Jak sprawdzić status podania o pracę

Posted on

Jak sprawdzić status podania o pracę

Po złożeniu podania o pracę, co zrozumiałe, będziesz chciał dowiedzieć się, na czym stoisz. Jednak ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że  proces rekrutacji  może zająć trochę czasu i możesz nie usłyszeć od razu — lub wcale.

Niestety, możliwe jest również, że nigdy nie otrzymasz odpowiedzi, nawet standardowej notatki informującej, że nie jesteś zatrudniony lub nie skontaktujemy się z Tobą w sprawie rozmowy kwalifikacyjnej.

Często firmy otrzymują setki (a nawet tysiące) zgłoszeń i po prostu nie mają czasu na dalsze działania. Inni mogą nie mieć systemu do obsługi odrzuceń.

Oto kilka powodów, dla których nie odpowiadasz , oraz porady, kiedy i jak sprawdzić status podania o pracę.

Zanim podejmiesz dalsze działania

Jest kilka rzeczy do zrobienia przed kontynuacją. Najpierw sprawdź ofertę pracy, a także wszelkie e-maile lub inne kontakty z kierownikiem ds. zatrudnienia lub pracodawcą. Sprawdź, czy którakolwiek z tej korespondencji zawiera informacje o tym, kiedy możesz spodziewać się odpowiedzi od firmy. Jeśli podadzą ci datę, pamiętaj, aby poczekać do tej daty, aby kontynuować.

Wskazówka : jeszcze przed złożeniem podania o pracę możesz zaplanować czas na kontynuację listu motywacyjnego.

Na przykład możesz dołączyć na końcu listu motywacyjnego, że za tydzień zadzwonisz do biura firmy w celu kontynuacji. Jeśli jednak oferta pracy wyraźnie mówi, że kandydaci nie powinni dzwonić ani wysyłać e-maili, nie umieszczaj tego w liście motywacyjnym i nie kontynuuj.

Kiedy sprawdzać swoją aplikację

Zazwyczaj najlepiej jest poczekać tydzień lub dwa przed złożeniem zapytania. Ważne jest, aby dać pracodawcy wystarczająco dużo czasu na rozpatrzenie podania o pracę i przygotowanie się do umówienia rozmów kwalifikacyjnych. Jeśli podejmiesz dalsze kroki wcześniej, możesz uznać, że pracodawca jest nachalny lub niecierpliwy.

Najlepsze sposoby na kontynuację

Oto opcje kontaktu z pracodawcą, w tym przykłady e-maili i porady, co powiedzieć, gdy zadzwonisz.

Kontynuuj e-mail lub na LinkedIn

Jeśli masz adres e-mail do kontaktu, możesz wysłać wiadomość e-mail, aby potwierdzić Twoje duże zainteresowanie pracą i wspomnieć, że chętnie spotkasz się na rozmowie kwalifikacyjnej. Przejrzyj przykład listu uzupełniającego, który możesz dostosować do swoich okoliczności.

Wiadomość LinkedIn to kolejna opcja do dalszych działań, zwłaszcza jeśli nie masz adresu e-mail pracodawcy lub kierownika ds. rekrutacji, ale znasz jego imię i nazwisko. Jeśli znasz kogoś zatrudnionego w firmie, skontaktuj się z nim, aby poinformować go, że aplikujesz na stanowisko — potencjalnie Twoje połączenie może skontaktować się z kierownikiem ds. rekrutacji i popchnąć aplikację dalej.

Kontynuacja rozmowy telefonicznej

 Jeśli masz numer telefonu do kierownika ds. rekrutacji, możesz zadzwonić. Wymień kilka kluczowych powodów, dla których jesteś tak zainteresowany i wskaż, dlaczego ta praca świetnie pasuje. Dowiedz się, co powiedzieć, gdy zadzwonisz.

Osobista kontynuacja

Dopuszczalne jest również osobiste zatrzymanie się przez pracodawcę, jeśli wcześniej złożyłeś wniosek osobiście:

  • Możesz wspomnieć, że śledzisz swoją aplikację i zastanawiasz się, czy mogą rozważyć udzielenie Ci rozmowy kwalifikacyjnej.
  • Powinieneś być gotowy, aby krótko wspomnieć o podstawach twojego zainteresowania i dlaczego chcesz się zakwalifikować.
  • Zadbaj o to, aby emanować pozytywną energią, być odpowiednio ubranym i w ciepły i przyjazny sposób angażować wszystkich pracowników lub pracodawców.

Uwaga : nie należy kontaktować się osobiście z firmą, jeśli zgłoszenie zostało przesłane za pośrednictwem portalu internetowego, poczty e-mail lub wysłane pocztą tradycyjną.

Wskazówki dotyczące dalszych działań

Ważne jest, aby zawsze zachowywać się uprzejmie i profesjonalnie w komunikacji. Niezależnie od tego, czy komunikujesz się przez e-mail, telefon, czy osobiście, upewnij się, że mówisz (lub piszesz) wyraźnie i profesjonalnie. Jeśli piszesz, upewnij się, że dokładnie edytujesz swoją wiadomość. Jeśli z kimś rozmawiasz, bądź ciepły i przyjacielski.

Ważne : te wiadomości i rozmowy są nadal Twoją próbą zrobienia dobrego pierwszego wrażenia.

Powtórz swoje zainteresowanie stanowiskiem, ale zrób to krótko. Szybko i zwięźle wyjaśnij, dlaczego uważasz, że dobrze nadasz się do tej pracy. Dzięki temu Twoja aplikacja będzie się jeszcze bardziej wyróżniać.

Jeśli firma nie jest gotowa do podejmowania decyzji lub przeprowadzania wywiadów z osobami, zapytaj, kiedy planują rozpocząć proces rozmowy kwalifikacyjnej lub kiedy planują podjąć decyzję o zatrudnieniu, abyś wiedział, kiedy należy kontynuować.

Niech Twoja wiadomość, rozmowa telefoniczna lub wizyta osobista będą krótkie. Chcesz zrobić mocne wrażenie, ale nie chcesz też przesadzać z powitaniem.

Kiedy się poddać

Rozpatrzenie wniosku we właściwy sposób może zwrócić uwagę na Twoją kandydaturę i zwiększyć prawdopodobieństwo, że nie zostaniesz przeoczony. Jednak ważne jest, aby nie męczyć pracodawcy, ponieważ możesz zrazić pracowników.

Wskazówka : Ogólnie rzecz biorąc, nie kontaktuj się z pracodawcą więcej niż trzy razy i pozostaw kilka tygodni pomiędzy wiadomościami, chyba że pracodawca zasugerował inaczej.

Jeśli po kilku kolejnych próbach nie otrzymasz odpowiedzi, przejdź dalej i skup się na innych podaniach o pracę.

 

 

Gravatar Image

Experienced Recruiter with a demonstrated history of working in the media production industry. Strong human resources professional with a Bachelor's degree focused in Psychology from Universitas Kristen Satya Wacana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *