Nejlepší čas přihlásit se na stáž

Posted on

Nejlepší čas přihlásit se na stáž

Kdy je nejlepší požádat o stáž? Záleží. Máte-li zájem o kreditní stáž, budete si muset ověřit uzávěrku přihlášek u vaší školy.

Konkurenční stáže s formálním procesem přihlášky budou mít uzávěrky dříve v roce než stáž v malé organizaci nebo stáž, kterou si zařídíte sami.

Mohou se studenti prvního ročníku hlásit na stáže?

Většina studentů absolvuje stáž během mladšího nebo vyššího ročníku, aby zvýšili šance, že stáž povede k pracovní nabídce. Stále častěji se však stává, že studenti absolvují stáže po celou dobu své vysokoškolské kariéry, aby získali zkušenosti. Pokud máte zájem o stáž během prvního roku, pokračujte a přihlaste se.

Mnoho stáží, zejména konkurenčních, placených programů u velkých společností, vyžaduje předchozí praxi nebo mimoškolní zkušenosti, takže je důležité začít včas, pokud můžete.

Kdy žádat o kreditní stáž

Studenti, kteří zvažují stáž, by si měli ověřit termín pro podání přihlášky na své vysoké škole, pokud mají zájem o získání kreditu za stáž.

Poznámka: Většina vysokých škol neudělí kredit poté, co jste se předem nezaregistrovali na stáž.

Vzhledem k tomu, že většina vysokých škol nezajistí studentům konkrétní stáž, budete také muset oslovit zaměstnavatele v dostatečném předstihu před semestrem, když plánujete stáž, abyste získali pozici.

Kdy se přihlásit na podzimní a jarní stáže

V případě podzimních stáží byste měli zvážit kontaktování zaměstnavatelů předtím, než na jaře opustíte oblast vysoké školy, pokud se nebudete moci vrátit až do podzimního semestru. Říjen je vhodná doba, kdy začít oslovovat zaměstnavatele na jarní stáž.

Pokud zaměstnavatel uvede, že ještě není připraven zvážit uchazeče, zeptejte se, kdy by bylo nejbližší datum, kdy byste mohli být zvažováni vzhledem k vašemu vysokému zájmu o tuto příležitost. Místní sloty pro neplacené stáže jsou často obsazeny podle zásady „kdo dřív přijde, je dřív na řadě“, takže pokud se přihlásíte včas, bude k dispozici více příležitostí.

Kdy se přihlásit na placenou letní stáž

Soutěžní placené letní stáže budou mít uzávěrky již koncem podzimu. Nejčastějším obdobím, kdy zaměstnavatelé prověřují uchazeče o placenou praxi, bude období od ledna do března.

Mnoho vysokých škol má k dispozici zdroje, které pomáhají financovat studenty, kteří budou pracovat na neplacené letní stáži. Ověřte si tyto termíny během podzimu u kariérního úřadu vaší vysoké školy.

Přihlášky na stáž pozdě

Obecným pravidlem je, že je dobré žádat o stáže brzy, nejpozději šest měsíců před datem jejich zahájení.

Tip: Nebojte se, pokud se s procesem zpozdíte, protože mnoho stáží, zejména neplacených, lze sjednat až měsíc před letním nebo semestrem, na který se zaměřujete.

Často to bude znamenat, že studenti osloví zaměstnavatele, kteří možná ani neposlali příležitost (protože mnoho z inzerovaných stáží bude v tuto chvíli obsazeno), a přesvědčili je, že by stálo za to angažovat se jako stážista.

 Skvělým způsobem, jak najít stáž, je také networking s absolventy, učiteli, trenéry, rodinnými kontakty, sousedy a místními odborníky. Pokud si potřebujete vydělat nějaké příjmy, můžete si pro svou stáž zařídit rozvrh na částečný úvazek a spárovat ho s placenou prací na částečný úvazek.

Jakmile budete mít stáž nalajnovanou, určitě si vytvořte plán, jak  z ní vytěžit maximum . Kromě  budování vašeho životopisu vám vaše stáže poskytnou cenné pracovní zkušenosti.

Tipy pro úspěšnou aplikaci 

Pro úspěšný proces aplikace postupujte podle těchto strategií:

  • Buďte organizovaní.  Sledujte termíny z vaší vysoké školy i společností, kde byste chtěli stážovat. Můžete si také nastavit připomenutí kalendáře, která budou sledovat aplikace.
  • Aplikujte na mnoho rolí. Nemůžete se spolehnout na to, že získáte svou vysněnou stáž, takže se nezapomeňte přihlásit na několik.
  • Věnujte pozornost praktickým detailům.  Pokud jste například v létě na stáži na jiném místě, než je váš domov a/nebo vysoká škola, budete si muset určit, kde budete bydlet – a jak budete platit za své bydlení. Myslete také na finance, zvláště pokud se ucházíte o neplacené stáže.
  • Připravte si profesní životopis a motivační dopis.  Oba dokumenty by měly být přizpůsobeny dané roli. Zde je příklad životopisu na  vysoké škole spolu s tipy na psaní a zde motivační dopis pro  stáž .
  • Postupujte podle pokynů pro aplikaci. Možná budete muset  sdílet reference , předkládat příklady své práce nebo odpovídat na otázky. Přečtěte si pozorně pokyny. Pokud náboroví manažeři nedbají na pokyny, budou vaši žádost ignorovat.

Připravte se na pohovor

Jakmile se dostanete na pohovor, nezapomeňte si procvičit odpovědi na  běžné otázky na pohovoru . Dostavte se na pohovor brzy a  oblečeni profesionálně . Poté nezapomeňte poslat  děkovný dopis .

Váš rozhovor bude buď osobní, nebo může být veden prostřednictvím videa. Pokud je pro vás virtuální pohovor nový, zjistěte, jak se připravit na video pohovor .

Uvědomte si také, že vaše stáž může být také vzdálená. Zjistěte, jak co nejlépe využít vzdálenou stáž a mít úspěšnou zkušenost.

 

Gravatar Image

Experienced Recruiter with a demonstrated history of working in the media production industry. Strong human resources professional with a Bachelor's degree focused in Psychology from Universitas Kristen Satya Wacana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *