İstifa Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Posted on

 İstifa Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Nasıl başka bir şeye geçmek için zamanı geldiğinde sizin işinden istifa etmeli? Eğer istifa açtığınızda yapmanız gereken bazı şeyler vardır. istifa etmek yollar, ancak köprüleri yakmak serin bir kafa tutmak ve bulunmamak en iyisidir – ve çok iyi değil – Orada iyi.

Bir işi Çıkma uçucu bir zaman olabilir. Örneğin, kızgın bir çalışanın o bırakıp geri olmayacak diyerek bir yöneticinin masasında bir not bırakarak sonlandırılabilir. Başka çalışanın sinirlenebilir, patron bağırma ve kapıdan yürüyebiliyordu. Hiç bir seçenek, tabii ki, bunu yardımcı olabilir eğer istifa için en iyi yoldur.

Not : ziyade negatif, not daha, olumlu üzerinde bırakarak Daha Sonra gerekirse iyi bir istihdam referansı almak daha iyi bir şans verecek.

incelikle istifa çalışanı, iki hafta önceden haber veren bir kibar istifa mektubu yazıyor ve teşekkür onlar şirkette olduğu süre boyunca vardı fırsatları için işveren o üzerinde hareket ederken bile takdir edilecektir.

İstifa Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Bırakmak istiyorum. Yani, derin bir nefes alın ve önceden plan. Burada ne olması gerektiği (ve ne etmemelidir) senin işinden istifa zaman ne bu.

Bilgisayarınızı temizlemek etmeyin.  Eğer önceden haber vermek bile, işveren şu anda yapılması gerektiğine karar verebilir ve kapıyı gösterilebilir. Eğer istifa açmadan önce bilgisayarınızı temizlemek. Kişisel dosyaları ve e-posta mesajlarını silin ama sen gittikten sonra temasa tutmak için gereken herkes için iletişim bilgileri olduğundan emin olun.

Yazma şey koyun etmeyin.  Ne olursa olsun, işinizi nefret patronunuz nefret veya şirket ne kadar nefret ki bunu söyleme. Hiç. Bir şekilde bırakmak en iyi kariyer olsa bile, bu noktaya kadar yaptık taşımak kendine sakla.

Burada öyle, sözlerinle dikkatli olmak en iyisidir işinizi çıktığınızda söylemek budur. Ayrıca, istifa zaman söylemek değil ne gözden geçirin. İstifan mektubu istihdam dosyasında yer alacak ve size uğramak için geri gelebilir – hatta yıllar sen istifa ettikten sonra. Bu dürüst havalandırma değmez. İşyerinde sorunların var ise, ayrılmadan önce onlarla uğraşmak daha uygun bu.

Mümkün Olduğunda İlanı Verin etmeyin.  Durum savunulamaz olmadığı sürece, iki hafta önceden haber vererek istifa standart bir uygulamadır. Böyle Eğer tehlikede veya cinsel tacize oldum sanki sen haber vermeden çıkmak olabilecek bazı nedenleri vardır. O nedenleri mevcut durumunuzu uymaz ve daha çabuk ayrılmak istiyorsanız, bunu hemen bırakabilirsiniz sormak için uygun bu.

Ayrıntıları alın.  Eğer ayrılıyor olduğunuzu patronunuz veya İnsan Kaynakları Departmanı söylediğimde değilken sahip hakkın var çalışan hakları ve maaş ayrıntıları almak için emin olun. (Konsolide Bütçe Omnibus Uzlaşma Yasası) COBRA aracılığıyla sağlık sigortası kapsamı devam veya hükümetin Sağlık Sigortası Marketplace üzerinden, izin ve hastalık ödeneğini ve tutulmasını toplama, tahsili veya 401 (k) üzerinden yuvarlanan ya da başka bir emeklilik planı hakkında bilgi.

Negatif Be etmeyin. İş arkadaşlarıyla istifandan hakkında konuşurken, ilerlemenin zamanı rağmen pozitif vurgulamak için denemek ve şirket sizi nasıl faydalandığını hakkında konuşmak. Orada olumsuz olmaktan bir nokta – gidiyorsun ve iyi şartlarda bırakmak istiyorum.

Sizin Yeni İş Hakkında neticede.  Sadece dünyanın en iyi iş var olsa bile, bu konuda neticede. Yapımında herhangi bir nokta gerçekten var mı senin gidiyorsun o eski meslektaşları kötü hissediyorum olmak yakında-? Seni özleyeceğim ve bunu bu konuda övünme yok gitmek için büyük bir iş var.

Yardım teklif etmeyin.  Bunun mümkün değilse, geçiş ve sonradan sırasında yardımcı olmak için sunuyoruz. Teklif kabul edilmeyebilir, fakat takdir edilecektir.

Bir Referans isteyin etmeyin.  Onlar size referans vermeye istekli olacağını patronunuz ve iş arkadaşları sor. Onlar kabul ederseniz, e-posta veya telefon yoluyla mevcut olmasının yanı sıra size LinkedIn öneri yazmak isteyin. Eğer gelecekteki iş arama çabalar için harika LinkedIn profilinize bir parçası olarak referans olacak.

Say Goodbye Do not Forget.  Ayrılmadan önce, işçiler için ve onları, yeni bir konuma geçmeden hayatına başka bir şey, bir iş arama başlayarak emekli veya yaptığını bildirmek için bir veda mesajı göndermek için zaman ayırın. Bu email veda mesajı göndermek için uygun olan. İrtibatta kalmak böylece, iletişim bilgileri ekleyin. İşte meslektaşları veda konusunda daha fazla bulunuyor.

İstifa mektubu yazın etmeyin.  Size e-posta yoluyla veya telefonda istifa bile, istihdam dosyası için resmi bir istifa mektubu yazmak iyi bir fikirdir. Eğer bırakarak ve ne zaman işin son günü olacak konum çok daha söylemek gerekmez. Formal gelen içten için tehcire, okula dönen ve diğer kişisel istifa durumları – sen ne diyeceğini emin değilseniz, bu istifa mektubu aklınıza gelebilecek hemen her istifa senaryosu için örnekleri gözden geçirin.

Gravatar Image

Experienced Recruiter with a demonstrated history of working in the media production industry. Strong human resources professional with a Bachelor's degree focused in Psychology from Universitas Kristen Satya Wacana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *