Koľko hodín je práca na čiastočný úväzok?

Posted on

Koľko hodín je práca na čiastočný úväzok?

Hodiny, ktoré odpracujete, sa môžu líšiť, keď máte prácu na čiastočný úväzok, pretože neexistuje žiadna norma, ktorá by určovala, koľko hodín denne alebo týždenne tvorí pozícia na čiastočný úväzok. Či sa vaša rola považuje za čiastočný alebo plný úväzok, môže závisieť od toho, koľko hodín týždenne sa od vás očakáva, že budete pracovať, a od toho, ako zamestnávateľ určí zamestnanecký status.

V tejto príručke sa dozviete, ako podniky a organizácie definujú prácu na čiastočný úväzok a ako by to mohlo ovplyvniť zamestnancov na čiastočný úväzok.

Čo je práca na čiastočný úväzok?

Vo všeobecnosti je práca na čiastočný úväzok taká, ktorá vyžaduje, aby osoba pracovala menej hodín týždenne ako zamestnanec, ktorý sa považuje za prácu na plný úväzok. Podľa zákona o spravodlivých pracovných normách zamestnávatelia určujú, ako sú zaradení ich zamestnanci. Zamestnávatelia (a zákon) to však môžu urobiť rôznymi spôsobmi.

Právne definície

Definícia čiastočný úväzok sa môžu líšiť. Americký úrad pre štatistiku práce považuje pracovníkov, ktorí pracujú menej ako 35 hodín týždenne, za čiastočný úväzok. Je to však len na štatistické účely. Internal Revenue Service, na druhej strane, považuje viac ako 30 hodín týždenne alebo viac ako 130 hodín mesačne za plný úväzok. Zákon o ochrane pacienta a dostupnej starostlivosti používa rovnaký štandard 30 hodín týždenne ako IRS pre nárok na dávky podľa zákona.

Politika spoločnosti

Mnohí zamestnávatelia začleňujú definíciu zamestnanca na čiastočný úväzok do svojich firemných zásad, ktoré určia počet hodín týždenne, ktoré zamestnanci pracujúci na čiastočný úväzok odpracujú. Napríklad Amazon má tri kategórie, ktoré používa na určenie toho, ktorí zamestnanci majú nárok na určité výhody: pracovníci na čiastočný úväzok pracujú 20-29 hodín; zamestnanci so skráteným pracovným časom pracujú 30-39 hodín; a zamestnanci na plný úväzok sú tí, ktorí pracujú 40 a viac hodín týždenne.

Práca na plný úväzok vs

Aby sa ešte viac skomplikovali rozdiely medzi prácami na čiastočný a plný úväzok, hodiny považované za prácu na plný úväzok sa tiež môžu líšiť. Aj keď sa za tradičné hodiny práce na plný úväzok kedysi považovalo 40 hodín týždenne, zmenilo sa to, pričom niektorí zamestnávatelia požadujú menej hodín a iní viac.

Rovnako ako pri prácach na čiastočný úväzok, zákon o spravodlivých pracovných normách nedefinuje zamestnanie na plný úväzok. Zákon však upravuje príplatky za nadčas pre zamestnancov, ktorí odpracujú viac ako 40 hodín v jednom pracovnom týždni.

Poznámka: Jednotlivec, ktorý je súčasťou koncertnej ekonomiky, sa považuje za nezávislého dodávateľa alebo samostatne zárobkovo činnú osobu, ktorá môže pracovať niekoľko hodín týždenne alebo na plný úväzok, v závislosti od odvetvia a osobných preferencií. Ak nie ste na výplatnej páske zamestnávateľa, môžete si nastaviť vlastný rozvrh.

Pracovné plány na čiastočný úväzok

Časové rozvrhy práce na čiastočný úväzok sa líšia. Keď vás prijmú na pozíciu na čiastočný úväzok, hodiny a dni, od ktorých sa očakáva, že budete pracovať, môžu byť špecifikované vopred (často prostredníctvom ponuky práce), alebo môže byť váš rozvrh flexibilný a nastavený na denný, týždenný , alebo mesačnom základe, ktorý určí váš zamestnávateľ.

Tu sú napríklad niektoré možné pracovné ponuky, ktoré odkazujú na rozvrhy:

  • “Dokážeme byť veľmi flexibilní, pokiaľ ide o dni a plánované hodiny zamestnanca na čiastočný úväzok.”
  • “Budete mať možnosť vybrať si z úloh na čiastočný alebo plný úväzok so skorými rannými, dennými a nočnými zmenami.”
  • “Plán je od pondelka do štvrtka, s 10-hodinovými zmenami a k ​​dispozícii sú pozície na plný a čiastočný úväzok.”

Ako zistiť, koľko hodín týždenne budete pracovať

Predtým, ako súhlasíte s prácou na čiastočný úväzok, je dôležité pochopiť, čo sa od roly vyžaduje a či vám vyhovuje. Nižšie uvádzame niekoľko spôsobov, ako zistiť, koľko hodín budete pracovať, keď vás prijmú na pozíciu na čiastočný úväzok.

  • Skontrolujte ponuku práce : Pred podaním žiadosti o pozíciu si pozorne prečítajte popis pracovnej pozície. Možno budete vedieť povedať, aká flexibilná je práca a koľko hodín a dní sa od vás očakáva, že budete pracovať týždenne.
  • Poznajte svoju dostupnosť : Môže sa vás opýtať, kedy môžete pracovať (dni/hodiny) na žiadosti o zamestnanie, preto pred podaním žiadosti zistite svoju dostupnosť . Mnohí zamestnávatelia sú flexibilní a budú pracovať podľa rozvrhov študentov, rodičov, dôchodcov a ľudí s inými časovými obmedzeniami a záväzkami.
  • Opýtajte sa počas pracovného pohovoru : Ak nie je vopred spomenutý rozvrh, je prijateľné opýtať sa na pracovný rozvrh počas pracovného pohovoru, ak sa vás osoba, ktorá vedie pohovor, najprv nespýta na vašu dostupnosť. Majte zoznam, kedy ste k dispozícii (a kedy nebudete) na zdieľanie. Flexibilita je vždy výhodou, pretože zamestnávateľovi uľahčuje plánovanie pokrytia.

Zamestnanecké výhody a výhody na čiastočný úväzok

V niektorých prípadoch môžu mať pracovníci na čiastočný úväzok nárok na firemné výhody. Niektoré benefity sú zákonom stanovené a dané zákonom, zatiaľ čo iné ponúkajú zamestnávatelia zamestnancom na čiastočný úväzok.

Výhody poskytované spoločnosťou

Benefity, ktoré zamestnanec na čiastočný úväzok dostáva, sa môžu líšiť od toho, na čo sa kvalifikujú zamestnanci na plný úväzok, ale mnohé spoločnosti sú veľkorysé s výhodami, ktoré ponúkajú všetkým zamestnancom. Napríklad reťazec obchodov s potravinami Publix má dlhý zoznam výhod dostupných pre všetkých oprávnených spolupracovníkov. Patria sem plán vlastníctva akcií, skupinové zdravotné, zubné a vízové ​​plány, pomoc pri výučbe a príležitosti na postup. Oprávneným spolupracovníkom na plný úväzok sa ponúkajú ďalšie výhody, vrátane platenej dovolenky a platenej dovolenky.

Poznámka: Zamestnávatelia nie sú zo zákona povinní poskytovať zdravotné poistenie zamestnancom na čiastočný úväzok, a to ani v prípade, že poskytujú krytie zamestnancom na plný úväzok. Zamestnanci na čiastočný úväzok môžu mať nárok na nákup zdravotného poistenia prostredníctvom trhoviska zdravotného poistenia alebo prostredníctvom odvetvových skupín a organizácií.

Nariadené zamestnanecké výhody

Niektoré výhody poskytuje zákon bez ohľadu na váš zamestnanecký status. Výhody môžu byť nariadené federálnym, štátnym alebo miestnym právom a môžu sa v jednotlivých štátoch líšiť. Napríklad zákon o dostupnej starostlivosti (ACA) vyžaduje, aby zamestnávatelia ponúkali zdravotné poistenie tým jednotlivcom, ktorí pracujú minimálne 30 hodín týždenne.

Rodinná a zdravotná dovolenka

Federálny zákon o rodinnej a zdravotnej dovolenke poskytuje oprávneným zamestnancom, ktorí odpracovali 1250 hodín počas 12 mesiacov bezprostredne pred nástupom na dovolenku, neplatenú dovolenku s ochranou pracovného miesta. To funguje na približne 24 hodín týždenne, takže pracovníci na čiastočný úväzok, ktorí spĺňajú aj ostatné požiadavky (veľkosť spoločnosti a trvanie zamestnania), môžu mať nárok na neplatené voľno v práci.

Niektoré štáty majú aj programy rodinnej dovolenky. Napríklad v štáte New York zamestnanci, ktorí pravidelne pracujú menej ako 20 hodín týždenne, majú nárok na platenú rodinnú dovolenku po odpracovaní 175 dní, ktoré nemusia nasledovať po sebe. Zamestnanci, ktorí pracujú v pravidelnom rozvrhu 20 alebo viac hodín týždenne, majú nárok po 26 po sebe nasledujúcich týždňoch zamestnania.

Náhrada v nezamestnanosti

Dávky v nezamestnanosti sa spravujú na štátnej úrovni a nárok na čiastočnú nezamestnanosť závisí od štátu, v ktorom pracujete. Závisí to aj od toho, či máte alebo nemáte nárok na náhradu v nezamestnanosti na základe vašej histórie zamestnania.

Odškodňovanie pracovníkov a poistenie pre prípad invalidity

Pracovníci definovaní ako zranení alebo trpiaci vážnou zdravotnou chorobou môžu mať nárok na pokrytie kompenzácie pracovníkov prostredníctvom federálne spravovaných programov. Každý štát má tiež svoje vlastné usmernenia pre nárok na kompenzáciu zamestnancov pre zamestnancov, ktorí sa zranili alebo ochoreli v dôsledku práce. Vo väčšine štátov majú všetci zamestnanci nárok na výhody.

Existujú aj federálne a štátne programy, ktoré poskytujú výhody zdravotne postihnutým pracovníkom. Niektoré štáty vyžadujú, aby zamestnávatelia poskytovali zdravotné postihnutie, a iné nie. Zamestnávatelia, ktorí ponúkajú krytie, môžu poskytovať krátkodobé krytie, dlhodobé krytie alebo oboje.

Gravatar Image

Experienced Recruiter with a demonstrated history of working in the media production industry. Strong human resources professional with a Bachelor's degree focused in Psychology from Universitas Kristen Satya Wacana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *