Ako napísať životopis efektívne

Posted on

 Ako napísať životopis efektívne

Čo je životopis a prečo ho potrebujete, keď hľadáte zamestnanie? Životopis je písomný kompilácia vášho vzdelania, pracovné skúsenosti, poverenia a úspechy. Väčšina profesionálnych pozície požadovať, aby žiadatelia predložiť životopis a motivačný list ako súčasť procesu žiadosti.

V mnohých prípadoch, Váš životopis je prvý dokument s manažéra sa prihliada pri posudzovaní prihlášky, a preto je pravda, “prvý dojem”. V súlade s tým, že je dôležité dať čas a úsilie do vývoja a udržiavanie aktualizované a presné resumé.

Či už píšete svoj prvý životopis, alebo ste neaktualizovali vy nejakú chvíľu a potrebuje osviežujúci, tu je krok za krokom sprievodca po písaní životopisu, ktorý vám pomôže získať prácu, ktorú chcete.

Preskúmať účel životopis

Premýšľajte o životopis ako “self-reklamu”, ktorý zhŕňa svoje skúsenosti na jednej stránke. Váš životopis je jedným z najdôležitejších častí vašej žiadosti o zamestnanie. Dáva manažéra prehľad o kvalifikáciu máte pre prácu, pre ktorú sa uchádzate.

Mali by ste sa tiež zoznámiť s rozdielom medzi životopis a sprievodný list:

  • Životopis je zvyčajne poslaný so sprievodným listom, čo je dokument, ktorý poskytuje dodatočné informácie o svojich schopnostiach a skúsenostiach formou listu.
  • Životopis je stručné, často bulleted zhrnutie, zatiaľ čo sprievodný list vrcholov a rozširuje o určitej črty alebo úspechy, ktoré by boli jedinečné a ideálne aktíva pre konkrétne pracovné miesto.

Začnite tým, že robí Brain výpis z vašich skúseností

Efektívne životopis vyloží zhrnutie kvalifikáciou, ktorá bude tlačiť manažéra alebo zamestnávateľa k pohybu vpred a pozývajú k rozhovore pre danú pozíciu.

Rovnako ako podrobnosti o zručnosti, vzdelanie a pracovné histórii, pokračuje môžu mať tiež voliteľné úseky, napríklad na základe objektívnych, súhrnné vyhlásenie, zručností, alebo kariéry upozorní. Tieto úseky môžu byť pridané po tom, čo ste zostavil všetky faktické informácie, ktoré potrebujete na zoznam na svoj životopis.

Pre mnoho ľudí to môže byť užitočné sadnúť si s ceruzkou a papierom, alebo prázdneho dokumentu programu Word a zapisovať svoje pracovné histórii, od začiatku do konca. Samozrejme, ak ste boli v pracovnom procese na mnoho rokov, nie je to bude časovo efektívny, takže sa môžete rozhodnúť sústrediť sa na najvýznamnejšie a príslušných pozícií.

Urobte si zoznam svoje pracovné skúsenosti

Bez ohľadu na to váš prístup, váš cieľ bude produkovať chronologický prehľad skúseností, ktoré sú dôležité pre pracovné miesta sa uchádzate sa. Hoci toto by sa mala zamerať na odbornej praxe, môžete tiež zahŕňať ocenenie alebo uznanie, dobrovoľník alebo komunitné skúsenosti, post-grad ročníkovú prácu, a zručnosti, rovnako ako vaše vysokoškolské vzdelanie, ktoré sa môžu pohybovať do spodnej časti vášho životopisu, akonáhle sa dostanete svoj prvé zamestnanie po škole.

Keď pracujete na svojom mozgu skládky, nezabudnite uviesť názov spoločnosti, jej umiestnenie, dáta zamestnanie, a niekoľko zarážky popisujúce svoju úlohu a zodpovednosť každej pozícii zoznamu. I keď budete musieť rozšíriť na odrážok neskôr, budete potrebovať túto informáciu na minimum.

Zamerať sa na svoje úspechy

Pri písaní si popisy pracovných miest, ktoré ste v držbe, zamerať sa na to, čo ste dosiahnuť v každej polohe, skôr než to, čo si urobil. Výpis merateľných úspechov v číselnom spôsobom (zvýšenie tržieb o 20%, zníženie výdavkov o 10%, napríklad), pomôže váš životopis vyniknúť.

Pozor na tieto úspechy sa kritérií, ktoré zamestnávateľ sa snažia v inzeráte.

Ak je to náročné (a to môže byť!) Písať popisy životopis, ktorý upúta pozornosť manažéra, prečítajte si tieto tipy na to, ako urobiť váš životopis histórie zamestnanie znieť lepšie – a vám vybral pre rozhovor.

Čo vynechávať Váš životopis

Tam sú niektoré veci, ktoré nepatria na životopis pre prácu. Čo by ste vylúčiť, je rovnako dôležité ako to, čo vám patrí. V ideálnom prípade, Váš životopis by mal odrážať skúsenosť, ktorá je relevantná pre prácu, o ktorú sa uchádzate, aby, a zvyčajne nie viac ako desať až pätnásť rokov v minulosti. Vzhľadom k tomu, Váš životopis by mal byť pokiaľ možno nie dlhšie ako jeden alebo dve stránky, možno budete musieť nix určité položky.

Napríklad, ak si vzal prácu a len zostal tam po dobu jedného mesiaca alebo tak, by ste nechceli, aby zahŕňal túto pozíciu. Ak ste boli zo školy na dobu dlhšiu ako päť rokov, je všeobecne najlepšie, aby sa odstránili všetky stáže, ktoré ste mali, za predpokladu, že máte iné profesionálne pracovné skúsenosti, aby vyplnil medzeru.

Avšak, toto je prípad, kedy budete chcieť používať svoj zdravý rozum. Ak ste šiel na vysokú školu pre uvedenie na trh a mala marketing stáž staršie ako rok, potom pracoval ako server pre najbližších niekoľkých rokoch, chceli by ste uviesť svoje marketingové praxi.

V konečnom dôsledku sa chcete pokúsiť o dosiahnutie rovnováhy medzi vrátane zážitok, ktorý je tak aktuálne a relevantné.

Vyberte si štýl Resume

Existuje niekoľko základných typov životopisov používaných požiadať o voľných pracovných miestach. Ako budete tráviť čas písať všetky detaily okolo každej pozície, ktoré ste mali, mali by ste sa rozhodnúť, aký štýl životopis použiť, pretože to môže ovplyvniť, ako by ste opísať, organizovať, a zoznam vašich skúseností, vzdelania, zručnosti, kvalifikácia a ďalšie poverenia na podporu zamestnanosti.

Vaše možnosti sú:

  • Chronologický – Najčastejším typom životopis, v ktorom uvediete svoje pracovné skúsenosti v obrátenom chronologickom poradí, od najviac k najmenej nedávny.
  • Funkčný – Funkčný životopis je zameraná na vašich zručností a schopností, nie vašej pracovnej histórii.
  • Kombinácia – Tento typ životopisu uvádza svoje zručnosti a skúsenosti, pred pracovné histórii.

Ktorý Resume typ je pre vás najvhodnejší?

Aký typ životopis by ste mali používať pre hľadanie zamestnania? To záleží na tom, čo sa snažíte dosiahnuť. Cieľom akéhokoľvek životopisu je ukázať manažéra silné žiadateľa, zručnosti a skúsenosti v čo najkratšom čase, ako je to možné. Podľa jednej štúdie, náborář utrácať za púhych šesť sekúnd preskúmanie životopis pred prechodom na ďalšie, takže je to vo vašom najlepšom záujme, aby vaše najlepšie vlastnosti a úspechy na viditeľnom mieste na stránke.

Okrem toho môže byť aj funkčná alebo kombinácia pokračuje užitočné, ak sa snažíte čerpať čitateľovu pozornosť od niečoho – konkrétne veľké medzery vo vašej pracovnej histórii či obchádzky do nesúvisiacich odborov.

Spustenie Kompilácia svoj životopis

Akonáhle ste sa rozhodli na type životopis, je čas začať písať svoj životopis. Nemusíte začínať od nuly. Po prvé, preskúma príklady typu obnovenie, ktoré ste vybrali. Potom vybrať šablónu, ktorá si môžete skopírovať a vložiť do dokumentu, a potom vyplňte s vlastnou pracovnou histórii.

Bez ohľadu na typ životopisu si vyberiete, za cieľ prispôsobiť svoj životopis pre prácu, o ktorú sa uchádzate sa. Aj keď je to úplne prijateľné používať šablóny životopis, ktorý vám prispôsobiť, aby sa zmestili každý popis práce, je to dobrý nápad poslať presne rovnaký životopis na viacerých otvorov, a to aj v rámci rovnakého odboru.

Vaším cieľom by malo byť písať svoj životopis s oboma robotmi a ľuďmi v mysli. Mnoho organizácií používa Žiadateľ sledovacie systémy pre triedenie a veterinár pokračuje, pred prenájmom manažéri niekedy pozrieť sa na ne. To znamená, že by ste mohli mať tie najlepšie skúsenosti a kvalifikáciu v celej oblasti kandidátov, a celkom slušnú životopis okrem, ale vaše informácie budú spadať cez trhliny, ak váš životopis neobsahuje správne kľúčové slová. Dobrá kľúčové slová budú vzťahovať nielen na vaše skúsenosti, ale na opis práce vo vysielaní rovnako.

Formátovať Váš životopis

Potom, čo ste napísal a organizovaná vaše osobné dáta v závislosti od typu životopisu ste si vybrali, tak je formátovanie podľa typických profesijných štandardov. By ste mali používať konzistentné medzery po celú dobu a rovnomerne veľkých marže zo všetkých strán, pokiaľ je to možné. To je všeobecne najlepšie držať sa východiskového nastavenia textového editora, ale v niektorých prípadoch, ak sa zmenšiť okraje vľavo, vpravo, hore a dole, to môže pomôcť kúpiť viac priestoru, aby sa zmestili svoj životopis na jednu stránku.

Hoci vizuálny alebo Infographic pokračuje stali trendy v niektorých odvetviach, je vždy stávka na istotu držať sa tradičné formátovanie: biele stránke, čiernym textom, čitateľné písmo. Zvoliť základné písmo, napríklad Arial, Times New Roman, Calibri, Helvetica alebo Gruzínsko. V ideálnom prípade by vaše písmo by nemala byť väčšia ako 12 a nie menšie ako 10,5.

Aj keď sa vysiela iba v kópiách digitálne, je to dobrý nápad, aby vytlačiť svoj životopis (ako je možné, že najímanie manažérov môže robiť tak), aby bolo isté, že sa vytlačí na jednej strane, a je ľahko čitateľný v tlačenej podobe. Čítanie cez papierovú kópiu vášho životopisu vám tiež pomôže zabezpečiť, že tam je veľa prázdneho miesta na stránke a vyzerá to profesionálne.

Korektúry, korektúry a korektúry znova

Ani profesionálni korektori môžu ľahko skorigovať svoju prácu. Potom, čo ste urobili preklep, je ťažké sa chytiť sami. Z tohto dôvodu, je to dobrý nápad mať jeden alebo dva dôveryhodní priatelia sa pozrieť na svoj životopis, ako ju poslať na posúdenie.

Myslite na svoj životopis ako živý dokument

V krátkodobom horizonte, mali by ste si vylepšiť svoj životopis založený na každé pracovné miesto sa uchádzate sa. Napríklad, ak jednu pozíciu sa uchádzate, aby sa zdá, vážiť určitú zodpovednosť, alebo sa zameriavajú na úkor inej, mali by ste si byť istí, že váš životopis vyjadruje svoje odborné znalosti v tejto oblasti.

Zároveň by ste mali byť aktualizovať svoj životopis s vašou skúseností ako sa vyvíja a dodáva nejaké nové zručnosti, ktoré ste sa naučili, kurzy ste nasnímali alebo ocenenia ste vyhrali.

Je to oveľa jednoduchšie aktualizovať svoj životopis pravidelne než naraz, takže aj keď ste zamestnaný, nastaviť pripomienky aktualizovať svoj životopis raz za tri mesiace, pričom tieto informácie sú stále čerstvé vo vašej hlave. To umožní, aby vaše ďalšie hľadanie práce oveľa jednoduchšie, ak sa rozhodnete prejsť spoločnosti alebo kariéry v budúcnosti.

Gravatar Image

Experienced Recruiter with a demonstrated history of working in the media production industry. Strong human resources professional with a Bachelor's degree focused in Psychology from Universitas Kristen Satya Wacana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *