Měli byste zveřejnit svůj životopis na TikTok?

Posted on

Měli byste zveřejnit svůj životopis na TikTok?

Pokud používáte TikTok, populární aplikaci pro sociální média s krátkými videi, možná jste zvyklí na to myslet jako na zábavu se spoustou zpráv a informací. Ale stejně jako u jiných platforem sociálních médií, jako je Facebook , LinkedIn a Twitter, TikTok lze také začlenit do vašeho hledání práce. Například sledování hashtagů jako #careertok a #jobsearch vede k nekonečnému proudu TikToks nabízejících rady a tipy.

Abychom vám pomohli určit, zda je TikTok cenným nástrojem pro vaši kariéru, probereme nástroj TikTok Resumes, klady a zápory zveřejnění vašeho životopisu na sociální síti a tipy, jak to udělat.

Klíčové věci

 • Nemusíte zveřejňovat svůj životopis na TikTok. Možná to není nejschůdnější náborový nástroj pro zaměstnavatele (prozatím), takže pokud vám více vyhovuje papírový životopis, zůstaňte u toho.
 • Životopisy TikTok mohou být zábavné vytvářet, lépe zvýraznit vaše silné stránky a upoutat pozornost. Zveřejňování životopisů na platformě však může být časově náročné, poskytuje omezený prostor pro vaši propagaci, vede k zaujatosti a nevyhovuje vaší osobnosti.
 • Stejně jako u všeho, co souvisí s hledáním zaměstnání, budete chtít naplánovat a připravit se, než začnete. Vězte, co chcete říct, promyslete si vizuály a před natáčením a sdílením se ujistěte, že jste v dobrém prostředí.

Obnovení TikTok

Mnoho uživatelů nejen pasivně skenuje TikTok pro radu – používají aplikaci jako aplikační nástroj a pro sdílení video životopisů. V červenci 2021 TikTok spustil pilotní program známý jako TikTok Resumes, aby podpořil toto úsilí, a známé společnosti jako Chipotle a Target vyzvaly lidi, aby se prostřednictvím aplikace ucházeli o pozice na základní úrovni. 1

„Pokud začnete používat funkci TikTok Resumes, přerušíte čáru a budete zvažováni pro pohovory rychleji než bezpočet uchazečů o zaměstnání, kteří si myslí, že je to módní záležitost,“ řekl Rob Barnett, konzultant pro vyhledávání manažerů a autor knihy Next Job, Best Job: 11 strategií lovců hlav, jak se nechat zaměstnat hned teď

Tip : Platformy sociálních médií mohou být velkým přínosem pro vaše hledání práce – nezapomeňte na to, co dělat a co ne.

Zveřejňování životopisu na TikTok má ale některé potenciální nevýhody – tato taktika není pro každého. Pokud například nejste uživatelem platformy, nemusí mít cenu vytvořit si účet jen proto, abyste se ucházeli o zaměstnání.

Zjistěte více o výhodách a nevýhodách zveřejnění životopisu na TikTok spolu s tipy, na které byste neměli zapomínat, pokud aplikaci používáte při hledání práce.

Výhody a nevýhody zveřejnění životopisu na TikTok

Zde je to, co je třeba mít na paměti, než zveřejníte svůj životopis na TikTok.

Klady

 • Jejich tvoření může být zábavné. Pokud máte aktivní přítomnost TikTok a rádi používáte platformu, může pro vás být relativně snadné vytvořit TikTok a může to být dokonce něco, co je zábavnější než obvyklá rutina psaní motivačních dopisů.
 • Životopisy TikTok mohou lépe zdůrazňovat vaše silné stránky. „Videa pomáhají vyniknout vaší osobnosti a sebevědomí – na rozdíl od standardního životopisu,“ řekl The Balance e-mailem Andrew Fennell, bývalý náborář a ředitel společnosti StandOut CV, která poskytuje poradenství v oblasti životopisů a kariéry.
 • Mohlo by to být relevantní. Jistě, pokud hledáte práci v sociálních médiích nebo v rolích, které zahrnují vztahy s veřejností nebo marketing, mít životopis TikTok může být způsob, jak předvést své přednosti náborovým manažerům. Mohlo by to fungovat téměř jako konkurz nebo portfolio. „Mnoho moderních pracovních míst vyžaduje značné technické know-how a hledáme ty, kteří dokážou stříhat videa, stříhat zvuk a dělat věci zábavnými. Vytvoření pixelově dokonalého TikToku předvede vaši kreativní odbornost,“ řekl Flynn Zaiger, generální ředitel Online Optimism, marketingové agentury TikTok, v e-mailu pro The Balance.
 • Životopisy TikTok mohou přitahovat pozornost. Zveřejněte video se životopisem na TikTok a „má šanci, že se stane virálním, bude sdíleno a možná ho uvidí lidé v odvětví, na které cílíte,“ řekl Fennell. Navíc se můžete spojit se svou vysněnou společností pomocí hashtagů a relevantních značek, říká.

 Nevýhody

 • Dejte si pozor na možnost zkreslení. Když sdílíte papírový životopis, zaměstnavatelé nevidí, jak vypadáte. (Až na vzácné výjimky, jako jsou lidé, kteří se ucházejí o práci v modelingu nebo herectví, není vhodné přikládat k životopisu fotografie.) „Mnoho zaměstnavatelů začalo aktivně pracovat na omezení zkreslení životopisů s využitím procesů náboru, které odstraňují pohlaví, jména nebo dokonce i vzdělání, abychom snížili systémovou zaujatost,“ řekl Zaiger. Ale s video životopisem zaměstnavatelé uvidí váš vzhled hned od začátku. To může umožnit vědomé nebo nevědomé zaujatosti ze strany najímání manažerů – to, jak vypadáte, pak může být faktorem v tom, zda zaměstnavatelé osloví či nikoli.
 • Může to být časově náročné. Videa TikTok jsou krátká, ale dostat za tak krátkou dobu souvislé sdělení vhodné pro práci může být náročné. Vytvoření tohoto sekundového videa může trvat hodiny.
 • Prostor je omezený. V běžných životopisech na papíře se lidé někdy snaží zkrátit své zkušenosti. V určité fázi vaší kariéry může být jednostránkový životopis nemožný. Nyní přemýšlejte o zvýraznění své zkušenosti během pouhých sekund. To může být obtížné, zvláště s podrobnějšími a vážnějšími detaily. „Zatímco TikTok dokáže předvést vaši osobnost, je o něco těžší použít vážnější aspekty vašeho portfolia nebo zkušeností v tak krátkém klipu,“ řekl Zaiger.
 • Zaměstnavatelé a náboroví manažeři to možná ani neuvidí. Mnoho lidí může vidět váš životopis TikTok. Budou to ale ti správní lidé? Pokud firemní náboráři a náboroví manažeři netráví čas v aplikaci s ohledem na nábor, možná nebudete schopni upoutat jejich pozornost. A některá odvětví možná nevnímají životopis TikTok jako profesionální gambit – vzpomeňte si na právo, medicínu, finance, poznamenává Fennell.
 • Není to pro každého. Video životopis pro vás nemusí být nejvhodnější. “Pokud si na kameru nejste jisti, je nejlepší tuto metodu nepoužívat,” řekl Fennell.
 • Můžete se stát virální. To by mohlo být profíkem, pokud to povede k upoutání pozornosti náborových manažerů ve společnostech, kde byste chtěli pracovat. Odvrácenou stranou podle Fennella je, že pokud je video široce sdíleno, můžete obdržet nějakou negativní zpětnou vazbu.

Pokud vám zveřejnění životopisu na TikTok připadá trochu nepříjemné, nejste sami.

V průzkumu Gen Z ze srpna 2021, který provedla Tallo, online platforma spojující studenty s vysokými školami a společnostmi, 48 % souhlasilo s myšlenkou vytvořit video životopis – a 48 % ne. A pouze 26 % respondentů uvedlo, že by svůj životopis zveřejnili na platformě TikTok.

Tipy pro zveřejnění vašeho životopisu na TikTok

Pokud zveřejňujete svůj životopis na TikTok, nezapomeňte mít na paměti následující taktiku.

Cvičte, než odešlete příspěvek

Fennell doporučuje, abyste si svůj životopis TikTok nevytvářeli, aniž byste si to nejprve procvičili. Budete chtít, aby vaše slova byla „stručná“ a „dobře strukturovaná,“ řekl s cílem promítnout vaši osobnost, ale zachovat profesionální vzhled.

Může být užitečné vytvořit skript. „Zatímco někteří z nejlepších TikToků se mohou cítit spontánně, obnovení TikTok by mělo být naplánováno,“ řekl Zaiger a poznamenal, že když si zapíšete, co chcete říct, nezapomenete na nic důležitého.

Ale i když pracujete na scénáři, snažte se, aby to znělo přirozeně – ne strnule a přehnaně nacvičené. “Nemluv jako člověk před kamerou.” Komunikujte přesně tak, jako byste seděli tváří v tvář svému příštímu šéfovi,“ řekl Barnett.

Důležité: Ujistěte se, že váš účet je veřejný, aby společnosti mohly vidět váš životopis.

Využijte vizuály

Nemluvte na kameru a použijte všechny vizuální prvky, které můžete, abyste podpořili svou kandidaturu. „Zahrňte obrázky svých kariérních úspěchů (ocenění, tiskové zpravodajství, fotografie atd.) a také vizuální prvky, abyste podpořili to, co říkáte,“ řekl Fennell.

Přichystat scénu

Přemýšlejte o tom, co máte na sobě, co máte na pozadí a také celkový vzhled videa. Je zřejmé, že TikTok je příležitostné médium pro zveřejňování životopisu. Přesto si dobře rozmyslete, jaký dojem videem vyvoláte.

To by mohlo znamenat drobné investice. “Prstencové světlo nebo lepší pozadí může znamenat rozdíl mezi amatérským a profesionálně vypadajícím životopisem TikTok,” řekl Zaiger.

Buďte opatrní ohledně toho, co prezentujete

Pamatujte, že váš TikTok může vidět hrstka lidí – ale také se může stát virovým. Ujistěte se, že vás představuje správným způsobem a že pokud si získá pozornost velkého publika, není to nic, co by vás mohlo uvést do rozpaků nebo způsobit nějaké nebezpečí. Podle Fennella si budete chtít být jisti, že vaše video s životopisem neobsahuje osobní údaje, které mohou použít zloději identity.

 

Gravatar Image

Experienced Recruiter with a demonstrated history of working in the media production industry. Strong human resources professional with a Bachelor's degree focused in Psychology from Universitas Kristen Satya Wacana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *