Po odoslaní žiadosti o prácu budete samozrejme chcieť zistiť, kde ste. Je však dôležité si uvedomiť, že proces prijímania môže nejaký čas trvať a možno sa vám neozve hneď – alebo vôbec.
Žiaľ, je tiež možné, že nikdy nedostanete odpoveď, dokonca ani obyčajnú poznámku, ktorá by vám dala vedieť, že nie ste zamestnaní alebo že vás nebudú kontaktovať na pohovor.
Spoločnosti často dostávajú stovky (alebo dokonca tisíce) žiadostí a jednoducho nemajú čas na sledovanie. Iní nemusia mať zavedený systém na spracovanie odmietnutí.
Tu je niekoľko dôvodov, prečo sa vám neodpovedá , a rady, kedy a ako sledovať stav žiadosti o zamestnanie.
Predtým, ako budete pokračovať
Predtým, ako budete pokračovať, musíte urobiť niekoľko vecí. Najprv skontrolujte zoznam práce, ako aj všetky e-maily alebo iné kontakty, ktoré ste mali s manažérom alebo zamestnávateľom. Zistite, či niektorá z tejto korešpondencie obsahuje informácie o tom, kedy môžete očakávať, že sa ozve spoločnosť. Ak vám dajú dátum, určite počkajte až po tomto dátume, aby ste ho mohli sledovať.
Tip : Ešte pred odoslaním žiadosti o zamestnanie si môžete naplánovať čas na pokračovanie v sprievodnom liste.
Môžete napríklad uviesť na koniec sprievodného listu, že o týždeň zavoláte do kancelárie spoločnosti, aby ste sa informovali. Ak sa však v zozname pracovných miest konkrétne uvádza, že uchádzači by nemali volať ani posielať e-maily, neuvádzajte to vo svojom motivačnom liste a nesledujte to.
Kedy skontrolovať svoju žiadosť
Zvyčajne je najlepšie počkať týždeň alebo dva, kým sa spýtate. Je dôležité poskytnúť zamestnávateľovi dostatok času na posúdenie žiadostí o zamestnanie a na prípravu na plánovanie pohovorov. Ak budete nasledovať skôr, môžete na zamestnávateľa pôsobiť dotieravo alebo netrpezlivo.
Najlepšie spôsoby sledovania
Tu sú možnosti, ako kontaktovať zamestnávateľa, vrátane príkladov e-mailov a rád, čo povedať, keď mu zavoláte.
Následný e-mail alebo na LinkedIn
Ak máte kontaktnú e-mailovú adresu, môžete poslať e-mail s následnou správou, v ktorej potvrdíte váš silný záujem o danú prácu a uvediete, že by ste uvítali príležitosť stretnúť sa na pohovore. Pozrite si príklad následného listu, ktorý môžete prispôsobiť svojim okolnostiam.
Správa LinkedIn je ďalšou možnosťou sledovania, najmä ak nemáte e-mailovú adresu zamestnávateľa alebo náborového manažéra, ale máte ich meno. Ak poznáte niekoho zamestnaného v spoločnosti, oslovte ho a dajte mu vedieť, že ste sa uchádzali o pozíciu – vaše spojenie môže potenciálne osloviť náborového manažéra a postrčiť vašu žiadosť.
Sledovanie telefonického hovoru
Ak máte telefónne číslo na náborového manažéra, môžete zavolať. Uveďte niekoľko kľúčových dôvodov, prečo máte taký záujem, a poukázajte na to, prečo je táto práca vhodná. Zistite, čo povedať, keď zavoláte.
Osobné sledovanie
Je tiež prijateľné zastaviť sa u zamestnávateľa osobne, ak ste predtým osobne odovzdali žiadosť:
- Môžete spomenúť, že sledujete vašu žiadosť a zaujíma vás, či by mohli zvážiť poskytnutie pohovoru.
- Mali by ste byť pripravení stručne spomenúť základ svojho záujmu a dôvod, prečo by ste sa kvalifikovali.
- Uistite sa, že vydávate pozitívnu energiu, ste vhodne oblečení a zapájajte všetkých zamestnancov alebo zamestnávateľov vrúcnym a priateľským spôsobom.
Poznámka: Nekontaktujte spoločnosť osobne, ak bola vaša žiadosť odoslaná prostredníctvom online portálu, e-mailu alebo odoslaná prostredníctvom slimačej pošty.
Tipy na sledovanie
Je dôležité, aby ste boli pri komunikácii vždy zdvorilí a profesionálni. Či už komunikujete e-mailom, telefonicky alebo osobne, uistite sa, že hovoríte (alebo píšete) jasne a profesionálne. Ak píšete, určite svoju správu dôkladne upravte. Ak sa s niekým rozprávate, buďte vrúcni a priateľskí.
Dôležité : Tieto správy a konverzácie sú stále vaším pokusom urobiť silný prvý dojem.
Zopakujte svoj záujem o danú pozíciu, ale urobte to stručne. Rýchlo a stručne zopakujte, prečo si myslíte, že by ste sa na túto prácu hodili. To pomôže vašej aplikácii ešte viac vyniknúť.
Ak spoločnosť nie je pripravená robiť rozhodnutia alebo robiť rozhovory s ľuďmi, opýtajte sa, kedy plánujú začať s procesom pohovoru alebo kedy plánujú prijať rozhodnutia o prijímaní zamestnancov, aby ste vedeli, kedy máte znova pokračovať.
Udržujte svoju správu, telefonický rozhovor alebo osobnú návštevu stručnú. Chcete urobiť silný dojem, no zároveň nechcete prekračovať svoje privítanie.
Kedy sa vzdať
Správne sledovanie žiadosti môže upozorniť na vašu kandidatúru a zvýšiť pravdepodobnosť, že vás nikto neprehliadne. Je však dôležité neobťažovať zamestnávateľa, pretože by ste mohli odcudziť zamestnancov.
Tip : Vo všeobecnosti nekontaktujte zamestnávateľa viac ako trikrát a medzi správami si nechajte pár týždňov, pokiaľ zamestnávateľ nenavrhol inak.
Ak sa vám po niekoľkých následných pokusoch neozve, pokračujte a zamerajte sa na iné žiadosti o prácu.
Experienced Recruiter with a demonstrated history of working in the media production industry. Strong human resources professional with a Bachelor’s degree focused in Psychology from Universitas Kristen Satya Wacana.