdür.

Ancak, bu sizin sağduyu kullanmak isteyeceksiniz bir durumdur. Eğer pazarlama için üniversiteye gitti ve son sınıf staj bir pazarlama olsaydı, o zaman önümüzdeki birkaç yıl için bir sunucu olarak çalıştı, pazarlama staj dahil etmek isterim.

Sonuçta, zamanında ve ilgili hem deneyim dahil arasında bir denge için çabalamak istiyorum.

Bir Devam Stilini Seç

iş ilanları için uygulamak için kullanılan özgeçmiş birkaç temel tipi vardır. Eğer yaşadığınız her pozisyonda çevresindeki tüm ayrıntıları yazma zaman harcamak önce, senin deneyim, eğitim, beceri, nitelik, ve diğeri bunu sen nasıl tarif etkileyebileceği için, kullanmak, düzenlemek ve listelemek için özgeçmiş tarzı ne karar vermelidir istihdam için kimlik bilgileri.

Seçenekleriniz şunlardır:

  • Kronolojik – En gelen az yeniye, ters kronolojik sırayla iş deneyimi de olan en yaygın özgeçmiş türü.
  • Fonksiyonel – İşlevsel özgeçmiş beceri ve yetenekleri yerine iş geçmişi üzerinde duruluyor.
  • Kombinasyon – özgeçmiş Bu tip istihdam geçmişi önce beceri ve deneyim listeler.

Tipi Sizin için hangisi Devam?

Hangi özgeçmiş türü, iş arama için kullanmalıyım? Yani başarmak için çalışıyoruz bağlıdır. herhangi özgeçmiş amacı mümkün olduğu kadar kısa bir sürede bir işe yöneticisi başvuranın güçlü, beceri ve deneyim göstermektir. Bir çalışmaya göre, İşverenler sonrakine geçmeden önce özgeçmişinizi gözden kadar az altı saniye harcamak, bu yüzden sayfasında dikkat çeken bir pozisyonda en ince niteliklerini ve başarıları koymak sizin yararınıza bu.

yani büyük iş geçmişinde boşluklar veya tali yollara alakasız alanlara – Eğer bir şeylerden okuyucunun dikkatini çekmeye çalışıyorsanız ek olarak, işlevsel veya kombinasyon özgeçmiş da yararlı olabilir.

Özgeçmiş Derleme başlayın

Eğer bir özgeçmiş türüne karar verdikten sonra, özgeçmişini yazmaya başlamak için zamanı. Sen sıfırdan başlamak zorunda değilsiniz. İlk olarak, seçtiğiniz özgeçmiş türü için örnekler gözden geçirin. Ardından, kendi iş geçmişi ile kopyalayıp bir belgeye yapıştırmak ve sonra doldurabileceği bir şablon seçin.

Ne olursa olsun seçtiğiniz özgeçmiş çeşidi ne kadar başvurduğunuz iş için özgeçmişinizi uyarlamak amaçlıyoruz. Eğer her iş tanımını uyacak şekilde adapte olan bir özgeçmiş şablonu kullanmak kesinlikle kabul edilebilir olsa da, hatta aynı alanı içinde birden fazla açıklıklar aynı kesin özgeçmiş göndermek kötü bir fikirdir.

Amacınız akılda hem robotlar ve insanlar ile özgeçmiş yazmak için olmalıdır. Birçok kuruluş yöneticileri hiç onlara bakmak tutmadan önce, Başvuru Takip Sistemleri veteriner özgeçmiş sıralamak ve kullanın. Bu, en iyi deneyim ve nitelikleri adayların bir bütün alanında ve bunun yanı sıra oldukça iyi bir özgeçmiş olabilir, ancak özgeçmişinizi doğru anahtar kelimeleri içermiyorsa bilgileriniz çatlaklardan düşecek demektir. Anahtar kelimelerin doğru deneyimine ama Gönderilirkenki iş tanımına yanı sadece sevk edecektir.

Özgeçmiş biçimlendirme

Eğer yazılı ve seçtiğiniz özgeçmiş tipine göre Bilgilerinizi organize sonra, tipik mesleki standartlara göre biçimlendirmek için emin olun. Mümkünse Sen her tarafta boyunca tutarlı aralığını ve eşit büyüklükte marjlarını kullanmalıdır. Bu kelime işlemcisinin varsayılan ayarlara sopa genellikle en iyi, ama sol, sağ, üst ve alt kenar boşlukları küçültmek eğer bazı durumlarda, bu bir sayfada özgeçmişini sığdırmak için daha fazla alan satın yardımcı olabilir.

beyaz sayfa, siyah metin, okunabilir yazı: görsel veya istatistik özgeçmiş bazı sektörlerde moda haline gelmiş olsa da, geleneksel biçimlendirme ile sopa güvenli bir bahis zaman. Arial, Times New Roman, Calibri, Helvetica veya Gürcistan gibi temel bir yazı tipini seçin. İdeal olarak, yazı tipi boyutu hiçbir 12’den daha büyük ve 10.5 daha küçük olmalıdır.

Yalnızca dijital nüsha olarak gönderilmesi bile, bunun tek bir sayfada yazdırır emin olmak için (o işe yöneticileri bunu yaparken olabileceğini mümkündür gibi) ve basılı formda kolay okunur Özgeçmişinizi yazdırmak için iyi bir fikirdir. Özgeçmişinizi basılı bir kopya üzerinde okumanın ayrıca sayfadaki boşluk bol etmesini sağlamak ve profesyonel görünüyor olacaktır.

Tashih, tashih ve tashih Yine

Hatta profesyonel düzeltmenler kolaylıkla kendi işlerini tashih edebilir. Yazım hatası yaptıktan sonra buna kendiniz yakalamak zor. Bu nedenle, bu değerlendirilmek için de göndermeden önce bir veya iki güvenilen arkadaş özgeçmişinizi bakmak için iyi bir fikirdir.

Bir Yaşam Belgesi olarak Özgeçmiş düşünün

Kısa vadede, sen için geçerli her iş temelinde Özgeçmişinizi çimdik gerekir. Örneğin, eğer hiç uyguluyorsanız bir pozisyon belli bir sorumluluk tartmak veya başka üzerinde durulması görünüyor, kendi özgeçmiş bu alandaki uzmanlığını taşır emin olmalıdır.

geliştirdiği gibi aynı zamanda, sen, sen kazandı çektiğiniz kurslar veya ödül öğrendiğin yeni beceriler ekleyerek, deneyimi ile devam güncellenmesi gerekmektedir.

Periyodik seferde hepsinden daha Özgeçmişinizi güncellemek için çok daha kolaydır, bu yüzden istihdam ederken bile, bilgi, hala kafanın içinde taze iken, her üç ayda bir özgeçmişini yenilemek için bir hatırlatma ayarlayın. Bu, bir sonraki iş arama çok daha kolay hale getirecek ileride şirket veya kariyerlerine geçiş yapmak karar vermelidir.

Gravatar Image

Experienced Recruiter with a demonstrated history of working in the media production industry. Strong human resources professional with a Bachelor's degree focused in Psychology from Universitas Kristen Satya Wacana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *