Verimliliğinizi Arttırmak için 7 Evde Çalışma Temel Kuralları

Posted on

Verimliliğinizi Arttırmak için 7 Evde Çalışma Temel Kuralları

Kişisel mesleki yaşamınızı tek bir yerde dengelemeye çalışırken, profesyonel verimliliğinizi azaltan her zaman birkaç beklenmedik kırışıklık olabilir. Bununla birlikte, ev tabanlı çalışanların karşılaştığı sorunların birçoğu (örneğin, kesintiler, dikkat dağıtıcı unsurlar vb.) Aileniz, kendiniz ve hatta iş arkadaşlarınız için bazı evde çalışma kuralları kurarak önlenebilir. Evde çalışan her ailenin kurallarının özellikleri farklı olsa da, verimliliğinizi sağlamak için bu yedi sorunu ele alın

1. Çalışma Saatlerini Ayarlayın (ve İzleyin)

Bir dış ofiste çalıştığınızda, eve gitmek iş gününüzün sona erdiğinin işaretidir. Zaten evdeyseniz, iş kolayca akşam veya hafta sonlarına kadar uzanabilir. İş arkadaşlarınız evde çalıştığınız için her zaman müsait olduğunuzu düşünebilirler. Ya da kapak tarafında, işte olmanız gereken zamanda dikkat dağıtıcı şeylerin yemek yemesine izin vermek mümkündür. Çözümlerden biri, çalışma saatlerinizi önceden ayarlamaktır.

Her günün başında zihinsel bir plan yapmak kadar basit veya ihtiyaçlarınıza bağlı olarak aylık bir programı doldurmak kadar karmaşık olabilir. Anahtar gerçekçi olmaktır.

İpucu: Çalışan bir telekomünikasyonçuysanız, işvereniniz sizin için çalışma saatleri belirlemiş olabilir. Bağımsız bir yüklenici veya ev sahibi iseniz, gün içinde belirli bir esneklik düzeyini hesaba katmak isteyebilirsiniz. İstediğiniz çalışma saatlerinin tüm ev halkınız tarafından bilindiğinden emin olun. Eğer çocuklar programınızı anlamıyorsa, içindeki yerini anlamazlar.

Gerektiğinde çalıştığınızdan emin olmak için, günlüğe kaydetmeyi veya sizden gerek olmasa bile bir zamanlayıcı kullanmayı düşünün. Kaç saat çalıştığınıza dair izleniminiz düşündüğünüz kadar doğru olmayabilir.

2. Hedef Belirleyin (ve Ulaşın)

Sadece bir zaman çizelgesi ayarlamak yeterli değildir; o zaman ne başaracağınıza dair hedefler belirlemeniz gerekir.

Belki de, kısa vadeli, orta veya uzun vadeli hedef belirleme, işvereninizle evde yapılan iş sözleşmenizin bir parçasıdır. Ancak, değilse, bunu kendiniz yapmalı ve değerlerinizin sağlam temeline dayandığından emin olmalısınız.

Önemli : Hedeflerinizi oluştururken, uzun vadede başlayın ve geriye doğru çalışın. Bir yıl içinde ev işinizin nerede olmasını istersiniz? Önümüzdeki altı ay içinde işinizde hangi projeleri gerçekleştirmek istiyorsunuz? Ardından, bu hedeflere ulaşmak için atmanız gereken adımları belirlemek ve günlük veya haftalık rutininizde çalışmak için geriye doğru çalışın. İlerlemenizi periyodik olarak değerlendirin.

3. Aile Üyelerinden Kesinti Kesintileri

Çalışma süresi boyunca kesintiyi hak eden şey, yetişkinler de dahil olmak üzere herkese açık olmalıdır. Çocuklar kuralları unutma eğilimindeyken, yetişkinler bu kurallara uymadıklarını düşünmektedir.

Çocuklarınız gençse, kurallarınızın çocuklarınızın kendi ihtiyaçlarını karşılayacak kadar büyük olmalarından daha gevşek olması gerekir. Ama başarabildikleri zaman bile, istedikleri anlamına gelmez. Kesintilere yanıt vermeye devam edin ve sonunda, sormayı veya en azından çok fazla sormayı bırakacaklar.

İpucu : Çocukların kesintilerini en aza indirmenin bir yolu, günlerini mümkün olduğunca planlamaktır. Önceden düzen aperatifleri, kıyafetler vb. Çalışırken çocukların yapması gerekenleri planlayın. Gün boyunca küçük molalar verin. Çocuklar bir noktada ofisinizden çıkacağınızı biliyorlarsa, size en son haberleri beklemeyi kolaylaştırır.

Çocuk bakımınız varsa, çocuğunuzun ağladığını duyduğunuzda ofisinizden çıkmayarak bebek bakıcısına yetki verin. Oturanınızın halledebileceğine güvenin.

Eğer bakıcı eşinizse, otorite bir sorun olmayabilir, ancak sizi bir bebek bakıcısından daha fazla rahatsız edebilir. Baktığınız kişi kim olursa olsun, kesintiye neyin hak ettiği hakkında önceden tartışın.

4. Dikkat dağıtan şeyleri azaltın

Başkaları tarafından yapılan kesintiler, ev tabanlı işçilerin karşılaştıkları tek dikkat dağıtıcı şey değildir. Hepimiz e-posta, sosyal medya, ev işleri, televizyon ve çok daha fazlası ile dikkatimizi dağıtabiliriz. Evde çalışırken dikkatinizi dağıtacak şeylerden kaçınmak için öz disipline ihtiyacınız vardır. Ve bunu geliştirmenin anahtarı zayıflıklarınızı anlamaktır. Daha önce de belirtildiği gibi, çalışma saatlerinizin ve etkinliklerinizin kaydını tutmak, yoldan çıktığınız yeri açığa çıkarmada yardımcı olabilir. Sizi neyin rahatsız ettiğini öğrendikten sonra, kendiniz için kurallar, saatler, rutinler ve hedefler belirleyin.

5. Verimli Bir Çalışma Ortamı Yaratın

Verimli bir ortam yaratmak fiziksel çalışma alanınızla başlar, ancak bunun ötesine geçer. Kapılı ayrı bir ev ofisi idealdir, ancak hepimiz bunun için alanımız yoktur. Nerede çalışırsanız çalışın, yemek salonunda veya yatak odanızda bir köşe olsun, bu amaca adanmalıdır. Çalışma alanınızı her gün kurmak ve yıkmak verimsizdir. Kesinti ihtimalinizin en az olduğu bir yer olmalı.

Özel bir ev ofisiniz varsa, çalışma saatleri içinde çocukların ofisinizde bulunmasına izin verilip verilmemesi, vermeniz gereken en temel kararlardan biridir. Sık sık telefon veya video toplantılarınız varsa, kapalı bir kapı politikasına ihtiyacınız olabilir. Ofisinizde çocuklara izin verirseniz, muhtemelen bazı kurallara ihtiyacınız olacaktır. Küçük çocuklar bile takip edebilecek kadar basit olabilirler: girmeden önce vurun veya telefondayken asla girmeyin veya her zaman sessiz sesler kullanın.

Ayrıca, üretken bir ortam oluşturmanın bir parçası da kendinizi iş için nasıl sunacağınızdır. Hiç video görüşmeniz olmasa bile, çalışmaya başlamadan önce temizlenip giyin. PJ’lerinizde çalışmak harika gibi gelebilir, ancak verimli bir şekilde çalışmak için sizi doğru zihin çerçevesine sokmaz.

6. Uygun şekilde çoklu görev

Hepimiz bazen çok görevli oluruz, ancak evde çalışırken (özellikle çocuklarla), çok fazla yapmak cazip olabilir. Sizi yarı bitmiş proje çalışmaları ve asla tam dikkatinizin olmadığını hisseden çocuklar ile bırakabilirsiniz.

İşin püf noktası etkili bir şekilde çoklu görev yapmak ve bunu sınırlı bir şekilde yapmaktır. Bir sesli konferans görüşmesi sırasında çamaşırları katlamanız veya bir aktiviteden bir çocuğu almak için beklerken e-postanızı kontrol etmeniz uygundur. Bununla birlikte, çocuğunuzla etkileşim kurarken, tam dikkatinizi verene kadar ya tam olarak mevcut olmak ya da ertelemek istersiniz.

7. Erişilebilir Olun

Uzaktan çalışırken, işvereninizin, müşterilerinizin veya müşterilerinizin sizin adınıza beklediğiniz gibi çalıştığına güvenmeleri gerekir. Bu güveni oluşturmak için erişilebilir olmanız gerekir. Bu, verimli e-posta yazmak ve diğerlerine hızlı bir şekilde cevap vermek anlamına gelir. Telefonu almak ve gerektiğinde aramak demektir. Hatta bazen ofise girmek bile anlamına gelebilir.

 

 

Gravatar Image

Experienced Recruiter with a demonstrated history of working in the media production industry. Strong human resources professional with a Bachelor's degree focused in Psychology from Universitas Kristen Satya Wacana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *