Coronavirus zmienia pracowników: co powinieneś wiedzieć

Posted on

Coronavirus zmienia pracowników: co powinieneś wiedzieć

Koronawirus (COVID-19) szybko zmienia miejsce pracy i sposób wykonywania pracy. Od zaktualizowanych zasad dotyczących urlopu do proszenia wszystkich możliwych pracowników o pracę z domu, pracodawcy wdrażają różne strategie zarządzania wpływem koronawirusa na siłę roboczą.

Ważne : w przypadku utraty pracy lub zmiany statusu zatrudnienia możesz być uprawniony do zasiłku dla bezrobotnych lub zwolnienia chorobowego COVID-19.

Zmiany siły roboczej spowodowane przez koronawirusa

Oto przewodnik, w jaki sposób koronawirus zmienia dzisiejsze miejsce pracy i jak wpływa na osoby ubiegające się o pracę, pracowników i zwolnionych pracowników.

Cięcia pracy, zwolnienia i bezrobocie

Liczba wniosków o bezrobocie jest najwyższa w historii i oczekuje się, że będą rosły, przynajmniej w krótkim okresie. Amerykański Departament Pracy donosi, że w tygodniu kończącym się 18 kwietnia 2020 r. Liczba zaliczek na początkowe roszczenia skorygowane sezonowo wyniosła 4,4 mln. Całkowita liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za ostatnie pięć tygodni wynosi ponad 22 miliony.2

Globalna firma outplacementowa Challenger, Gray & Christmas, Inc. informuje, że amerykańscy pracodawcy ogłosili plany cięcia 246 688 cięć do 12 kwietnia. To o 11% więcej niż 222 288 cięć ogłoszonych w marcu. Kwiecień wydaje się być najwyższym miesiącem dla ogłoszeń o redukcji miejsc pracy od stycznia 2002 r., Kiedy ogłoszono 248 471 cięć, ponad 9 milionów miejsc pracy może zostać utraconych z powodu COVID-19.

Te cięcia dotyczą branży rozrywkowej, transportowej i technologicznej. Oczekuje się większej utraty miejsc pracy z powodu odwołanych wydarzeń i konferencji, cięć w podróżach oraz obaw o zdrowie i gospodarkę.

LinkedIn donosi, że „Zwolnienia związane z załamaniem gospodarczym spowodowanym pandemią koronawirusa zaczynają pojawiać się wśród siły roboczej, a raporty pochodzą z sektorów żeglugi, handlu detalicznego i podróży”.

Wynajmowanie

Niektóre linie lotnicze, w tym United, American Airlines i Delta, wprowadziły zamrożenie zatrudnienia, opóźnione szkolenie lub przecięcie tras z powodu spadku popytu. Jednak Wall Street Journal donosi, że „wysiłki w celu utrzymania ciągłości biznesowej mogą przynieść korzyści kandydatom z doświadczeniem w wideokonferencjach, łączności z klientami i innymi narzędziami do pracy zdalnej”.

Z drugiej strony Glassdoor informuje, że liczba ofert pracy rośnie gwałtownie dla kandydatów posiadających umiejętności niezbędne do powstrzymania i zareagowania na wybuch epidemii. Liczba ofert pracy koreluje ze stanami o największej częstości występowania koronawirusa.

Niektóre miejsca pracy kwitną, a pracodawcy zwiększyli zatrudnienie. Usługi zakupów online i dostawy dostarczają tysiące nowych pracowników, a niezbędne usługi, takie jak opieka zdrowotna i magazynowanie, również szybko się zatrudniają.

Coronavirus (COVID-19) Inicjatywy w miejscu pracy

Rządy federalne i stanowe oraz pracodawcy z sektora prywatnego zapewniają korzyści pracownikom dotkniętym przez koronawirusa, aby zapewnić bezpieczne środowisko pracy i uniknąć trudności ekonomicznych. Firmy zmieniają również przepływy pracy, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom.

Inicjatywy pracodawców

Niektóre firmy, w tym Uber, Walmart, Instacart, Lyft i Darden Restaurants, rozszerzają oferowane przez siebie świadczenia, oferując zwolnienia chorobowe i płatny urlop pracownikom, którzy w innym przypadku nie kwalifikowaliby się. Zarówno chorzy, jak i poddani kwarantannie pracownicy mogą się kwalifikować, w zależności od firmy.

Inni pracodawcy, w tym Amazon, tworzą fundusze pomocowe dla kontrahentów i partnerów serwisowych, na które wpływa COVID-19.

Inicjatywy państwowe

Stanowe departamenty pracy w stanach dotkniętych kryzysem zapewniają zwolnionym pracownikom zwiększone zasiłki dla bezrobotnych i łagodzą wymagania dotyczące poszukiwania pracy dla pracowników chorych lub poddanych kwarantannie. Państwa wdrażają również środki mające pomóc przedsiębiorstwom.

Na przykład stan Waszyngton przyjął przepisy nadzwyczajne w celu zmniejszenia ciężaru tymczasowych zwolnień i kwarantanny dla pracowników i przedsiębiorstw, w tym zmiany przepisów dotyczących bezrobocia i wniosków podatkowych.

Inicjatywy rządu federalnego

Rząd federalny uchwalił przepisy, które zwiększą świadczenia urlopowe, zapewnią bezpieczeństwo żywnościowe, pokryją koszty testowania koronawirusa i pomogą małym firmom.

Zatwierdzono prawodawstwo zapewniające dwa tygodnie płatnego zwolnienia chorobowego i do trzech miesięcy urlopu rodzinnego i medycznego, bezpłatne testy na wirusy oraz dodatkowe fundusze na pomoc żywnościową i Medicaid.

Departament Pracy wydał nowe wytyczne określające elastyczność, jaką państwa mają w zarządzaniu programami ubezpieczenia na wypadek bezrobocia (UI), aby pomóc pracownikom dotkniętym wybuchem COVID-19.

Kiedy szukasz pracy

Nadszedł czas, aby skoncentrować się na poszukiwaniu pracy online, jeśli jeszcze tego nie robisz. Mimo że wpłynęło to na niektóre branże, inne nadal zatrudniają.

Wskazówka : Istnieją strategie, których możesz użyć, aby kontynuować poszukiwania pracy podczas pandemii.

Wiele firm jest nastawionych na zdalną obsługę procesu aplikacyjnego, więc nie przestawaj szukać pracy. Firmy wciąż rekrutują pracowników, a konkurencja może być mniejsza, gdy wszyscy są w trybie paniki:

 • Kontynuuj nawiązywanie kontaktów, szczególnie na LinkedIn, gdzie rekruterzy aktywnie szukają kandydatów.
 • Nie przestawaj szukać pracy – kontynuuj poszukiwania nowej pracy.

Skoncentruj się na branżach, które nie są tak dotknięte COVID-19. Na przykład branża turystyczna, turystyczna, transportowa i rekreacyjna zamrozi lub spowolni zatrudnianie.

Niektóre firmy przerywają wszystkie rozmowy osobiste, przynajmniej tymczasowo. Poświęć trochę czasu na  doskonalenie umiejętności rozmowy wideo  i  techniki rozmowy telefonicznej , abyś był w stanie zrobić najlepsze wrażenie.

Wskazówka : jeśli bierzesz udział w osobistym wywiadzie lub spotkaniu, uścisk dłoni znajduje się na liście „proszę nie rób”.

Uważaj na to, czego dotykasz. Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zaleca, aby nie trząść rąk ani nie dotykać powierzchni narażonych na uderzenia w miejscach publicznych – przyciskach windy, klamkach, poręczach itp. Użyj chusteczki lub rękawa do zakrycia dłoni lub palca, jeśli musisz dotykać coś. Często myj ręce i zabierz ze sobą środek dezynfekujący.

Opcje pracy zdalnej

Wiele firm zaleca pracownikom pracę w domu, gdy jest to wykonalne. Według Challenger, Gray & Christmas co najmniej 28 firm podjęło pewne działania z powodu wybuchu COVID-19. Szesnaście firm zaoferowało swoim pracownikom opcje pracy zdalnej, a inne testują taką możliwość.

Niektóre firmy ułatwiają nawet swoim pracownikom pracę zdalną. Shopify oferuje pracownikom stypendium w wysokości 1000 USD, aby zapewnić płynne przejście do pracy z domu.

Jeśli Twoja firma nie ma polisy dotyczącej pracy w domu, możesz zapytać, czy możesz pracować w domu przynajmniej przez jakiś czas. Wielu pracodawców jest skłonnych do elastyczności w przypadku kryzysu.

Kiedy nie możesz pracować w domu

Praca w domu nie jest opcją dla wielu pracowników, ale istnieją środki ostrożności, które można podjąć, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Przed udaniem się do pracy sprawdź witrynę internetową Departamentu Stanu, aby uzyskać najnowsze ostrzeżenia.

Na przykład Departament Zdrowia na Florydzie ma infolinię, pod którą można zadzwonić z pytaniami, informacjami na temat liczby i lokalizacji spraw oraz poradami dla firm.

Postępuj zgodnie z wytycznymi CDC dotyczącymi zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19:

 • Często myj ręce mydłem i wodą przez co najmniej 20 sekund, szczególnie po pobycie w miejscu publicznym lub po wydmuchaniu nosa, kaszlu lub kichaniu.
 • Jeśli mydło i woda nie są łatwo dostępne, użyj dezynfekcji rąk zawierającej co najmniej 60% alkoholu.
 • Zakrywaj usta i nos chusteczką podczas kaszlu, kichania lub korzystania z wewnętrznej części łokcia.
 • Codziennie czyść i dezynfekuj często dotykane powierzchnie. Obejmuje to stoły, klamki, przełączniki światła, blaty, uchwyty, biurka, telefony, klawiatury, toalety, krany i zlewy.

Co robić, gdy jesteś chory

Jeśli jesteś chory, najważniejsze, co możesz zrobić, to pozostać w domu i ograniczyć czynności poza domem inne niż uzyskanie opieki medycznej.

Zalecenia CDC dla pracodawców dotyczące postępowania z chorymi pracownikami powinny ułatwić ci  wezwanie chorych w  razie potrzeby. Zwracają się do pracodawców o:

 • Aktywnie zachęcaj chorych pracowników do pozostania w domu.
 • Upewnij się, że zasady dotyczące zwolnień lekarskich są elastyczne i zgodne z wytycznymi zdrowia publicznego oraz że pracownicy są świadomi tych zasad.
 • Nie wymagają noty od pracownika służby zdrowia dla pracowników chorych na ostrą chorobę układu oddechowego w celu potwierdzenia ich choroby lub powrotu do pracy.
 • Utrzymuj elastyczne zasady, które pozwalają pracownikom pozostać w domu, aby opiekować się chorym członkiem rodziny.

Sick Time and Sick Pay

Uprawnienie do zwolnienia chorobowego z pracy, płatnego lub nieodpłatnego, zależy od stanu zamieszkania i pracodawcy.

Ważne : zasiłki chorobowe świadczone przez federalne, stanowe i firmowe mogą zostać podwyższone, jeżeli z powodu koronawirusa zostaną wprowadzone nowe przepisy. Sprawdź u swojego pracodawcy wytyczne.

Federalny urlop chorobowy

Ustawa o urlopie rodzinnym i lekarskim (FMLA) zezwala uprawnionym pracownikom ubezpieczonych pracodawców na skorzystanie z bezpłatnego urlopu chronionego pracą z określonych powodów rodzinnych i medycznych.

Rząd federalny zatwierdził ustawę w sprawie sytuacji kryzysowych, rodzinną ustawę o pierwszym koronawirusie, która przewiduje rozszerzony płatny urlop chorobowy i płatny urlop rodzinny dla pracowników objętych ochroną i osób prowadzących działalność na własny rachunek z powodu koronawirusa.

Urlop chorobowy

W niektórych stanach obowiązują przepisy zapewniające świadczenia chorobowe. Korzyści i uprawnienia różnią się w zależności od lokalizacji, więc skontaktuj się z Ministerstwem Pracy w swojej lokalizacji, aby uzyskać wskazówki na temat tego, co jest dostępne.

Polityka firmy

Sprawdź zasady obowiązujące w Twojej firmie dotyczące zwolnienia chorobowego. Ze względu na powagę wirusa koronawirusa firmy są bardziej elastyczne, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim pracownikom. Jeśli jesteś pracownikiem kontraktowym, skontaktuj się z firmami, dla których pracujesz, aby sprawdzić, czy wdrożyły fundusz pomocy dla pracowników. Możesz być uprawniony do świadczeń.

Zasiłek dla bezrobotnych

Kiedy jesteś bez pracy z własnej winy, możesz być uprawniony do bezrobocia. Federalny program ubezpieczenia na wypadek bezrobocia zapewnia zasiłki dla bezrobotnych uprawnionym pracownikom, którzy są bezrobotni bez własnej winy i którzy spełniają inne wymogi prawa stanowego.

Ważne : kryteria kwalifikowalności do bezrobocia zmieniają się w miarę trwania pandemii, dlatego często sprawdzaj dostępność aktualizacji.

Departament Pracy Stanów Zjednoczonych zapewnił państwom elastyczność w zakresie zmiany prawa w celu zapewnienia świadczeń dla bezrobotnych w wielu scenariuszach związanych z COVID-19. Na przykład prawo federalne zezwala stanom na wypłacanie świadczeń, gdy:

 • Pracodawca tymczasowo przerywa działalność z powodu COVID-19, uniemożliwiając pracownikom przyjście do pracy.
 • Osoba zostaje poddana kwarantannie w oczekiwaniu na powrót do pracy po zakończeniu kwarantanny.
 • Osoba odchodzi z pracy z powodu ryzyka narażenia lub zakażenia lub opieki nad członkiem rodziny.

Ponadto niektóre stany rozszerzyły programy kompensacyjne dla bezrobotnych z powodu koronawirusa. Pracodawcy i pracownicy powinni sprawdzić odpowiednią stronę internetową rządu stanowego, aby sprawdzić, czy dostępne są szczegółowe wytyczne dotyczące ubezpieczenia na wypadek bezrobocia.

Na przykład Kalifornia zapewnia świadczenia, jeśli spełniasz wymagania kwalifikacyjne i jesteś bezrobotny z następujących powodów:

 • Twoje godziny są zmniejszone z powodu kwarantanny.
 • Podczas kwarantanny zostałeś oddzielony od swojego pracodawcy.
 • Podlegasz kwarantannie wymaganej przez lekarza, stanowego lub lokalnego urzędnika zdrowia.

Ponadto nie będziesz musiał szukać pracy co tydzień. Kalifornia zrezygnowała również z tygodniowego okresu oczekiwania dla osób bezrobotnych lub niepełnosprawnych z powodu COVID-19.

Mimo że jest to program federalny, świadczeniami zarządzają  stanowe agencje ds . Bezrobocia . Sprawdź stan witryny, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat rozszerzonych korzyści podstawowych i koronawirusa, jeśli są dostępne. Powinieneś móc ubiegać się przez Internet o odszkodowanie dla bezrobotnych .

Informacje zawarte w tym artykule nie stanowią porady prawnej i nie zastępują takiej porady. Przepisy stanowe i federalne często się zmieniają, a informacje zawarte w tym artykule mogą nie odzwierciedlać przepisów obowiązujących w danym stanie lub najnowszych zmian w prawie. 

Gravatar Image

Experienced Recruiter with a demonstrated history of working in the media production industry. Strong human resources professional with a Bachelor's degree focused in Psychology from Universitas Kristen Satya Wacana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *