Mülakat dahil etmek için değil Şey Mektubu ederiz

Posted on

Mülakat dahil etmek için değil Şey Mektubu ederiz

Bir iş görüşmesi sonrasında e-posta veya teşekkür notu gönderme Eğer ikinci mülakat hatta bir iş teklifi için seçilen yardımcı olabilir. Kapak tarafında, yanlış bir şey yazarken bir işveren ilerlemeye hakkında iki kez düşünmek yapabilirsiniz.

O Pozitif tutun

Bir röportajda sonra takip iletişimin kalitesi adaylığı konusunda işverenin değerlendirmesini etkileyecektir. Gönderme Eğer meseleleri teşekkür notu, ama iyi değildir e-posta mesajı sadece hızlı “mülakat için teşekkürler” olması gerekiyor.

Bu arka plan, hem de o işverenle bu pozisyonda işinize güçlü motivasyon ile ne kadar iyi iş uyuyor vurgulamak önemlidir. Ayrıca, tavrınız, motivasyon veya nitelikleri hakkında herhangi bir şüpheye söyleyerek şeyden kaçınmak isteyecektir.

Bir dahil etmek için değil 10 Şey Mülakat için teşekkür mektubu

harfi yukarı takip dahil etmek değil ne Bu ipuçları işveren yanlış mesaj gönderilmesini önlemek yardımcı olabilir.

  1. Takdir Sadece Bildirimi dahil etmeyin:  çalışmadığından emin olun ve siz de işin içinde güçlü bir ilgi beyan ve pozisyon mükemmel bir seçimdir neden kısaca açıklar.
  2. Kişisel İletişimi Yazma Becerileri ve Detaylara dikkat örnekleri misiniz: Do dikkatle tashih ve herhangi yazım veya dilbilgisi hataları düzeltmek ve emin doğru iş unvanı, adres ve isim yapmayı unutmayın. Bu yüzden bile ufak bir hata yapmazlar, güçlü pozitif bir izlenim takip için bir fırsattır.
  3. Sizin mektubunda Maaş Aralığı Mansiyon Etmeyin:  bir teklif işveren tercih edilen aday olduğunu karar verdi kez kaldıraç büyük olacağından maaş müzakere gerçekleşene kadar bekleyin.
  4. Herhangi Bahaneler olun veya Mülakat Sırasında Yanlış Giden şey için özür dile etmeyin:  Sen daha iyi durumda bu konulara dikkat çeken değildir. Toplantı sırasında gündeme geldi herhangi bir endişeniz karşı olabilecek olumlu nitelikleri vurgulayın. Eğer mülakat Eğer çekişme bitti o kadar kötüydü düşünüyorsanız bir istisna olacaktır.
  5. Pozisyonun Herhangi Yönlerini bahsedin etmeyin That You Nedeni Soru Job uygunluğu için:  Bekle bir teklif endişe size rolün bileşenleri hakkında daha fazla açıklama elde etmek uzatıldı kadar. Onların seçim sonuçlandırılması öncesinde iyi bir eşleşme olup olmadığını işveren konusundaki her türlü nedenleri vermeyin. Eğer şirket gibi işi istemediğini biliyorum, ama ne zaman bu kılavuz bir istisnası olabilir. Bu durumda, size organizasyon ile ve daha uygun başka bir pozisyon olabilir sormak etkiledi nasıl bahsedebilirim.
  6. : Sen Farklı Anketör için Ayrı Onları gönderiyorsanız Letters Tam Aynı Dili Dahil Etme  yararlı olup olmadığı veya ilgi stoked her kişinin paylaşılan bir şey düşünün. Diğer bir yaklaşım, bireysel söz ettiğini adres önceliklerine yardımcı olur Tazeledi varlıklara etmektir. Eğer kişisel bir iletişim kurmak için zaman ayırırsanız Görüşmeciler etkileneceksiniz.
  7. Asılsız veya gibi Abartılı Tablolar “İş My Arka Plan için mükemmel bir eştir.” Do not Make: . Yorumlarınızı desteklemek için bir açıklama eklemeyi unutmayın Örneğin, çok iniş olasılığı hakkında heyecan duyuyorum” diyebilir o benim güçlü yazma, etkinlik planlama ve medya ilişkileri becerilerini beni sağlayacak beri halkla ilişkiler ilişkilendirmek bir iş.”
  8. : Sizin Adaylık Statüsü kontrol etmek Çağrı Will değinen tarafından Aşırı Agresif Yaklaşım Take etmeyin Kesinlikle işveren kendi karar için belirttiğini de zaman penceresinde sonuna doğru bir takip arama yapabilirsiniz. Sadece kendi mektupta bu söz gerek yoktur.
  9. : Sen onlardan istedi Are sürece Referanslar Dahil Etme  yazışma up takip ile referanslar dahil etmek gerek yoktur. Bir işveren referans listesi istediğinde, sanki tek soracaktır.
  10. Kişisel Görüşme Gider geri ödemeler hakkında herhangi Sorular dahil etmeyin:  görüşmeden sonra mümkün olan en kısa sürede gönderilmesi gerekmektedir iletişimi izleyin. Mektubunuz münhasıran İşinizde ilgi ve ne kadar iyi uyuyor odaklanmalıdır. Başka bilgi mesajdan rahatsız edebilir. Herhangi bir tazminat sorunları ile başa çıkmak için daha sonra ayrı bir not gönderin.

 

Gravatar Image

Experienced Recruiter with a demonstrated history of working in the media production industry. Strong human resources professional with a Bachelor's degree focused in Psychology from Universitas Kristen Satya Wacana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *