Jak sledovat stav žádosti o zaměstnání

Posted on

Jak sledovat stav žádosti o zaměstnání

Poté, co odešlete žádost o zaměstnání, budete pochopitelně toužit zjistit, kde jste. Je však důležité si uvědomit, že  proces náboru  může nějakou dobu trvat a možná se vám neozve hned – nebo vůbec.

Bohužel je také možné, že nikdy nedostanete odpověď, dokonce ani standardní poznámku, abyste věděli, že nejste přijati nebo nebudete kontaktováni na pohovor.

Společnosti často dostávají stovky (nebo dokonce tisíce) žádostí a jednoduše nemají čas na sledování. Ostatní nemusí mít zavedený systém pro vyřizování odmítnutí.

Zde jsou některé z důvodů, proč se vám neozývá , a rady, kdy a jak sledovat stav žádosti o zaměstnání.

Než budete pokračovat

Než budete pokračovat, je třeba udělat několik věcí. Nejprve zkontrolujte nabídku práce a také všechny e-maily nebo jiné kontakty, které jste měli s náborovým manažerem nebo zaměstnavatelem. Podívejte se, zda některá z této korespondence obsahuje informace o tom, kdy můžete očekávat, že se vám společnost ozve. Pokud vám dají schůzku, určitě počkejte na další datum.

Tip: Ještě před odesláním žádosti o zaměstnání si můžete naplánovat čas, kdy budete pokračovat ve svém průvodním dopise.

Na konec průvodního dopisu můžete například uvést, že za týden zavoláte do kanceláře společnosti, abyste se o tom informovali. Pokud však nabídka práce výslovně uvádí, že by uchazeči neměli volat ani e-mailovat, neuvádějte to ve svém průvodním dopise a nesledujte.

Kdy zkontrolovat vaši aplikaci

Obvykle je nejlepší počkat týden nebo dva, než zadáte dotaz. Je důležité dát zaměstnavateli dostatek času na posouzení žádostí o zaměstnání a na přípravu na plánování pohovorů. Pokud budete postupovat dříve, můžete zaměstnavateli působit jako dotěrný nebo netrpělivý.

Nejlepší způsoby sledování

Zde jsou možnosti, jak kontaktovat zaměstnavatele, včetně příkladů e-mailů a rad, co říct, když mu zavoláte.

Sledujte e-mail nebo na LinkedIn

Pokud máte e-mailovou adresu pro kontakt, můžete poslat e-mail s následnou zprávou, která potvrzuje váš silný zájem o práci a zmiňuje, že byste uvítali příležitost sejít se na pohovoru. Projděte si příklad následného dopisu, který můžete přizpůsobit svým okolnostem.

Zpráva LinkedIn je další možností sledování, zejména pokud nemáte e-mailovou adresu zaměstnavatele nebo náborového manažera, ale máte jeho jméno. Pokud znáte někoho zaměstnaného ve společnosti, dejte mu vědět, že jste se ucházeli o roli – vaše spojení se může případně spojit s náborovým manažerem a postrčit vaši žádost s vámi.

Sledování telefonického hovoru

 Pokud máte telefonní číslo na náborového manažera, můžete zavolat. Uveďte několik klíčových důvodů, proč vás tak zajímá, a zdůrazněte, proč se vám tato práce skvěle hodí. Naučte se, co říct, když zavoláte.

Osobní sledování

Je také přijatelné, abyste se osobně zastavili u zaměstnavatele, když jste dříve osobně odevzdali žádost:

  • Můžete zmínit, že sledujete vaši žádost a přemýšlíte, zda by mohli zvážit poskytnutí pohovoru.
  • Měli byste být připraveni stručně zmínit základ svého zájmu a důvod, proč byste byli kvalifikováni.
  • Ujistěte se, že vyzařujete pozitivní energii, jste vhodně oblečeni a zapojte všechny zaměstnance nebo zaměstnavatele vřelým a přátelským způsobem.

Poznámka: Nekontaktujte společnost osobně, pokud byla vaše žádost podána prostřednictvím online portálu, e-mailu nebo zaslána prostřednictvím šnečí pošty.

Tipy pro sledování

Je důležité být při komunikaci vždy zdvořilí a profesionální. Ať už komunikujete prostřednictvím e-mailu, telefonu nebo osobně, ujistěte se, že mluvíte (nebo píšete) jasně a profesionálně. Pokud píšete, nezapomeňte svou zprávu důkladně upravit. Pokud s někým mluvíte, buďte vřelí a přátelští.

Důležité: Tyto zprávy a konverzace jsou stále vaším pokusem udělat silný první dojem.

Zopakujte svůj zájem o pozici, ale udělejte to krátce. Rychle a stručně zopakujte, proč si myslíte, že byste se pro tuto práci dobře hodil. To pomůže vaší aplikaci ještě více vyniknout.

Pokud společnost není připravena činit rozhodnutí nebo pohovory s lidmi, zeptejte se, kdy plánují zahájit proces pohovoru nebo kdy plánují přijmout rozhodnutí o náboru, abyste věděli, kdy znovu pokračovat.

Udržujte svou zprávu, telefonní rozhovor nebo osobní návštěvu stručnou. Chcete udělat silný dojem, ale také nechcete překračovat své přivítání.

Kdy to vzdát

Správné sledování přihlášky může upozornit na vaši kandidaturu a zvýšit pravděpodobnost, že vás nikdo nepřehlédne. Je však důležité neobtěžovat zaměstnavatele, protože byste mohli odcizit zaměstnance.

Tip: Obecně platí, že nekontaktujte zaměstnavatele více než třikrát a mezi zprávami si ponechejte několik týdnů, pokud zaměstnavatel nenavrhne jinak.

Pokud se ani po několika následných pokusech neozvete, pokračujte a zaměřte se na jiné žádosti o zaměstnání.

 

 

Gravatar Image

Experienced Recruiter with a demonstrated history of working in the media production industry. Strong human resources professional with a Bachelor's degree focused in Psychology from Universitas Kristen Satya Wacana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *