Ako môže informačný rozhovor podporiť vašu kariéru

Posted on

Ako môže informačný rozhovor podporiť vašu kariéru

Zručne využívaný informačný rozhovor je jedným z najcennejších zdrojov pracovných informácií. Aj keď sa rozhovor môže týkať niektorých rovnakých základných informácií na webovej stránke spoločnosti, predstavuje príležitosti na flexibilný vnútorný pohľad na oblasť práce, ktorej sa iné zdroje nevyrovnajú.

Čo je informačný rozhovor?

Tento typ pohovoru sa vedie s cieľom zhromaždiť informácie o práci, kariére, odvetví alebo spoločnosti. Nejde o pracovný pohovor. Namiesto toho je to príležitosť porozprávať sa s osobou pracujúcou v oblasti, o ktorej by ste sa chceli dozvedieť viac.

Tip : Prostredníctvom informačného rozhovoru sa môžete dozvedieť o konkrétnom type práce, kariérnom postupe osoby alebo podrobnostiach o odvetví alebo spoločnosti.

Prostredníctvom rozhovoru môžete (dúfajme) zistiť, aká je práca človeka, čo robí, aké má povinnosti a aké to je pracovať v jeho firme.

Ako nájsť ľudí na rozhovor

Vaša sieť vám môže pomôcť. Môžete osloviť priateľov, rodinu a známych, aby ste zistili, či nepoznajú niekoho z odvetvia, ktoré by vás zaujímalo preskúmať, a môžu nadviazať spojenie. Ak existuje konkrétna spoločnosť, v ktorej by ste chceli pracovať, zvážte uzavretie zmluvy s niekým cez LinkedIn a požiadajte ho o informačný pohovor. Môžete tiež nadviazať kontakt s ľuďmi, ktorých ste stretli počas networkingových podujatí alebo pracovných veľtrhov.

Výhody informačných rozhovorov

Informatívny rozhovor sprostredkúva skúsenosti a dojmy z prvej ruky niekoho z povolania a riadi sa vašimi otázkami.

Rozhovor bez stresu

Informačný pohovor je pre vás aj zamestnávateľa menej stresujúci ako typický pracovný pohovor .  Vy ste ten, kto to riadi. Môžete diskutovať o tom, čo sa robí každý deň, a spojiť to so svojimi vlastnými záujmami a pocitmi. Okrem výhod, ktoré prináša získanie cenných kariérnych informácií, informačný pohovor poskytuje príležitosť na vybudovanie sebavedomia a zlepšenie vašej schopnosti zvládnuť pracovný pohovor .

Interné informácie 

Keďže sa tento rozhovor nesústreďuje na prácu, môže byť o niečo úprimnejší. Pýtať sa na témy, ktoré sú na prvom formálnom pohovore zvyčajne tabu (ako plat, benefity a hodiny), je prijateľné. Možno zistíte, že osoba, s ktorou hovoríte, bude zdieľať ťažké aspekty tohto odvetvia, ako aj pozitívne. Môžete tiež získať tipy a rady, ktoré vám pomôžu posilniť vašu aplikáciu. Napríklad, ak osoba, s ktorou hovoríte, naďalej používa konkrétny módny výraz, možno ho budete chcieť zahrnúť do sprievodného listu.

Budovanie vzťahov

Veľkou súčasťou úspešného hľadania práce je to, koho poznáte. Vaše kontakty môžu vedieť o pracovných miestach, ktoré ešte nie sú zverejnené, alebo môžu byť cennými úvodmi. Prostredníctvom tohto informačného rozhovoru rozširujete svoju sieť.

Ako viesť informačný rozhovor

Každý pohovor by ste mali považovať za obchodné stretnutie a správať sa profesionálne.

Ak ste vopred objasnili jasný účel vášho rozhovoru, s najväčšou pravdepodobnosťou nájdete svoj kontakt ako zainteresovanú a nápomocnú osobu.

Zapamätajte si čas stretnutia a dostavte sa čo najskôr na pohovor. Nemali by ste byť ani príliš ležérne, ani príliš oblečení. Vhodné je bežné obchodné oblečenie . Uistite sa, že poznáte meno osoby, s ktorou sa stretávate, správnu výslovnosť jej mena a názov jej pozície. Urobte si prieskum o danej osobe a jej spoločnosti.

Príďte s otázkami a buďte pripravení viesť konverzáciu. Nezabudnite byť ohľaduplní k času danej osoby. Snažte sa, aby rozhovor bol krátky (asi 15 až 30 minút), pokiaľ ste sa vopred nedohodli na inom časovom rámci. A pamätajte: váš kontakt vám môže tiež klásť otázky. Buďte pripravení na stúpanie výťahu .

Otázky pre informačný pohovor

Pretože existuje toľko otázok, ktoré môžete položiť v informačnom rozhovore, jednotlivci si niekedy počas stretnutia robia poznámky. Obmedzené množstvo poznámok je opodstatnené za predpokladu, že váš kontakt je súhlasný a že to nepreruší komunikáciu medzi vami dvoma.

Počas pohovoru sa snažte klásť otázky, ktoré presahujú rámec toho, čo ste mohli zistiť rýchlym online vyhľadávaním. Môžete sa danej osoby opýtať na cestu k tejto pozícii, na popis jej každodenných povinností a na tipy, ktoré by vám ako záujemcom o prácu v odbore ponúkla.

Po rozhovore načrtnite stručný náčrt preberaných tém a informácií, ktoré ste objavili. Zaberie to len niekoľko minút a zaistí, že si zapamätáte dôležité body, o ktorých sa diskutovalo. Neskôr, na základe vašej osnovy, môžete zostaviť podrobnejšiu správu z rozhovoru.

Otázky týkajúce sa povolania

  1. Aký je názov osoby, s ktorou robíte pohovor?
  2. Aké sú ďalšie bežne používané názvy pre danú pozíciu?
  3. Aké povinnosti sa vykonávajú počas bežného dňa, týždňa, mesiaca, roka? Má ona alebo on nejakú rutinu? Aká rozmanitosť existuje zo dňa na deň? Keď osoba opisuje povinnosti, opýtajte sa, aké zručnosti sú potrebné.
  4. Aký vzdelávací program sa odporúča ako príprava? Spýtajte sa na rozdiel medzi kurzami, ktoré sú žiaduce a tými, ktoré sú nevyhnutné.
  5. Aké druhy kurzov sú najcennejšie, aby ste získali zručnosti potrebné na úspech v tejto profesii? Spýtajte sa na rozdiel medzi kurzami, ktoré sú žiaduce a tými, ktoré sú nevyhnutné.
  6. Aký titul alebo certifikát zamestnávatelia hľadajú?
  7. Akú pracovnú/stážovú skúsenosť by zamestnávatelia hľadali u uchádzača o zamestnanie a ako túto skúsenosť človek získava?
  8. Odporúčajú sa nejaké spoločné vyučovacie aktivity?
  9. Aké kroky (okrem splnenia požiadaviek na vzdelanie a skúsenosti ) sú potrebné na preniknutie do tohto povolania (napr. skúška, pohovor, členstvo v odboroch)?
  10. Aké sú dôležité kľúčové slová alebo módne slová, ktoré je potrebné zahrnúť do  životopisu  alebo  motivačného listu  pri hľadaní práce v teréne?
  11. Aké sú možnosti postupu a na akú pozíciu? Je potrebný pokročilý titul, a ak áno, v akej disciplíne?
  12. Ktoré zručnosti je najdôležitejšie získať (t. j. aké  zručnosti zamestnávatelia hľadajú)?
  13. Aké sú hlavné alebo najdôležitejšie osobné charakteristiky úspechu v tejto oblasti?
  14. Aké sú rôzne prostredia, v ktorých môžu ľudia v tomto povolaní pracovať (tj vzdelávacie inštitúcie, podniky, neziskové organizácie)?
  15. Aké ďalšie druhy pracovníkov často interagujú s touto pozíciou?
  16. Existujú dôkazy o rozdielnom zaobchádzaní medzi mužmi a ženami, pokiaľ ide o pracovné povinnosti, plat a príležitosti na postup?
  17. Aké sú vyhliadky na zamestnanie v geografickej oblasti poradcu? Kde sú najlepšie vyhliadky na zamestnanie? Aké sú vyhliadky na zamestnanie v spoločnosti poradcu? Je mobilita nevyhnutným faktorom úspechu?
  18. Aké sú niektoré súvisiace povolania?
  19. Aké sú rôzne rozpätia platov?
  20. Má typický pracovník stanovený harmonogram alebo sú hodiny flexibilné?
  21. Aké sú nároky a frustrácie, ktoré zvyčajne sprevádzajú tento typ práce?
  22. Existuje v tejto oblasti typický reťazec velenia?
  23. Ako môžete určiť, že máte schopnosť alebo potenciál byť úspešný v tejto špecifickej profesii?
  24. Je to rýchlo rastúca oblasť? Je možné predvídať budúce potreby pracovníkov v tejto oblasti?
  25. Aké typy technológií sa používajú a ako sa používajú?
  26. Kde sa dajú nájsť pracovné ponuky?
  27. Aké základné pozície v tejto oblasti existujú, o ktorých by absolvent slobodných umení mohol uvažovať?
  28. Čo teraz poradca vie, čo by bolo užitočné vedieť, keď bola ona alebo on vo vašej koži?

Funkčné otázky

  1. Koľko hodín poradca pracuje?
  2. Aké vzdelanie má poradca?
  3. Aká bola kariérna cesta poradcu od vysokej školy po súčasnosť?
  4. Aké sú uspokojivé aspekty práce poradcu?
  5. Aké sú najväčšie tlaky, vypätia alebo obavy v práci?
  6. Aké sú hlavné pracovné povinnosti?
  7. Aké sú najťažšie problémy a rozhodnutia, s ktorými sa musí poradca vyrovnať?
  8. Čo je na práci najviac nespokojné? Je to typické pre túto oblasť?
  9. Ako by poradca opísal atmosféru/kultúru pracoviska?
  10. Myslí si poradca, že ste vynechali nejaké dôležité otázky, ktoré by vám pomohli dozvedieť sa viac o práci alebo povolaní?
  11. Môže poradca navrhnúť ďalších, ktorí môžu byť pre vás cennými zdrojmi?

Nasledujte s poďakovaním

Napíšte  poďakovanie  ľuďom, s ktorými ste robili rozhovory. Oznámte im, ak ste sa riadili niektorými návrhmi. Môžete sa s nimi spojiť aj na LinkedIn, ak ste tak ešte neurobili.

Vybudovaním silného vzťahu s kariérnymi kontaktmi zvýšite pravdepodobnosť, že vám ponúknu pomoc pri hľadaní zamestnania, keď budete pripravený na ďalší krok v procese hľadania zamestnania.

 

Gravatar Image

Experienced Recruiter with a demonstrated history of working in the media production industry. Strong human resources professional with a Bachelor's degree focused in Psychology from Universitas Kristen Satya Wacana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *