Özgeçmişinizi TikTok’ta Yayınlamalısınız?

Posted on

Özgeçmişinizi TikTok'ta Yayınlamalısınız?

Kısa videolar içeren popüler sosyal medya uygulaması TikTok’taysanız, bunu bir dizi haber ve bilgi ile eğlence olarak düşünmeye alışmış olabilirsiniz. Ancak Facebook , LinkedIn ve Twitter gibi diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi , TikTok da iş aramanıza dahil edilebilir. Örneğin, #careertok ve #jobsearch gibi hashtag’leri takip etmek, tavsiye ve ipuçları sunan sonsuz bir TikTok akışına yol açar.

TikTok’un kariyer yolunuz için değerli bir araç olup olmadığını belirlemenize yardımcı olmak için, TikTok Özgeçmiş aracını, özgeçmişinizi sosyal ağda yayınlamanın artılarını ve eksilerini ve bunu yapmanın ipuçlarını tartışacağız.

Önemli Çıkarımlar

 • Özgeçmişinizi TikTok’ta yayınlamak zorunda değilsiniz. İşverenler için (şimdilik) en uygun işe alım aracı olmayabilir, bu nedenle bir kağıt özgeçmiş konusunda daha rahatsanız, buna bağlı kalın.
 • TikTok özgeçmişlerini oluşturmak, güçlü yönlerinizi daha iyi vurgulamak ve dikkat çekmek için eğlenceli olabilir. Bununla birlikte, platformda özgeçmiş göndermek zaman alabilir, kendinizi tanıtmak için sınırlı alan sağlayabilir, önyargıya yol açabilir ve kişiliğinize uymayabilir.
 • İş aramanızla ilgili hemen hemen her şey gibi, başlamadan önce planlamak ve hazırlanmak isteyeceksiniz. Ne söyleyeceğinizi bilin, görseller üzerine beyin fırtınası yapın ve çekim yapmadan ve paylaşmadan önce iyi bir ortamda olduğunuzdan emin olun.

TikTok Özgeçmişleri

Birçok kullanıcı tavsiye almak için TikTok’u pasif olarak taramakla kalmaz, uygulamayı bir uygulama aracı olarak ve video özgeçmişlerini paylaşmak için kullanır. Temmuz 2021’de TikTok, bu çabaları teşvik etmek için TikTok Özgeçmişleri olarak bilinen bir pilot program başlattı ve Chipotle ve Target gibi tanınmış şirketler, insanları uygulama aracılığıyla giriş seviyesi pozisyonlara başvurmaya davet etti. 1

Yönetici arama danışmanı ve Next Job, Best Job’un yazarı Rob Barnett, “TikTok Özgeçmişler özelliğini kullanmaya başlarsanız, sınırı aşacak ve bunun bir moda olduğunu düşünen sayısız iş arayandan daha hızlı mülakatlara kabul edileceksiniz” dedi : Bir Kelle Avcısının Hemen İşe Alınmak İçin 11 Stratejisi

İpucu : Sosyal medya platformları, iş aramanız için büyük bir varlık olabilir; sadece bu yapılması ve yapılmaması gerekenleri göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.

Ancak özgeçmişinizi TikTok’ta yayınlamanın bazı olası dezavantajları vardır – taktik herkes için değildir. Örneğin, platformda bir kullanıcı değilseniz, sadece iş başvurusunda bulunmak için bir hesap oluşturmaya değmeyebilir.

Özgeçmişinizi TikTok’ta yayınlamanın artıları ve eksileri hakkında daha fazla bilgi ve uygulamayı iş aramanızda kullanıyorsanız aklınızda bulundurmanız gereken ipuçlarını öğrenin.

TikTok’ta Özgeçmiş Göndermenin Artıları ve Eksileri

Özgeçmişinizi TikTok’a göndermeden önce aklınızda bulundurmanız gerekenler.

Artıları

 • Oluşturmaları eğlenceli olabilir. Aktif bir TikTok varlığınız varsa ve platformu kullanmayı seviyorsanız, bir TikTok oluşturmanız sizin için nispeten kolay olabilir ve hatta olağan kapak mektubu yazma rutininden daha eğlenceli hissettiren bir şey olabilir.
 • TikTok özgeçmişleri, güçlü yönlerinizi vurgulamada daha iyi bir iş çıkarabilir. Bir özgeçmiş ve kariyer danışmanlığı hizmeti olan StandOut CV’nin eski işe alım görevlisi ve direktörü Andrew Fennell, The Balance’a e-posta yoluyla “Videolar, kişiliğinizin ve güveninizin ortaya çıkmasına yardımcı oluyor – standart bir özgeçmişin aksine” dedi.
 • İlgili olabilir. Elbette, sosyal medyada veya halkla ilişkiler veya pazarlama içeren rollerde çalışmak istiyorsanız, bir TikTok özgeçmişine sahip olmak, yöneticileri işe alırken güçlü yönlerinizi göstermenin bir yolu olabilir. Neredeyse bir seçme veya portföy görevi görebilir. “Birçok modern iş, önemli teknik bilgi birikimi gerektirir; videoları düzenleyebilen, sesleri bir araya getirebilen ve işleri eğlenceli hale getirebilen kişiler aranır. Bir TikTok pazarlama ajansı olan Online Optimism’in CEO’su Flynn Zaiger, The Balance’a gönderdiği bir e-postada, piksel mükemmelliğinde bir TikTok oluşturmak, yaratıcı uzmanlığınızı sergiliyor” dedi.
 • TikTok özgeçmişleri dikkat çekici olabilir. Fennell, TikTok’ta bir özgeçmiş videosu yayınlayın ve “viral olma, paylaşılma ve muhtemelen hedeflediğiniz sektördeki insanlar tarafından görülme şansı var” dedi. Ayrıca hashtag’leri ve ilgili etiketleri kullanarak hayalinizdeki şirketle bağlantı kurabilirsiniz, diyor.

 Eksileri

 • Önyargı potansiyeline dikkat edin. Bir kağıt özgeçmişi paylaştığınızda, işverenler neye benzediğinizi görmezler. (Modellik veya oyunculuk işleri için başvuran kişiler gibi nadir istisnalar dışında, özgeçmişinize fotoğraf eklemek uygun değildir.) “Birçok işveren, cinsiyet, isim veya sistemik önyargıyı azaltmak için eğitim geçmişi bile” dedi Zaiger. Ancak bir video özgeçmiş ile işverenler görünüşünüzü en başından görecekler. Bu, işe alım yöneticilerinin bilinçli veya bilinçsiz bir önyargıya sahip olmasına izin verebilir; bu durumda, görünüşünüz işverenlerin size ulaşıp ulaşmayacağı konusunda bir faktör olabilir.
 • Zaman alıcı olabilir. TikTok videoları kısadır, ancak bu kadar kısa sürede tutarlı, işe uygun bir mesaj iletmek zor olabilir. Bu saniye uzunluğundaki videonun oluşturulması saatler sürebilir.
 • Uzay sınırlıdır. Kağıt üzerinde düzenli özgeçmişlerde, insanlar bazen deneyimlerini azaltmak için mücadele ederler. Kariyerinizin bir noktasında, tek sayfalık bir özgeçmiş imkansız hale gelebilir. Şimdi deneyiminizi birkaç saniye içinde vurgulamayı düşünün. Bu, özellikle daha ayrıntılı, ciddi ayrıntılarla zor olabilir. Zaiger, “TikTok kişiliğinizi sergileyebilirken, portföyünüzün veya deneyiminizin daha ciddi yönlerini bu kadar kısa bir klipte kullanmak biraz daha zor” dedi.
 • İşverenler ve işe alım yöneticileri bunu görmeyebilir bile. Birçok kişi TikTok özgeçmişinizi görebilir. Ama doğru insanlar olacaklar mı? Şirket işe alım görevlileri ve işe alım yöneticileri, işe alımları göz önünde bulundurarak uygulamada zaman harcamıyorsa, onların dikkatini çekemeyebilirsiniz. Ve bazı endüstriler bir TikTok özgeçmişini profesyonel bir kumar olarak görmeyebilir – hukuk, tıp, finans düşünün, Fennell notları.
 • Herkes için değil. Bir video özgeçmiş sizin için en uygun olmayabilir. Fennell, “Kameraya güvenmiyorsanız, bu yöntemi kullanmamak en iyisidir,” dedi.
 • Viral olabilirsin. Bu, çalışmak istediğiniz şirketlerde işe alım yöneticilerinin dikkatini çekmeye yol açarsa bir profesyonel olabilir. Fennell’e göre diğer taraf, video yaygın olarak paylaşılırsa, bazı olumsuz geri bildirimler alabilirsiniz.

Özgeçmişinizi TikTok’ta yayınlamak biraz rahatsız edici geliyorsa, yalnız değilsiniz.

Öğrencileri kolejler ve şirketlerle buluşturan çevrimiçi bir platform olan Tallo tarafından Ağustos 2021’de gerçekleştirilen Z Kuşağı anketinde, katılımcıların %48’i video özgeçmiş hazırlama fikri konusunda rahat hissederken, %48’i bu düşüncede değildi. Ankete katılanların yalnızca %26’sı özgeçmişlerini TikTok platformunda yayınlayacaklarını söyledi.

Özgeçmişinizi TikTok’ta Göndermek İçin İpuçları

Özgeçmişinizi TikTok’ta yayınlıyorsanız, aşağıdaki taktikleri aklınızda bulundurun.

Göndermeden Önce Pratik Yapın

Fennell, önce pratik yapmadan TikTok özgeçmişinizi oluşturmayın, diyor. Kişiliğinizi yansıtmayı, ancak görünüşünüzü profesyonel tutmayı hedefleyerek, sözlerinizin “özlü” ve “iyi yapılandırılmış” olmasını isteyeceksiniz.

Bir komut dosyası oluşturmak yardımcı olabilir. Zaiger, “En iyi TikTok’lardan bazıları kendiliğinden hissedilebilse de, TikTok özgeçmişlerinin planlanması gerekir,” dedi Zaiger, söylemek istediklerinizi yazmanın önemli hiçbir şeyi unutmayacağınız anlamına geldiğini belirterek.

Ancak bir senaryo üzerinde çalışıyor olsanız bile, kulağa doğal gelmeye çalışın – sert ve fazla prova edilmiş değil. “Kameradaki bir insan gibi konuşmayın. Barnett, “Bir sonraki patronunuzla yüz yüze oturuyorsanız tam olarak iletişim kurun” dedi.

Önemli : Şirketlerin özgeçmişinizi görebilmesi için hesabınızın herkese açık olduğundan emin olun.

Görsellerden Yararlanın

Kameraya konuşmanın ötesine geçin ve adaylığınızı desteklemek için elinizden gelen tüm görselleri kullanın. Fennell, “Söylediklerini pekiştirmek için kariyer başarılarının resimlerini (ödüller, basında çıkan haberler, fotoğraflar, vb.) ve görselleri dahil et” dedi.

Sahneyi kurmak

Ne giydiğinizi, arka planda ne olduğunu ve videonun genel görünümünü de düşünün. Açıkçası, TikTok bir özgeçmiş göndermek için sıradan bir ortamdır. Yine de videoyla birlikte ne tür bir izlenim gönderdiğiniz konusunda dikkatli olun.

Bu, bazı küçük yatırımlar yapmak anlamına gelebilir. Zaiger, “Bir halka ışığı veya daha iyi bir arka plan, amatör ve profesyonel görünümlü bir TikTok özgeçmişi arasındaki farkı yaratabilir” dedi.

Ne Sunduğunuz Konusunda Dikkatli Olun

Unutmayın, TikTok’unuz bir avuç insan tarafından görülebilir – ama aynı zamanda viral de olabilir. Sizi doğru şekilde temsil ettiğinden ve geniş bir kitlenin dikkatini çekerse, sizi utandırabilecek veya herhangi bir tehlikeye neden olabilecek hiçbir şey olmadığından emin olun. Fennell’e göre özgeçmiş videonuzun kimlik hırsızları tarafından kullanılabilecek kişisel bilgiler içermediğinden emin olmak isteyeceksiniz.

 

Gravatar Image

Experienced Recruiter with a demonstrated history of working in the media production industry. Strong human resources professional with a Bachelor's degree focused in Psychology from Universitas Kristen Satya Wacana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *