Pärast tööleasumise avalduse esitamist tahate arusaadavalt teada saada, milline on teie seisukoht. Siiski on oluline mõista, et värbamisprotsess võib võtta aega ja te ei pruugi kohe või üldse kuulda.
Kahjuks on ka võimalik, et te ei saa kunagi vastust, isegi mitte märget, mis annaks teile teada, et teid ei palgata või teiega ei võeta intervjuuks ühendust.
Sageli saavad ettevõtted sadu (või isegi tuhandeid) taotlusi ja neil pole lihtsalt aega järelmeetmete võtmiseks. Teistel ei pruugi olla süsteemi tagasilükkamiste käsitlemiseks.
Siin on mõned põhjused, miks te ei võta vastu , ja nõuanded selle kohta, millal ja kuidas töötaotluse olekut jälgida.
Enne jälgimist
Enne jälgimist tuleb teha mõned asjad. Kõigepealt kontrollige tööpakkumist, samuti kõiki e-kirju või muid kontakte, mis teil on olnud värbamisjuhi või tööandjaga. Vaadake, kas mõni see kirjavahetus sisaldab teavet selle kohta, millal võite ettevõttelt vastust saada. Kui nad annavad teile kuupäeva, oodake kindlasti kuni selle kuupäevani, et järgida.
Näpunäide: juba enne tööavalduse esitamist võite planeerida aja, millal saate oma kaaskirjaga tutvuda.
Näiteks võite kaaskirja lõppu lisada, et helistate nädala pärast ettevõtte kontorisse, et asjaga tegeleda. Kui aga tööpakkumistes on konkreetselt kirjas, et kandidaadid ei tohiks helistada ega meilida, siis ärge lisage seda oma kaaskirjasse ja ärge võtke ühendust.
Millal oma taotlust kontrollida
Tavaliselt on parem oodata nädal või kaks enne päringu esitamist. Oluline on anda tööandjale piisavalt aega töötaotluste läbivaatamiseks ja intervjuude planeerimiseks. Kui võtate meetmeid varem, võite tunduda tööandja suhtes pealetükkiv või kannatamatu.
Parimad jälgimisviisid
Siin on võimalused tööandjaga suhtlemiseks, sealhulgas e-kirjade näited ja nõuanded selle kohta, mida helistades öelda.
Järelteabe meil või LinkedInis
Kui teil on kontakti jaoks e-posti aadress, võite saata meilisõnumi, mis kinnitab teie suurt huvi selle töö vastu ja mainib, et oleksite teretulnud võimaluse üle kohtuda intervjuuks. Vaadake üle järelkirja näide, mida saate oma olukorrale vastavaks kohandada.
LinkedIni sõnum on veel üks võimalus jälgimiseks, eriti kui teil pole tööandja või värbamisjuhi e-posti aadressi, kuid teil on nende nimi. Kui teate kedagi, kes ettevõttes töötab, võtke temaga ühendust ja andke talle teada, et kandideerisite mõnele ametikohale – potentsiaalselt võib teie side ühendust võtta värbamisjuhiga ja teie kandideerimist edasi lükata.
Telefonikõne järelmeetmed
Kui teil on värbamisjuhi telefoninumber, võite helistada. Nimetage mõned peamised põhjused, miks olete nii huvitatud, ja tooge välja, miks see töö sobib. Õppige, mida helistades öelda.
Isiklik jälgimine
Samuti on lubatud isiklikult tööandja juures peatuda, kui olete varem avalduse isiklikult ära andnud:
- Võite mainida, et jälgite oma taotlust ja mõtlete, kas nad võiksid kaaluda teile intervjuu andmist.
- Peaksite olema valmis lühidalt mainima oma huvi põhjust ja põhjust, miks olete kvalifitseeritud.
- Veenduge, et annaksite positiivset energiat, oleksite sobivalt riietatud ning kaasake kõik töötajad või tööandjad soojalt ja sõbralikult.
Märkus. Ärge võtke ettevõttega isiklikult ühendust, kui teie taotlus esitati veebiportaali, e-posti kaudu või tigupostiga.
Näpunäiteid jälgimiseks
Oluline on olla oma suhtluses alati viisakas ja professionaalne. Olenemata sellest, kas suhtlete meili teel, telefoni teel või isiklikult, veenduge, et räägiksite (või kirjutaksite) selgelt ja professionaalselt. Kui kirjutate, muutke oma sõnumit kindlasti põhjalikult. Kui räägite kellegagi, olge soe ja sõbralik.
Tähtis : need sõnumid ja vestlused on endiselt teie katse jätta muljet tugevalt.
Väljendage oma huvi positsiooni vastu, kuid tehke seda lühidalt. Korrake kiiresti ja lühidalt, miks arvate, et sobiksite sellele tööle. See aitab teie rakendusel veelgi rohkem silma paista.
Kui ettevõte ei ole valmis otsuseid langetama või inimesi küsitlema, küsige, millal nad plaanivad vestlusprotsessi alustada või millal nad kavatsevad teha värbamisotsuseid, et saaksite teada, millal uuesti tegutseda.
Hoidke oma sõnum, telefonivestlus või isiklik visiit lühidalt. Tahad jätta endast tugeva mulje, kuid ei taha ka oma teretulnud jääda.
Millal loobuda
Taotluse õige jälgimine võib juhtida teie kandidatuurile tähelepanu ja suurendada tõenäosust, et teid ei jäeta tähelepanuta. Siiski on oluline mitte tülitada tööandjat, kuna võite töötajaid võõrandada.
Näpunäide: üldiselt ärge võtke tööandjaga ühendust rohkem kui kolm korda ja jätke sõnumite vahele paar nädalat, kui tööandja pole teisiti soovitanud.
Kui te pärast mitut järelkontrolli ei kuule, liikuge edasi ja keskenduge teistele töötaotlustele.
Experienced Recruiter with a demonstrated history of working in the media production industry. Strong human resources professional with a Bachelor’s degree focused in Psychology from Universitas Kristen Satya Wacana.