Najlepszy czas na aplikowanie na staż

Posted on

Najlepszy czas na aplikowanie na staż

Kiedy najlepiej aplikować na staż? To zależy. Jeśli jesteś zainteresowany stażem kredytowym, musisz sprawdzić termin składania wniosków w swojej szkole.

Konkurencyjne staże z formalnym procesem aplikacyjnym będą miały terminy wcześniejsze w ciągu roku niż staż w małej organizacji lub taki, który sam zaaranżujesz.

Czy studenci pierwszego roku mogą ubiegać się o praktyki?

Większość studentów ukończy staż w młodszym lub starszym roku, aby zwiększyć szanse stażu prowadzącego do oferty pracy. Jednak coraz częściej studenci odbywają staże przez cały okres swojej kariery w college’u w celu zdobycia doświadczenia. Jeśli jesteś zainteresowany stażem podczas pierwszego roku, zgłoś się do nas.

Wiele staży, szczególnie konkurencyjne, płatne programy w znanych firmach, wymaga wcześniejszego stażu lub doświadczenia pozalekcyjnego, dlatego ważne jest, aby zacząć wcześnie, jeśli możesz.

Kiedy ubiegać się o staż o kredyt?

Studenci rozważający praktyki powinni sprawdzić termin składania wniosków w swojej uczelni, jeśli są zainteresowani zaliczeniem praktyki.

Uwaga: Większość uczelni nie przyznaje punktów po fakcie, jeśli nie zarejestrowałeś się wcześniej na staż.

Ponieważ większość uczelni nie zapewni studentom konkretnego stażu, będziesz musiał również skontaktować się z pracodawcami na długo przed semestrem, kiedy planujesz odbyć staż, aby zdobyć stanowisko.

Kiedy ubiegać się o staże jesienne i wiosenne?

W przypadku staży jesiennych powinieneś rozważyć skontaktowanie się z pracodawcami przed opuszczeniem uczelni na wiosnę, jeśli nie będziesz mógł wrócić do semestru jesiennego. Październik to dobry czas, aby zacząć docierać do pracodawców w sprawie wiosennego stażu.

Jeśli pracodawca wskazuje, że nie jest jeszcze gotowy do rozpatrywania kandydatów, zapytaj, kiedy będzie najwcześniejszy termin, w którym możesz zostać wzięty pod uwagę, biorąc pod uwagę duże zainteresowanie tą szansą. Lokalne miejsca na bezpłatne staże są często wypełniane na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”, więc więcej możliwości będzie dostępnych, jeśli złożysz podanie wcześniej.

Kiedy ubiegać się o płatny staż letni?

Konkurencyjne płatne staże letnie będą miały terminy już późną jesienią. Najczęstszym okresem sprawdzania przez pracodawców kandydatów na płatne staże będzie okres od stycznia do marca.

Wiele uczelni dysponuje zasobami, które mogą pomóc w finansowaniu studentów, którzy będą pracować na bezpłatnych letnich stażach. Sprawdź w biurze karier swojej uczelni terminy na jesień.

Spóźnione zgłoszenie się na staż

Co do zasady, dobrym pomysłem jest zgłoszenie się na staż wcześnie, nawet na sześć miesięcy przed datą ich rozpoczęcia.

Wskazówka: nie martw się, jeśli spóźnisz się, ponieważ wiele staży, zwłaszcza bezpłatnych, można zorganizować nawet na miesiąc przed planowanym okresem letnim lub semestrem.

Często wiąże się to z kontaktowaniem się studentów z pracodawcami, którzy być może nawet nie ogłosili możliwości (ponieważ wiele z reklamowanych staży zostanie w tym momencie wypełnionych) i przekonaniem ich, że warto zaangażować się jako stażysta.

Nawiązywanie  kontaktów z absolwentami, nauczycielami, trenerami, kontaktami rodzinnymi, sąsiadami i lokalnymi profesjonalistami to również świetny sposób na znalezienie stażu. Jeśli musisz zarobić trochę dochodu, możesz zaplanować staż w niepełnym wymiarze godzin i połączyć go z płatną pracą w niepełnym wymiarze godzin.

Po ustaleniu stażu zaplanuj, jak  najlepiej z niego skorzystasz . Oprócz  budowania CV , Twoje staże zapewnią cenne doświadczenie zawodowe.

Wskazówki dotyczące udanej aplikacji 

Postępuj zgodnie z tymi strategiami, aby pomyślnie przeprowadzić proces aplikacji:

  • Być zorganizowanym.  Śledź terminy zarówno ze swojej uczelni, jak i firm, w których chcesz odbyć staż. Możesz także ustawić przypomnienia kalendarza, aby śledzić aplikacje.
  • Zastosuj do wielu ról. Nie możesz liczyć na wymarzony staż, więc zaaplikuj na kilka.
  • Zwróć uwagę na praktyczne szczegóły.  Na przykład, jeśli odbywasz staż w okresie letnim w innym miejscu niż Twój dom i/lub uczelnia, musisz ustalić, gdzie będziesz mieszkać – i jak zapłacisz za mieszkanie. Zastanów się również nad finansami, szczególnie jeśli ubiegasz się o bezpłatne staże.
  • Przygotuj profesjonalne CV i list motywacyjny.  Oba dokumenty powinny być dostosowane do danej roli. Oto  przykład CV z college’u wraz ze wskazówkami dotyczącymi pisania, a oto  list motywacyjny dotyczący stażu .
  • Postępuj zgodnie z instrukcjami aplikacji. Być może będziesz musiał  udostępnić referencje , przesłać przykłady swojej pracy lub odpowiedzieć na pytania. Przeczytaj uważnie wskazówki. Brak uwagi na instrukcje może sprawić, że menedżerowie ds. zatrudnienia zlekceważą Twoją aplikację.

Przygotuj się na rozmowę kwalifikacyjną

Po rozmowie kwalifikacyjnej poćwicz odpowiadanie na  często zadawane pytania . Przyjdź na rozmowę wcześnie i  ubierz się profesjonalnie . Następnie nie zapomnij wysłać  podziękowania .

Twoja rozmowa będzie albo osobiście, albo może być przeprowadzona za pośrednictwem wideo. Jeśli wirtualna rozmowa kwalifikacyjna jest dla Ciebie nowością, dowiedz się, jak przygotować się do przeprowadzenia wywiadu wideo .

Pamiętaj też, że Twój staż może być również zdalny. Dowiedz się, jak najlepiej wykorzystać zdalny staż i odnieść sukces.

 

Gravatar Image

Experienced Recruiter with a demonstrated history of working in the media production industry. Strong human resources professional with a Bachelor's degree focused in Psychology from Universitas Kristen Satya Wacana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *