Kariyer Nasıl Seçilir Kullanım Öz Değerlendirme Araçları ‘

Posted on

Kariyer Nasıl Seçilir Kullanım Öz Değerlendirme Araçları '

Onlar onlar için doğru olanı işgal onlara bir test alabilir eğer bir kariyer seçmek çalıştığınız kişiler genellikle merak ediyorum. Ne yazık ki, sihirli hayatının geri kalanında ne yapacağını söyleyecektir tek bir test yoktur. Bir arada öz değerlendirme araçları ise kararı ile yardımcı olacaktır.

Öz değerlendirme aşamasında kariyer planlama süreci , bilinçli bir karar vermek için kendiniz hakkında bilgi toplamak. Bir öz değerlendirme iyice inceleyerek içermelidir değerleri , çıkarları , kişilik ve yetenek .

  • Değerler: başarı, statü ve özerklik gibi, önemli olan şeyler
  • İlgi: Eğer, yani golf oynarken yapıyor uzun yürüyüşler yapmayı ve arkadaşlarıyla dışarı asılı nelerden zevk
  • Kişilik: Kişinin özellikleri, motivasyon sürücüler, ihtiyaçları ve tutumları
  • Yetenek: Böyle yazı olarak en iyi aktiviteleri, bilgisayar programlama ve öğretme. Bunlar eğitim ve öğretim yoluyla edinilen doğal beceriler veya hangilerinin olabilir.

Birçok kişi bu süreçte onlara yardımcı ve öz değerlendirme stok çeşitli yönetmek için bir kariyer danışmanı işe. Aşağıda, bir kariyer seçmek için sonuçlarınızı kullanırken dikkat edilmesi araçları farklı türde yanı sıra diğer bazı şeylerin bir tartışmadır.

Değer Stoklar

Kişisel değerler muhtemelen dikkate alınması gereken en önemli şey olan meslek seçiminde . Kariyerinizi planlarken bunları göz önünde yoksa, işinizi sevmediğim ve bu nedenle de başarılı olamaz iyi bir şans var. Örneğin, özerklik tercih birisi o bağımsız olamaz bir işte mutlu olmaz.

içsel ve dışsal: değerlerin iki türü vardır. İçsel değerler işin kendisi ve ne topluma katkıda ilişkilidir. Dışsal değerler fiziksel ayarı ve kazanç potansiyeli gibi dış özellikler bulunmaktadır. Değer envanterleri aşağıdaki gibi sorular soracaktır:

  • sizin için önemli bir yüksek maaş mı?
  • İşinizi insanlarla etkileşim dahil etmek için önemli midir?
  • o iş topluma katkıda bulunmak için önemli mi?
  • sizin için önemli prestijli bir iş mi geçiriyor?

Bir özdeğerlendirme sırasında, bir  meslek danışmanı  : Aşağıdaki stok değer birini uygulayabilir  Minnesota Önemi Anketi (Miq)Kişilerarası Değerler Anketi  (SIV) veya  Mizaç ve Değerler Envanteri  (TVI).

Faiz Stoklar

Ayrıca Kariyer geliştirme uzmanları sık administer faiz envanterleri gibi güçlü Faiz Envanteri  (SII), eski adıyla  Güçlü-Campbell Faiz Envanteri. Bunlar öz değerlendirme araçları kendi (ilgili bir dizi soru cevaplamak için bireyleri sormak sürpriz ) çıkarları. Güçlü EK, bir psikolog, onların gelişmesine öncülük etmiştir. O, bulunan verileri üzerinden o (yani kariyerinde memnun ve) aynı kariyerinde insanlar benzer ilgi alanlarına sahip olduğunu, insanların sever ve faaliyetleri, nesneler ve kişilerin türleri çeşitli beğenmeme konusunda toplandı.

Dr John Holland  , gerçekçi araştırmacı, sanatsal, sosyal, girişimci ve konvansiyonel: ve diğerleri bir veya birden fazla altı türleriyle eşleşen çıkarlar bir sistem sağladı. Daha sonra meslekler ile bu tür eşleşti. İlgi alanı envanter alma, sonuçlar size ilgi bir benzerlik vardır in-sığacak nerede olduğunu görmek için bu çalışma ile karşılaştırıldığında  polis  örneğin veya bir muhasebeci olanların?

Kişilik Stoklar

Kariyer planlamasında kullanılan birçok kişilik envanterleri Psikiyatrist Carl Jung’un kişilik teorisi dayanmaktadır. O zıt dört çift inanılan tercihleri yönlü bireyler insanların kişilikleri kadar şeyler- marka yapmayı tercih. Bunlar  dışa dönüklük  ve  içe dönüklük  (nasıl bir enerji verir), algılama ve sezgi (nasıl bir algıladığını bilgisi), düşünme ya da duygu (bir kararlarını nasıl) ve yargılama ve (bir kendi hayatını yaşıyor nasıl) algılama. Her çiftten biri tercihi bireyin kişilik tipini oluşturur.

Kariyer danışmanları genellikle gibi Jung Kişilik Teorisi dayanan değerlendirmeler, elde edilen sonuçları kullanmak  Myers-Briggs Tip Göstergesi  (MBTI) yardım istemcileri kariyerleri seçin. Onlar belirli bir kişilik tipi ile bireylerin daha iyi belli meslekler için uygundur inanıyoruz. Bir örnek içine kapanık diğer insanları her zaman etrafında olmak ona gerektiren bir kariyer iyi yapmak olmaz olurdu.

yetenek Değerlendirmeleri

Girmek için hangi alanda verirken, gerek senin yeteneklerini keşfetmek . Bir yetenek doğal veya kazanılmış yeteneğidir. Yaptığını iyi oldukları bakarak ek olarak, aynı zamanda ne zevk düşünün. Belli bir beceri konusunda oldukça maharetli olması beklenir, ancak bunu kullanarak harcanan her saniye hor mümkündür. Genel olarak konuşmak gerekirse, yine de, insanlar genellikle iyi oldukları işten zevk.

Eğer yeteneklerinizi değerlendirirken ediyor olsak da, daha gelişmiş ya da yeni elde etmek için harcamak istediğiniz zaman düşünmek  becerileri . Kendine sorman bir sorudur bu -eğer bir kariyer tüm nitelikleri tutan bu sefer taahhüt yapmaya istekli ve muktedir olurdu, çekici bulabilir ama hazırlanmak için X yıllar alır?

Ek şeyler düşünün için

öz değerlendirme süreci üzerinde çalışırken, kariyer seçimini etkileyecektir diğer faktörleri göz önüne alır. Örneğin, aile sorumlulukları ve eğitim veya eğitim için ödeme yeteneğinize düşünüyorum. bu kendini değerlendirme unutma kariyer planlama sürecinin ilk adımıdır, değil sonuncusu.

Bu dönemi tamamladıktan sonra bir sonraki birine gitmek kariyer keşif . Aklınızdaki öz değerlendirme sonuçları ile, sonraki, olanları en uygun olduğunu görmek için mesleklerde çeşitli değerlendirir. Belirli bir kariyer gösterebilir senin öz değerlendirme sizin ilgi, kişilik, değerler ve yetenek ile birisi için uygun olsa da, bu sizin için en doğru olandır anlamına gelmez. Benzer şekilde, bir kendi kendine değerlendirme sonuçlarında görünmüyor sırf meslek indirimi vermez. Eğer ilgilenen edildiği herhangi mesleği hakkında çok araştırma yapın.

 

Gravatar Image

Experienced Recruiter with a demonstrated history of working in the media production industry. Strong human resources professional with a Bachelor's degree focused in Psychology from Universitas Kristen Satya Wacana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *