Müzik Öğretmeni – Maaş, Gerekli Beceriler ve Daha Fazlası

Posted on

Müzik Öğretmeni - Maaş, Gerekli Beceriler ve Daha Fazlası

Müzik öğretmenlerinin özel görevleri, bir okulda, enstrüman dükkanında veya özel olarak çalışmasına bağlı olarak değişebilir. Öğrencilere şarkı söylemeyi, müzik enstrümanlarını çalmayı, müzik teorisini anlamayı veya bu işlerin bir kombinasyonunu öğretebilirler. Kariyer yolları kendilerini en çok ilgilendiren müzik öğretimine bağlıdır.

Müzik Öğretmeninin Görev ve Sorumlulukları

Müzik öğretmenleri ne öğrettiklerine ve nereye verdiklerine bağlı olarak çeşitli görevlere sahip olabilirler. Okul müzik öğretmenleri genellikle aşağıdaki görevleri yerine getirir:

 • Koro, orkestra, orkestra veya hepsinin bir kombinasyonunu öğretin.
 • Öğrencilerle oyun, konser ve müzik içeren diğer etkinliklerde çalışın.
 • Uygulama ve müzikle ilgili diğer ödevleri atayın ve öğrencileri bilgileri hakkında test edin.
 • Notlar alın, ebeveynlerle tanışın ve ilerleme raporlarını paylaşın.
 • Okul ve öğle yemeği izleme gibi öğretmenlerle aynı işlevleri yerine getirin.

Okul temelli bir müzik öğretmeni olarak, müzik eğitimi veren sınıflar arasında hareket ederler. Kapsadığı müfredat okul bölgesi ve öğrettikleri sınıf seviyeleri tarafından belirlenir. Genellikle vokal öğretimi ve müzik teorisine büyük önem verilir.

Bazı okullarda, öğretim araçları ve müzik teorisi üzerinde daha fazla çalışma gibi daha gelişmiş seçmeli müzik dersleri vardır. Müzik öğretmenleri ayrıca okul müzik prodüksiyonları hazırlamaktan veya bir okul grubuna koçluk yapmaktan da sorumlu olabilir.

Bazı müzik ve enstrüman dükkanlarında kurum içi müzik öğretmenleri vardır. Bu kurulum birkaç farklı şekilde çalışabilir:

 • Bağımsız müzik öğretmenleri, bağımsız bir kuaför salon alanı kiralar gibi dükkanda yer kiralayabilir ve kendi fiyatlarını belirleyebilir.
 • Dükkandaki işçiler dükkanın yan tarafında müzik öğretebilir ve iş ile gelirlerini paylaşabilirler.
 • İşletme, personel üzerine özel müzik öğretmenleri içerebilir.

Bu müzik öğretmenleri vokal eğitimi, enstrüman eğitimi veya her ikisini birden yapabilirler. Dersler özel veya grup halinde olabilir.

Not: Bağımsız müzik öğretmenleri, öğrettikleri alan kiralamak gibi belirli yerlerde çalışabilirler. Kendi evlerinde ders verebilir veya öğrencilerinin evlerine seyahat edebilirler.

Konu ile ilgili olarak, özel müzik öğretmeni olarak çalışmak, bir okulda veya işte çalışmakla aynıdır; müzik öğretmenleri müziğin en yetenekli yönlerini öğretebilir ve kendilerini rahat hissedebilirler. Bu müzik öğretmenleri serbest meslek sahibi. Tam zamanlı öğretebilirler ya da müziği ikinci bir iş olarak öğretebilirler.

Müzik Öğretmeni Maaşı

Okul ortamında çalışan müzik öğretmenlerinin sabit bir maaşı vardır. Diğer müzik öğretmeni türleri genellikle ders başına ödenir. Ücretler, öğrenci çekmek için rekabetçi bir şekilde fiyatlandırılabilmeleri için bölgedeki gidiş hızına göre belirlenir. Bir müşteri listesi oluşturmak için fiyatlarını spektrumun alt ucunda başlatabilirler. Oranlarını gerektiğinde periyodik olarak revize edebilirler.

İçin özel müzik öğretmenleri , ödeme genellikle öğretmen ve müşteri arasında anlaşmaya bağlı olarak, ders bile önce verilmiş veya seferde bekleniyor. Özel müzik öğretmenleri tam zamanlı çalışırlarsa genellikle aşağıdakileri kazanırlar:

 • Ortalama Yıllık Maaş : 106.933 $ (51.41 $ / saat)
 • En Yüksek% 10 Yıllık Maaş : 130.998 $ (62.98 $ / saat)
 • En Düşük% 10 Yıllık Maaş : 78.000 $ (37.50 $ / saat)

Kaynak : PayScale.com , 2019

Okul veya şirkette çalışan müzik öğretmenleri aşağıdakileri kazanır:

 • Ortalama Yıllık Maaş : 41.234 $ (19.82 $ / saat)
 • En Yüksek% 10 Yıllık Maaş : $ 67,965 ($ 32,68 / saat)
 • Alt% 10 Yıllık Maaş : 27.639 $ (13.29 $ / saat)

Kaynak : PayScale.com , 2019

Önemli: Okullarda çalışan müzik öğretmenlerinin işverenleriyle sözleşmeleri vardır. Bir müzik dükkanında ders vermek için yer kiralarsanız, kira bedeli, her iki tarafın anlaşmayı iptal etmesi için gereken bildirim miktarı ve mağazanın tavsiyelerde komisyon yapıp yapamayacağı gibi düzenlemeleri ayrıntılarıyla yazılı olarak yazın. Özel olarak çalışıyorsanız, öğretmenler ve öğrenciler arasında genellikle bir sözleşme yoktur, ancak ödeme makbuzları vermek ve iptaller gibi konularda yazılı bir politika beyanı vermek iyi bir fikirdir.

Müzik Öğretmeni Eğitimi, Eğitimi ve Sertifikası

Müzik öğretmeni olmak için gereken nitelikler seçtiğiniz kariyer yoluna bağlıdır. Bir okulda çalışmak için bir müzik öğretmeni aşağıdakileri yerine getirmelidir:

 • Eğitim : Akredite bir kolej veya üniversiteden müzik eğitimi veya ilgili bir alanda lisans derecesi gereklidir. Dersler, sınıf yönetimi ve çocukluk gelişimi üzerine temel eğitim sınıflarının yanı sıra müziğe özgü sınıfları içerebilir.
 • Eğitim : Müzik isteyen öğretmenlerin okul ortamında gözlem ve öğrenci öğretim saatlerini tamamlamaları ve eğitim ve staj fırsatları için yerel okullarla iletişim kurmaları gerekecektir.
 • Sertifikasyon : Çoğu okul müzik öğretmenlerinin sertifikalandırılmasını gerektirir. Eyaletinizdeki sertifika gereksinimlerini ve programlarını araştırın . Ayrıca, hedeflerinize bağlı olarak bir veya daha fazla okul düzeyinde öğretmek için bir devlet sınavını geçmeniz gerekecektir.

Not: Kendi hesabınıza çalışıyorsanız veya müzik mağazası gibi bir iş için çalışmak istiyorsanız, sertifikasyon gerekli olmayabilir. Ancak, bu alanda başarılı olmak istiyorsanız bilgi ve becerilerinizi müşterilere ve işverenlere kanıtlamanız gerekecektir.

Müzik Öğretmeni Becerileri ve Yeterlilikleri

Bu iş genellikle aşağıdaki becerileri gerektirir:

 • Örgütsel beceriler : Öğrenci kayıtlarını, müşteri faturalarını ve özel randevuları tutma ve takip etme, ayrıca tüm bir okula çeşitli harmonileri, şarkıları ve programları öğretme yeteneği.
 • Kişilerarası beceriler : Grup veya bireysel ders verirken, veli-öğretmen konferansları düzenlerken veya okul provası yaparken müşteriler, öğrenciler, veliler ve personel ile iyi ilişki kurma yeteneği.
 • Müzikal yeterlilik : Müzik ve müzik bilgilerini okulda veya özel olarak belirli bir yaş grubuyla paylaşma yeteneği.
 • Sabır ve içgörü : Farklı öğrencilere bilgi ve becerilerini geliştirmeyi öğretme yeteneği.
 • Liderlik becerileri : Bir grupta, orkestrada veya sınıfta öğrencilerin dikkatini çekme ve koruma yeteneği.

İş Görünümü

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre , 2026’da sona eren on yıl boyunca öğretim işlerinin yaklaşık% 8 büyümesi ve tüm mesleklerin ortalaması kadar hızlı olması beklenmektedir. Öğrenci kaydının artması okul öğretmenlerine olan talebi arttırmalıdır, ancak istihdamdaki büyüme bölgeye göre değişecektir. Bir müzik öğretmeni, ilerlemek isteniyorsa okul müdürü olmak üzere liderlik dersleri almak için kolej düzeyinde müzik eğitimi vermeye devam edebilir veya okula dönebilir.

Çalışma ortamı

Bir müzik öğretmeninin bir okul veya işyeri için çalışıp çalışmadığına veya nerede çalışacaklarını özel olarak belirleyip belirlemediğine bağlı olarak. Okul müzik öğretmenleri sınıflarda, oditoryumlarda, hatta açık havada koçluk ve futbol oyunları gibi etkinliklerde lider grup üyelerinde çalışırlar. İşletmeler tarafından istihdam edilen müzik öğretmenleri, müzik odası gibi işyerlerinde çalışarak belirli bir odadaki müşterilere talimat verebilir. Özel eğitim verenler yer kiralayabilir, evlerini kullanabilir veya evlerindeki müşterileri ziyaret edebilir.

Çalışma programı

Çalışma saatleri istihdam türüne göre değişir. Okullarda çalışan müzik öğretmenleri okul saatlerinde ders verir, ancak hafta sonları, tatil günleri ve yaz ayları gibi okullar kapalıyken çalışmazlar. Ancak, öğretmenler bu süre zarfında yaz okulu saatlerini veya özel ders öğrencilerini özel olarak seçebilirler. Özel veya bir iş için çalışanlar yarı zamanlı veya tam zamanlı çalışabilir, hatta ikinci bir iş olarak da çalışabilirler.

 

Gravatar Image

Experienced Recruiter with a demonstrated history of working in the media production industry. Strong human resources professional with a Bachelor's degree focused in Psychology from Universitas Kristen Satya Wacana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *