Staj Başvurusu İçin En İyi Zaman

Posted on

The Best Time to Apply for an Internship

Staj başvurusunda bulunmak için en iyi zaman ne zaman? Değişir. Kredili bir stajla ilgileniyorsanız, okulunuzla son başvuru tarihini kontrol etmeniz gerekir.

Resmi bir başvuru süreci olan rekabetçi stajların, küçük bir kuruluşta veya sizin ayarladığınız bir stajyerlikten daha erken olan son tarihleri ​​olacaktır.

Birinci Sınıf Öğrencileri Staj Başvurusu Yapabilir mi?

Çoğu öğrenci, bir iş teklifine yol açan staj şansını artırmak için küçük veya son sınıflarında bir staj yapacaktır. Ancak, öğrencilerin deneyim kazanmak için üniversite kariyerlerinin tamamı boyunca staj yapmaları giderek daha yaygın hale geliyor. İlk yılınızda staj yapmakla ilgileniyorsanız, devam edin ve başvurunuzu yapın.

Birçok staj, özellikle büyük şirketlerle yapılan rekabetçi, ücretli programlar, daha önce staj veya ders dışı deneyime sahip olmanızı gerektirir, bu nedenle mümkünse erken başlamak önemlidir.

Kredi için Staj Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

Staj yapmayı düşünen öğrenciler, staj için kredi almakla ilgileniyorlarsa, başvuru için kolejlerinin son tarihini kontrol etmelidir.

Not : Staj deneyimi için önceden kayıt yaptırmadıysanız, çoğu kolej bu tarihten sonra kredi vermez.

Çoğu kolej, öğrenciler için belirli bir staj sağlamayacağından, bir pozisyon bulmak için staj yapmayı planladığınızda, dönem öncesinde işverenlerle iletişime geçmeniz gerekecektir.

Güz ve Bahar Stajlarına Ne Zaman Başvurulur

Sonbahar stajları için, sonbahar dönemine kadar geri dönemezseniz, ilkbaharda kolej alanınızdan ayrılmadan önce işverenlerle iletişime geçmeyi düşünmelisiniz. Ekim, bahar stajı için işverenlere ulaşmaya başlamak için iyi bir zamandır.

Bir işveren, başvuru sahiplerini değerlendirmeye henüz hazır olmadığını belirtirse, fırsata olan yüksek ilginiz göz önüne alındığında, en erken ne zaman düşünülebileceğini sorun. Ücretsiz stajlar için yerel boşluklar genellikle ilk gelene ilk hizmet esasına göre doldurulur, bu nedenle erken başvurursanız daha fazla fırsat elde edilebilir.

Ücretli Yaz Stajına Ne Zaman Başvurulur

Rekabetçi ücretli yaz stajlarının, sonbaharın sonlarına kadar son başvuru tarihleri ​​olacaktır. İşverenlerin ücretli staj başvurularını taramak için en yaygın zaman aralığı Ocak-Mart arası dönem olacaktır.

Birçok kolej, ücretsiz bir yaz stajında ​​çalışacak öğrencilere fon sağlamaya yardımcı olacak kaynaklara sahiptir. Sonbaharda bu son tarihler için kolejinizin kariyer ofisine danışın.

Staja Geç Başvurmak

Genel bir kural olarak, stajlara başlangıç ​​tarihinden altı ay önceye kadar erken başvurmak iyi bir fikirdir.

İpucu : Birçok staj, özellikle ücretsiz olanlar, hedeflediğiniz yaz veya yarıyıldan bir ay öncesine kadar ayarlanabildiğinden, süreçte geç kalırsanız endişelenmeyin.

Çoğu zaman, bu, öğrencilerin bir fırsat bile yayınlamamış olabilecek işverenlere ulaşmasını (çünkü reklamı yapılan stajların çoğu bu noktada doldurulacaktır) ve onları bir stajyer olarak çalışmaya değer olacağınıza ikna etmeyi içerecektir.

 Mezunlar, öğretmenler, koçlar, aile bağlantıları, komşular ve yerel profesyonellerle kurmak da staj bulmak için harika bir yoldur. Biraz gelir elde etmeniz gerekiyorsa, stajınız için yarı zamanlı bir program ayarlayabilir ve bunu ücretli yarı zamanlı bir işle eşleştirebilirsiniz.

Bir staj planladığınızda, bundan en iyi şekilde nasıl yararlanacağınıza dair bir plan yaptığınızdan emin olun  . Özgeçmişinizi oluşturmaya ek olarak  , stajlarınız değerli bir iş deneyimi sağlayacaktır.

Başarılı Bir Uygulama İçin İpuçları 

Başarılı bir başvuru süreci için şu stratejileri izleyin:

  • Organize olmak.  Hem kolejinizden hem de staj yapmak istediğiniz şirketlerden son teslim tarihlerini takip edin. Ayrıca uygulamaları takip etmek için takvim hatırlatıcıları ayarlamak isteyebilirsiniz.
  • Apply to many roles. You can’t count on getting your dream internship, so make sure to apply for several.
  • Pay attention to practical details. For instance, if you’re interning during the summer in a different location from your home and/or college, you’ll need to determine where you’ll live—and how you’ll pay for your housing. Think through finances as well, particularly if you are applying for unpaid internships.
  • Prepare a professional resume and cover letter. Both documents should be tailored toward the role at hand. Here’s a college resume example, along with writing tips, and here’s an internship cover letter.
  • Follow the application instructions. You may need to share references, submit examples of your work, or answer questions. Read the directions carefully. Showing a poor lack of attention to the instructions can make hiring managers disregard your application.

Prepare for an Interview

Once you land an interview, make sure to practice answering common interview questions. Show up to the interview early and dressed professionally. Afterward, don’t forget to send a thank-you note.

Your interview will be either in-person or could be conducted via video. If virtual interviewing is new to you, find out how to prepare to ace a video interview.

Also, be aware that your internship may be remote as well. Find out how to make the most of a remote internship, and have a successful experience.

 

Gravatar Image

Experienced Recruiter with a demonstrated history of working in the media production industry. Strong human resources professional with a Bachelor's degree focused in Psychology from Universitas Kristen Satya Wacana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *