İş Başvurusunun Durumu Nasıl Takip Edilir

Posted on

İş Başvurusunun Durumu Nasıl Takip Edilir

Bir iş başvurusunda bulunduktan sonra, nerede olduğunuzu öğrenmek için anlaşılır bir şekilde istekli olacaksınız. Bununla birlikte, işe alım sürecinin  biraz zaman alabileceğini ve hemen veya hiç haber alamayabileceğinizi anlamak önemlidir  .

Ne yazık ki, işe alınmadığınızı veya bir röportaj için sizinle iletişime geçilmeyeceğini bildiren bir standart not bile hiçbir zaman yanıt alamamanız da mümkündür.

Çoğu zaman, şirketler yüzlerce (hatta binlerce) başvuru alır ve takip etmek için zamanları olmaz. Diğerleri, reddetmeleri ele almak için bir sisteme sahip olmayabilir.

İşte size yanıt alamamanızın nedenlerinden bazıları ve bir iş başvurusunun durumunu ne zaman ve nasıl takip edeceğiniz konusunda tavsiyeler .

Takip Etmeden Önce

Takip etmeden önce yapmanız gereken birkaç şey var. İlk olarak, işe alım müdürü veya işverenle olan tüm e-postaları veya diğer kişileri olduğu kadar iş listesini kontrol edin. Bu yazışmalardan herhangi birinin şirketten ne zaman haber bekleyebileceğiniz hakkında bilgi içerip içermediğine bakın. Size bir tarih verirlerse, takip etmek için o tarihten sonrasını beklediğinizden emin olun.

İpucu : İş başvurusunu göndermeden önce bile, ön yazınızı takip etmek için bir zaman planlayabilirsiniz.

Örneğin, bir hafta sonra takip için şirket ofisini arayacağınızı ön yazının sonuna ekleyebilirsiniz. Ancak, iş listesinde özellikle başvuranların aramaması veya e-posta göndermemesi gerektiği yazıyorsa, bunu ön yazınıza dahil etmeyin ve takip etmeyin.

Başvurunuzu Ne Zaman Kontrol Etmelisiniz?

Bir soruşturma yapmadan önce genellikle bir veya iki hafta beklemek en iyisidir. İşverene iş başvurularını gözden geçirmesi ve görüşmeleri planlamaya hazır olması için yeterli zaman vermek önemlidir. Daha erken takip ederseniz, işverene karşı saldırgan veya sabırsız davranabilirsiniz.

Takip Etmenin En İyi Yolları

Burada, e-posta örnekleri ve aradığınızda ne söyleyeceğiniz konusunda tavsiyeler de dahil olmak üzere, bir işverenle görüşme seçenekleri bulunmaktadır.

E-posta veya LinkedIn’de Takip Edin

Bir kişi için bir e-posta adresiniz varsa, işe olan güçlü ilginizi yeniden teyit eden ve bir görüşme için tanışma fırsatını memnuniyetle karşılayacağınızı belirten bir takip mesajı gönderebilirsiniz. Koşullarınıza göre uyarlayabileceğiniz bir takip mektubu örneğini gözden geçirin.

LinkedIn mesajı, özellikle işveren veya işe alma yöneticisi için bir e-posta adresiniz yoksa, ancak adlarına sahipseniz, takip etmek için başka bir seçenektir. Şirkette çalışan birini tanıyorsanız, ona bir görev için başvurduğunuzu bildirmek için ulaşın – potansiyel olarak, bağlantınız işe alım müdürüne ulaşabilir ve başvurunuzu yönlendirebilir.

Telefon Görüşmesi Takibi

 İşe alım müdürü için bir telefon numaranız varsa, arayabilirsiniz. Bu kadar ilgilenmenizin birkaç temel nedeninden bahsedin ve işin neden bu kadar uygun olduğuna dikkat edin. Aradığınızda ne söyleyeceğinizi öğrenin.

Şahsen Takip

Daha önce bir başvuruyu şahsen bırakmışsanız, bir işveren tarafından şahsen durdurulmanız da kabul edilebilir:

  • Başvurunuzu takip ettiğinizi ve size bir röportaj vermeyi düşünüp düşünmeyeceklerini merak ettiğinizi belirtebilirsiniz.
  • İlginizin temelinden ve neden nitelikli olacağınızdan kısaca bahsetmeye hazır olmalısınız.
  • Pozitif enerji verdiğinizden, uygun şekilde giyindiğinizden ve herhangi bir çalışan veya işverenle sıcak ve dostane bir şekilde ilgilendiğinizden emin olun.

Not : Başvurunuz çevrimiçi bir portal, e-posta veya posta yoluyla gönderildiyse, bir şirkete şahsen ulaşmayın.

Takip için İpuçları

İletişimlerinizde her zaman kibar ve profesyonel olmanız önemlidir. E-posta, telefon veya yüz yüze iletişim kuruyor olun, net ve profesyonelce konuştuğunuzdan (veya yazdığınızdan) emin olun. Yazıyorsanız, mesajınızı iyice düzenlediğinizden emin olun. Biriyle konuşuyorsanız, sıcak ve arkadaş canlısı olun.

Önemli : Bu mesajlar ve konuşmalar, hala güçlü bir ilk izlenim bırakma girişiminizdir.

Pozisyona olan ilginizi yeniden belirtin, ancak bunu kısaca yapın. İş için neden uygun olduğunuzu düşündüğünüzü hızlı ve net bir şekilde yeniden ifade edin. Bu, uygulamanızın daha da öne çıkmasına yardımcı olacaktır.

Şirket karar vermeye veya insanlarla görüşmeye hazır değilse, görüşme sürecine ne zaman başlamayı planladıklarını veya ne zaman işe alım kararları vermeyi planladıklarını sorun, böylece tekrar ne zaman takip edeceğinizi bileceksiniz.

Mesajınızı, telefon görüşmenizi veya yüz yüze ziyaretinizi kısa tutun. Güçlü bir izlenim bırakmak istiyorsun, ama aynı zamanda hoş karşılanmanı da abartmak istemiyorsun.

Ne Zaman Vazgeçmeli

Bir başvuruyu doğru şekilde takip etmek, adaylığınıza dikkat çekebilir ve gözden kaçmamanızı daha olası hale getirebilir. Bununla birlikte, personeli yabancılaştırabileceğiniz için bir işvereni rahatsız etmemek önemlidir.

İpucu : Genel olarak, işveren aksini önermedikçe, bir işverenle üç kereden fazla iletişim kurmayın ve mesajlar arasında birkaç hafta bırakın.

Birkaç takip denemesinden sonra yanıt alamazsanız, devam edin ve odağınızı diğer iş başvurularına çevirin.

 

 

Gravatar Image

Experienced Recruiter with a demonstrated history of working in the media production industry. Strong human resources professional with a Bachelor's degree focused in Psychology from Universitas Kristen Satya Wacana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *