Czy powinieneś opublikować swoje CV na TikTok?

Posted on

Czy powinieneś opublikować swoje CV na TikTok?

Jeśli korzystasz z TikTok, popularnej aplikacji społecznościowej zawierającej krótkie filmy, możesz być przyzwyczajony do myślenia o tym jako o rozrywce z odrobiną wiadomości i informacji. Ale podobnie jak w przypadku innych platform mediów społecznościowych, takich jak Facebook , LinkedIn i Twitter, TikTok można również wpleść w wyszukiwanie pracy. Na przykład śledzenie hashtagów, takich jak #careertok i #jobsearch, prowadzi do niekończącego się strumienia TikToks oferujących porady i wskazówki.

Aby pomóc Ci ustalić, czy TikTok jest cennym narzędziem na Twojej ścieżce kariery, omówimy narzędzie TikTok CV, zalety i wady publikowania CV w sieci społecznościowej oraz wskazówki, jak to zrobić.

Kluczowe dania na wynos

 • Nie musisz publikować swojego CV na TikTok. Może to nie być najbardziej opłacalne narzędzie rekrutacyjne dla pracodawców (na razie), więc jeśli bardziej odpowiada Ci papierowe CV, trzymaj się tego.
 • Tworzenie życiorysów TikTok może być zabawne, lepiej podkreślać swoje mocne strony i przyciągać uwagę. Jednak publikowanie życiorysów na platformie może być czasochłonne, zapewniać ograniczoną przestrzeń do promowania siebie, prowadzić do uprzedzeń i nie pasować do Twojej osobowości.
 • Jak prawie wszystko, co jest związane z poszukiwaniem pracy, będziesz chciał zaplanować i przygotować się przed rozpoczęciem. Wiedz, co chcesz powiedzieć, przeprowadź burzę mózgów i upewnij się, że jesteś w dobrym otoczeniu, zanim zaczniesz filmować i udostępniać.

Wznawianie TikTok

Wielu użytkowników nie tylko pasywnie skanuje TikTok w celu uzyskania porady — używają aplikacji jako narzędzia aplikacji i do udostępniania życiorysów wideo. W lipcu 2021 r. TikTok uruchomił program pilotażowy znany jako TikTok Resumes, aby zachęcić do tych wysiłków, a znane firmy, takie jak Chipotle i Target, zaprosiły ludzi do ubiegania się o stanowiska na poziomie podstawowym za pośrednictwem aplikacji. 1

„Jeśli zaczniesz korzystać z funkcji TikTok Resumes, przekroczysz granicę i zostaniesz uwzględniony na rozmowach kwalifikacyjnych szybciej niż niezliczona liczba osób poszukujących pracy, które uważają, że to fanaberia”, powiedział Rob Barnett, konsultant ds. rekrutacji kadry kierowniczej i autor Next Job, Best Job: 11 strategii łowców głów, aby zostać zatrudnionym teraz

Wskazówka : platformy mediów społecznościowych mogą być ogromnym atutem podczas poszukiwania pracy — pamiętaj tylko o tym, co należy, a czego nie.

Ale istnieją pewne potencjalne wady publikowania swojego CV na TikTok — taktyka nie jest dla wszystkich. Na przykład, jeśli nie jesteś użytkownikiem platformy, tworzenie konta może nie być opłacalne tylko po to, aby ubiegać się o pracę.

Dowiedz się więcej o zaletach i wadach publikowania swojego CV na TikTok, wraz ze wskazówkami, o których warto pamiętać, jeśli korzystasz z aplikacji w poszukiwaniu pracy.

Plusy i minusy publikowania CV na TikTok

Oto, o czym należy pamiętać przed opublikowaniem swojego CV na TikTok.

Plusy

 • Tworzenie ich może być zabawne. Jeśli masz aktywną obecność TikTok i uwielbiasz korzystać z platformy, utworzenie TikTok może być stosunkowo łatwe, a nawet może być czymś, co wydaje się bardziej zabawne niż zwykła rutyna pisania listów motywacyjnych.
 • Życiorysy TikTok mogą lepiej radzić sobie z podkreślaniem twoich mocnych stron. „Filmy pomagają ujawnić Twoją osobowość i pewność siebie — w przeciwieństwie do standardowego życiorysu” — powiedział The Balance za pośrednictwem poczty elektronicznej Andrew Fennell, były rekruter i dyrektor StandOut CV, serwisu życiorysów i doradztwa zawodowego.
 • To może być istotne. Oczywiście, jeśli szukasz pracy w mediach społecznościowych lub na stanowiskach związanych z public relations lub marketingiem, posiadanie CV TikTok może być sposobem na pokazanie swoich mocnych stron menedżerom zatrudniającym. Mógłby prawie działać jako przesłuchanie lub portfolio. „Wiele nowoczesnych miejsc pracy wymaga znacznej wiedzy technicznej, szukania osób, które potrafią edytować filmy, łączyć dźwięk i dostarczać rozrywki. Tworzenie doskonałego co do piksela TikTok pokazuje twoją kreatywność” – powiedział Flynn Zaiger, dyrektor generalny Online Optimism, agencji marketingowej TikTok, w e-mailu do The Balance.
 • Życiorysy TikTok mogą przyciągać uwagę. Opublikuj wideo CV na TikTok i „ma szansę stać się wirusowe, udostępnione i prawdopodobnie zobaczone przez osoby z branży, na którą kierujesz reklamy” – powiedział Fennell. Co więcej, możesz połączyć się ze swoją wymarzoną firmą za pomocą hashtagów i odpowiednich tagów, mówi.

 Cons

 • Uważaj na potencjalne uprzedzenia. Kiedy udostępniasz CV w formie papierowej, pracodawcy nie widzą, jak wyglądasz. (Z rzadkimi wyjątkami, takimi jak w przypadku osób ubiegających się o pracę jako model lub aktor, nie należy dołączać zdjęć do CV). „Wielu pracodawców zaczęło aktywnie pracować nad zmniejszeniem uprzedzeń w CV, wykorzystując procesy rekrutacyjne, które usuwają płeć, nazwiska lub nawet wykształcenie, aby zmniejszyć stronniczość systemową” – powiedział Zaiger. Ale dzięki CV wideo pracodawcy zobaczą Twój wygląd od samego początku. Może to pozwolić na świadome lub nieświadome uprzedzenia ze strony zatrudniających menedżerów – sposób, w jaki wyglądasz, może wtedy być czynnikiem wpływającym na to, czy pracodawcy skontaktują się z Tobą.
 • To może być czasochłonne. Filmy TikTok są krótkie, ale uzyskanie spójnego, odpowiedniego do pracy komunikatu w tak krótkim czasie może być trudne. Utworzenie tego trwającego kilka sekund filmu może zająć godziny.
 • Miejsce jest ograniczone. W zwykłych życiorysach na papierze ludzie czasami mają trudności z ograniczeniem swoich doświadczeń. W pewnym momencie Twojej kariery, jednostronicowe CV może stać się niemożliwe. Teraz pomyśl o podkreśleniu swojego doświadczenia w ciągu zaledwie kilku sekund. To może być trudne, szczególnie w przypadku bardziej szczegółowych, poważnych szczegółów. „Podczas gdy TikTok może pokazać twoją osobowość, trochę trudniej jest wykorzystać poważniejsze aspekty twojego portfolio lub doświadczenia w tak krótkim klipie” – powiedział Zaiger.
 • Pracodawcy i menedżerowie ds. Rekrutacji mogą nawet tego nie widzieć. Wiele osób może zobaczyć Twoje CV TikTok. Ale czy będą właściwymi ludźmi? Jeśli osoby zajmujące się rekrutacją i zatrudnianiem w firmie nie spędzają czasu w aplikacji z myślą o zatrudnianiu, możesz nie być w stanie przyciągnąć ich uwagi. A niektóre branże mogą nie postrzegać CV TikTok jako profesjonalnego gambitu — pomyśl o prawie, medycynie, finansach, zauważa Fennell.
 • To nie jest dla wszystkich. Życiorys wideo może nie być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. „Jeśli nie masz pewności przed kamerą, najlepiej nie używać tej metody” — powiedział Fennell.
 • Możesz stać się wirusowy. Może to być zaletą, jeśli prowadzi do przyciągnięcia uwagi menedżerów zatrudniających w firmach, w których chcesz pracować. Drugą stroną, według Fennell, jest to, że jeśli film jest szeroko udostępniany, możesz otrzymać negatywną opinię.

Jeśli publikowanie CV w TikTok jest nieco niewygodne, nie jesteś sam.

W ankiecie Gen Z z sierpnia 2021 r. przeprowadzonej przez Tallo, platformę internetową łączącą studentów ze szkołami wyższymi i firmami, 48% czuło się komfortowo z pomysłem stworzenia życiorysu wideo, a 48% nie. I tylko 26% respondentów stwierdziło, że opublikuje swoje CV na platformie TikTok.

Wskazówki dotyczące publikowania CV na TikTok

Jeśli publikujesz swoje CV na TikTok, pamiętaj o następujących taktykach.

Ćwicz zanim opublikujesz

Nie twórz swojego CV TikTok bez wcześniejszego przećwiczenia, zaleca Fennell. Będziesz chciał, aby twoje słowa były „zwięzłe” i „dobrze skonstruowane”, powiedział, starając się wyrazić swoją osobowość, ale zachować profesjonalny wygląd.

Pomocne może być stworzenie skryptu. „Podczas gdy niektóre z najlepszych TikToków mogą czuć się spontanicznie, wznawiania TikTok powinny być zaplanowane”, powiedział Zaiger, zauważając, że spisanie tego, co chcesz powiedzieć, oznacza, że ​​nie zapomnisz niczego ważnego.

Ale nawet jeśli pracujesz nad scenariuszem, staraj się brzmieć naturalnie – a nie sztywnym i przećwiczonym. „Nie mów jak osoba przed kamerą. Komunikuj się dokładnie tak, jakbyś siedział twarzą w twarz ze swoim następnym szefem” — powiedział Barnett.

Ważne : upewnij się, że Twoje konto jest publiczne, aby firmy mogły przeglądać Twoje CV.

Skorzystaj z efektów wizualnych

Wyjdź poza mówienie do kamery i wykorzystaj wszystkie możliwe wizualizacje, aby wesprzeć swoją kandydaturę. „Dołącz zdjęcia swoich osiągnięć w karierze (nagrody, relacje prasowe, zdjęcia itp.), a także materiały wizualne, aby wzmocnić to, co mówisz” – powiedział Fennell.

Ustawić scenę

Zastanów się, co masz na sobie, jakie masz tło, a także ogólny wygląd filmu. Oczywiście TikTok to zwykłe medium do publikowania CV. Mimo to zastanów się, jakie wrażenie wywołujesz za pomocą filmu.

To może oznaczać drobne inwestycje. „Światło pierścieniowe lub lepsze tło może sprawić, że różnica między życiorysem TikTok wyglądającym amatorem a profesjonalnie wyglądającym” – powiedział Zaiger.

Uważaj na to, co prezentujesz

Pamiętaj, że Twój TikTok może być widziany przez garstkę osób, ale może również stać się wirusowy. Upewnij się, że reprezentuje Cię we właściwy sposób i że jeśli zwróci uwagę dużej publiczności, nie ma nic, co mogłoby Cię zawstydzić lub spowodować jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Według Fennell chcesz mieć pewność, że Twój film z CV nie zawiera danych osobowych, które mogą zostać wykorzystane przez złodziei tożsamości.

 

Gravatar Image

Experienced Recruiter with a demonstrated history of working in the media production industry. Strong human resources professional with a Bachelor's degree focused in Psychology from Universitas Kristen Satya Wacana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *