Jak najlepiej wykorzystać swój staż

Posted on

Jak najlepiej wykorzystać swój staż

Dla wielu studentów i niedawnych absolwentów staż jest prawie niezbędnym warunkiem przyszłego zatrudnienia na pełny etat. Bez stażu nawet niektóre pozycje na poziomie podstawowym są poza zasięgiem. Łatwo więc traktować staż jako odskocznię na drodze do „prawdziwej” pracy – czegoś, co trzeba znosić, a nie cieszyć.

Jednak staże oferują wszelkiego rodzaju korzyści wykraczające poza zatrudnienie po studiach. Czasami staż może pokazać, że zaplanowana ścieżka kariery lub branża tak naprawdę nie jest dla Ciebie najlepsza. Staże mogą pomóc Ci zbudować sieć współpracowników — i przyjaciół — która może trwać całe życie. Doświadczenie stażu może sprawić, że poczujesz się komfortowo i pewnie w środowisku biurowym. Ale nie uzyskasz tych wszystkich korzyści, jeśli po prostu się pojawisz i odliczasz dni do zakończenia stażu.

Oto, jak w pełni wykorzystać swoje doświadczenie związane ze stażem i skupić się na całej swojej karierze, a nie tylko na początkowym stażu.

Poszerz swoją wiedzę

Spróbuj dowiedzieć się wielu rzeczy podczas swojego stażu. Dowiedz się o branży i różnych możliwościach pracy w niej. Jeśli odbywasz staż w dziale marketingu, poszukaj pracowników w redakcji lub w dziale programowania. Obserwuj, jak ich praca różni się od twojej.

Staraj się zrozumieć firmę jako całość. Jak to jest zorganizowane? Jaka jest kultura firmy ? Którzy pracownicy są uważani za gwiazdy? Co czyni dobrego pracownika? Pamiętaj o swojej przyszłości: czy chciałbyś pracować w firmie takiej jak ta, w której odbywasz staż, czy wolisz inną strukturę zarządzania lub strukturę organizacyjną? Podczas rozmów kwalifikacyjnych otrzymasz pytania dotyczące tego, jak lubisz pracować i jakie środowisko Ci odpowiada . Wiedza zdobyta podczas stażu stanowi podstawę Twojej odpowiedzi.

Podczas stażu możesz odkryć, że firma lub branża nie jest dla Ciebie. Jeśli tak jest, nie traktuj stażu jako straconego czasu. Im szybciej odkryjesz, które ścieżki nie są dla Ciebie, tym lepiej.

Buduj zaufanie do praktyk w miejscu pracy

Jeśli zawsze byłeś w szkole i pracowałeś w niepełnym wymiarze godzin w handlu detalicznym lub gastronomii, staż może być Twoim pierwszym kontaktem z kulturą biurową. To jest inne. Im bardziej jesteś narażony na działanie biura, od krótkiej rozmowy przed spotkaniem po informację, kogo skopiować na e-maile (i kiedy), tym wygodniej będzie, gdy Twoje kółka treningowe zostaną wyłączone w pozycji personelu.

Pamiętaj też, że znajomość żargonu branżowego jest niezwykle pomocna, jeśli chodzi o dekodowanie ogłoszeń o pracę , pisanie skutecznych listów motywacyjnych i brzmienie jak doświadczony profesjonalista podczas rozmów kwalifikacyjnych. Śledź więc narzędzia używane w biurze i modne hasła, które pojawiają się podczas spotkań.

Poszerz swoje umiejętności i rejestruj to, co robisz

Podczas stażu możesz napisać swój pierwszy newsletter lub program komputerowy, stworzyć harmonogram, a nawet poprowadzić projekt. Ale niektóre programy stażowe rezerwują żmudną pracę gruntowną dla stażystów. Zapewniamy, że bez względu na to, jaką pracę wykonujesz, zdobywasz wiedzę i umiejętności, które różnią się od tego, czego nauczyłeś się w klasie.

Nawet proste zadania, takie jak kontaktowanie się z pracownikami w celu zamieszczenia informacji w codziennej wiadomości e-mail, mogą nadal wyglądać dobrze w Twoim CV . W tym celu śledź wszystko, czego się uczysz i robisz podczas stażu. Pomocne może być prowadzenie dziennika. Możesz też po prostu zachować cyfrową notatkę lub wersję roboczą wiadomości e-mail z datą za każdym razem, gdy wykonujesz nowe zadanie. Na przykład „11/9 — poznałem nową formułę programu Excel;” „22 listopada — uczestniczyłem w konferencji i przedstawiłem kluczowe punkty na spotkaniu całego personelu”. Te notatki będą bezcenne, gdy będziesz pisać opis stanowiska do swojego CV .

Na koniec pamiętaj, że celem stażu nie jest tylko to, aby pomóc firmie – to Ty się uczysz. Rób notatki podczas spotkań, a jeśli coś jest niejasne, zadawaj pytania w celu wyjaśnienia później. Jeśli współpracownicy wspominają o interesujących, istotnych wiadomościach, zasobach lub wskazówkach, powinieneś kontynuować i dowiedzieć się więcej. Wszystkie te badania i kontynuacja sprawią, że będziesz lepszym, bardziej poinformowanym kandydatem podczas rozmów kwalifikacyjnych.

Poproś o opinię

Jako stażysta praktycznie masz w tytule „nowicjusza”. To może być frustrujące i czasami może ograniczać Cię do bardziej ekscytujących projektów, ale oznacza to również, że nie musisz wiedzieć wszystkiego. Wykorzystaj w pełni to oczekiwanie, zadając wiele pytań.

Poproś także menedżerów i współpracowników o informacje zwrotne. Dowiedz się, co możesz zrobić lepiej. Chociaż ciężko jest usłyszeć krytykę, ta wiedza pomoże ci się poprawić. Poza tym lepiej jest dowiedzieć się teraz, niż podczas pracy na pełny etat, gdzie słaba wydajność może oznaczać, że zostaniesz wysłany do pakowania. Dodatkowo będziesz miał coś do powiedzenia, gdy ankieterzy zapytają: „ Jaka jest twoja największa słabość?

Wreszcie, jeśli w twojej karierze jest moment, w którym błędy nie są druzgocące, to właśnie teraz. W idealnym przypadku oczywiście nie popełnisz błędów. Ale najprawdopodobniej będziesz. Jeśli i kiedy to zrobisz, po prostu otwarcie przyznaj się do błędu i zapytaj swojego przełożonego, co możesz zrobić, aby naprawić sytuację. Następnie zapisz go w ramach wyciągniętych wniosków.

Dać z siebie wszystko

Najlepsze staże oferują pełną wyzwań, ciekawą pracę. Ale niestety nie zawsze tak jest. Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać, jeśli starasz się utrzymać zaangażowanie:

  • Poproś o więcej: Zostań wolontariuszem do dodatkowej pracy i projektów, jeśli wykonałeś przydzielone zadania. Lub, jeszcze lepiej, wygeneruj listę przydatnych projektów lub zadań i zapytaj swojego przełożonego, czy możesz iść dalej.
  • Bądź asertywny: jeśli to możliwe, spotkaj się ze swoim przełożonym na wczesnym etapie, aby poznać oczekiwania. Pamiętaj, że częścią ich pracy jest zapewnienie Ci znaczącego doświadczenia. Jeśli wiesz, że interesuje Cię spotkanie z określonymi osobami lub osiągnięcie określonych celów wartych CV, powiedz o tym swojemu szefowi. Po prostu pamiętaj o ich harmonogramie — większość pracowników biurowych jest przepracowana.
  • Nie wyglądaj na znudzonego: w zależności od Twoich obowiązków może to być wyzwaniem. Bez względu na to, jak żmudna jest praca, nie pokazuj tego na twarzy ani w swoim nastawieniu. Nie sprawdzaj telefonu podczas spotkań lub mediów społecznościowych przy biurku (chyba że jest to część Twoich obowiązków zawodowych).

Utwórz kontakty i znajdź mentora

Jeśli jesteś częścią grupy stażystów, możesz tworzyć relacje, które przetrwają całe życie. Nie przegap okazji na spotkania towarzyskie z rówieśnikami — w odpowiednim czasie. Rozszerz swój krąg społeczny także poza stażystów. Poproś współpracowników na kawę lub usiądź z nimi podczas lunchu. Bierz udział w wydarzeniach towarzyskich w całej firmie i spotykaj się. (Ostrzeżenie: jeśli podawana jest gorzałka, nawet jeśli jesteś pełnoletni, spożywaj ją oszczędnie. Bycie nietrzeźwym stażystą na imprezie w pracy nie jest dobrym wyglądem.)

Wreszcie, szukaj mentorów zawodowych, którzy mogą udzielić Ci porad, napisać rekomendacje i pomóc w nawiązaniu ważnych kontaktów. Jeśli masz współpracownika, który zna się na rzeczy, zapytaj, w jaki sposób dotarli, gdzie są i jakiej rady udzielili. Te rozmowy są początkiem relacji mentorskiej, która może być potężną siłą w całej Twojej karierze.

Rozpoczęcie swojej kariery zawodowej

Staż to coś więcej niż tylko kolejne zadanie, które można sprawdzić w drodze na studia. Kiedy w pełni wykorzystasz szansę na staż, robisz pierwszy krok w kierunku znaczącej i satysfakcjonującej kariery.

 

Gravatar Image

Experienced Recruiter with a demonstrated history of working in the media production industry. Strong human resources professional with a Bachelor's degree focused in Psychology from Universitas Kristen Satya Wacana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *