Coronavirus İş Gücünü Dönüştürüyor: Bilmeniz Gerekenler

Posted on

Coronavirus İş Gücünü Dönüştürüyor: Bilmeniz Gerekenler

Coronavirus (COVID-19) işyerini ve işin nasıl yapıldığını hızla dönüştürüyor. Güncellenmiş izin politikalarından tüm olası çalışanlardan evden çalışmalarını istemeye kadar, işverenler koronavirüsün işgücü üzerindeki etkisini yönetmek için çeşitli stratejiler uyguluyorlar.

Önemli : İşinizi kaybettiyseniz veya iş durumunuz değiştiyse, COVID-19 işsizlik veya hastalık izni ödeneği almaya hak kazanabilirsiniz.

Coronavirus’a Bağlı İşgücü Değişiklikleri

İşte coronavirüsün bugünün işyerini nasıl değiştirdiği ve iş başvuruları, çalışanları ve işten çıkarılan çalışanları nasıl etkilediği hakkında bir rehber.

İş Kesmeleri, İşten Çıkarmalar ve İşsizlik

İşsizlik iddiaları şimdiye kadarki en yüksek seviyededir ve en azından kısa vadede artmaya devam etmesi beklenmektedir. ABD Çalışma Bakanlığı, 18 Nisan 2020 tarihinde sona eren haftada mevsimsellikten arındırılmış ilk alacaklar için avans rakamının 4,4 milyon iddia olduğunu bildirdi. Son beş haftadaki toplam işsizlik talebi 22 milyonun üzerindedir.2

Global outplacement firması Challenger, Gray & Christmas, Inc., ABD’li işverenlerin 12 Nisan’a kadar 246.688 kesintiyi azaltma planlarını açıkladıklarını bildirdi. Bu, Mart ayında açıklanan 222.288 kesintiden% 11 arttı. Nisan, 248.471 kesintinin açıklandığı Ocak 2002’den bu yana işten çıkarma ilanlarında en yüksek ay olacak şekilde şekilleniyor, COVID-19 nedeniyle 9 milyondan fazla iş kaybedilebilir.

Bu kesintiler eğlence, ulaşım ve teknoloji endüstrilerindedir. İptal edilen etkinlikler ve konferanslar, seyahat kesintileri ve sağlık ve ekonomi ile ilgili endişeler nedeniyle daha fazla iş kaybı beklenmektedir.

LinkedIn, “Koronavirüs pandemisinin neden olduğu ekonomik çöküşe bağlı işten çıkarmalar, nakliye, perakende ve seyahat sektörlerinden gelen raporlarla birlikte işgücünde görünmeye başlıyor.”

İşe alıyor

United, American Airlines ve Delta da dahil olmak üzere bazı havayolları, talepteki düşüş nedeniyle işe alım dondurma, gecikmeli eğitim veya kesinti yolları uygulamıştır. Bununla birlikte, Wall Street Journal “iş sürekliliğini koruma çabalarının video konferans, müşteri bağlantısı ve diğer uzaktan çalışma araçları konusunda deneyim sahibi iş adaylarına fayda sağlayabileceğini” bildiriyor.

Ayrıca olumlu tarafta, Glassdoor, salgını içermek ve buna yanıt vermek için gerekli becerilere sahip adaylar için iş ilanlarının hızla arttığını bildiriyor. İş açılışlarının hacmi, en yüksek koronavirüs insidansı olan durumlarla ilişkilidir.

Bazı işler patlama yaşıyor ve işverenler işe alımları hızlandırdı. Çevrimiçi alışveriş ve dağıtım hizmetleri binlerce yeni çalışan ekliyor ve sağlık ve depolama gibi temel hizmetler de hızla işe alınıyor.

Coronavirus (COVID-19) İşyeri Girişimleri

Federal ve eyalet hükümetleri ve özel sektör işverenleri, güvenli bir çalışma ortamı sağlamak ve ekonomik zorluklardan kaçınmak için koronavirüsten etkilenen işçilere fayda sağlamaktadır. Şirketler ayrıca çalışanları güvende tutmak için iş akışlarını değiştiriyor.

İşveren Girişimleri

Uber, Walmart, Instacart, Lyft ve Darden Restaurants dahil olmak üzere bazı şirketler, aksi takdirde hak kazanamayan işçilere hastalık izni ve ücretli zaman sunarak sağladığı faydaları genişletiyorlar. Şirkete bağlı olarak hem hasta hem de karantinaya alınmış işçiler uygun olabilir.

Amazon dahil olmak üzere diğer işverenler, COVID-19’dan etkilenen yükleniciler ve hizmet ortakları için yardım fonları oluşturuyor.

Devlet Girişimleri

Etkilenen eyaletlerdeki Eyalet Çalışma Daireleri, işten çıkarılan işçilere genişletilmiş işsizlik ödeneği sağlar ve hasta veya karantinaya sahip çalışanlar için iş arama gereksinimlerini gevşetir. Devletler ayrıca işletmelere yardımcı olmak için önlemler uyguluyorlar.

Örneğin, Washington eyaleti işsizlik kurallarında ve vergi dosyalarında yapılan değişiklikler de dahil olmak üzere işçiler ve işletmeler üzerindeki geçici işten çıkarmalar ve karantina yükünü hafifletmek için acil durum kuralları kabul etmiştir.

Federal Hükümet Girişimleri

Federal hükümet izin haklarını artıracak, gıda güvenliğini sağlayacak, koronavirüs test maliyetlerini karşılayacak ve küçük işletmelere yardımcı olacak yasalar çıkarmıştır.

İki haftalık ücretli hastalık izni ve üç aya kadar aile ve tıbbi izin, ücretsiz virüs testi ve gıda yardımı ve Medicaid için ek fon sağlayan mevzuat onaylanmıştır.

Çalışma Bakanlığı, devletlerin COVID-19 salgından etkilenen işçilere yardımcı olmak için işsizlik sigortası (UI) programlarını yönetmedeki esneklikleri özetleyen yeni yönergeler yayınlamıştır.

İş Arama Yaptığınızda

Henüz yapmadıysanız, çevrimiçi iş aramaya odaklanma zamanıdır. Bazı endüstriler etkilenmiş olsa da, diğerleri işe almaya devam ediyor.

İpucu : Bir pandemi sırasında iş aramanızı ilerletmek için kullanabileceğiniz stratejiler vardır.

Birçok şirket, uygulama sürecini uzaktan ele almaya hazırdır, bu nedenle iş arama işleminizi durdurmayın. Şirketler hala işe alıyor ve herkes panik modundayken daha az rekabet olabilir:

 • Özellikle işe alım yapan kişilerin aktif olarak aday aradığı LinkedIn’de ağ oluşturmaya devam edin.
 • İş aramayı durdurmayın; yeni bir iş arayışınızı sürdürün.

COVID-19’dan etkilenmeyen endüstrilere odaklanın. Örneğin, seyahat, turizm, ulaşım ve rekreasyon endüstrileri işe alımları dondurur veya yavaşlatır.

Bazı şirketler en azından geçici olarak tüm yüz yüze görüşmeleri durduruyor. Video görüşmesi becerilerinizi  ve  telefon görüşmesi tekniğinizi geliştirmek için biraz zaman ayırın  , böylece en iyi izlenimi vermeye hazır olursunuz.

İpucu : Şahsen görüşme veya toplantıya katılıyorsanız, “lütfen yapma” listesinde el sıkışır.

Neye dokunduğunuza dikkat edin. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), halka açık yerlerde el sıkışmamanızı veya yüksek etkili yüzeylere dokunmamanızı önerir – asansör düğmeleri, kapı kolları, korkuluklar, vb. şey. Ellerinizi sık sık yıkayın ve el dezenfektanınızı yanınıza alın.

Uzaktan Çalışma Seçenekleri

Birçok şirket, çalışanların mümkün olduğunda evde çalışmalarını tavsiye etmektedir. Challenger, Gray & Christmas’a göre, COVID-19 salgını nedeniyle en az 28 şirket bir tür önlem aldı. On altı şirket çalışanlarına uzaktan çalışma seçenekleri sundular ve diğerleri bu olasılığı test ediyor.

Bazı şirketler çalışanlarının uzaktan çalışmasını bile kolaylaştırıyor. Shopify, evden çalışmaya sorunsuz bir geçiş sağlamak için işçilere 1000 dolarlık bir öneri sunuyor.

Şirketinizin evden çalışma politikası yoksa, en azından bir süre evden çalışıp çalışamayacağınızı sorabilirsiniz. Birçok işveren kriz olduğunda esnek olmaya meyillidir.

Evde Ne Zaman Çalışamazsınız

Evden çalışmak birçok çalışan için bir seçenek değildir, ancak güvenliğinizi sağlamak için alabileceğiniz önlemler vardır. Çalışmaya başlamadan önce en son uyarılar için Eyalet Sağlık Bakanlığı web sitenizi kontrol edin .

Örneğin, Florida Sağlık Bakanlığı’nın soru, çağrı sayısı ve yeri hakkında bilgi ve işletmeler için rehberlik için bir çağrı hattı vardır.

COVID-19’un yayılmasını önlemek için CDC yönergelerini izleyin:

 • Özellikle halka açık bir yerdeyken veya burnunuzu üfledikten, öksürdüğünüz veya hapşırdıktan sonra ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.
 • Sabun ve su hazır bulunmuyorsa, en az% 60 alkol içeren bir el dezenfektanı kullanın.
 • Öksürdüğünüzde, hapşırdığınızda veya dirseğinizin iç kısmını kullandığınızda ağzınızı ve burnunuzu bir mendille örtün.
 • Sık temas edilen yüzeyleri günlük olarak temizleyin ve dezenfekte edin. Buna masalar, kapı kolları, ışık anahtarları, tezgahlar, kulplar, masalar, telefonlar, klavyeler, tuvaletler, musluklar ve lavabolar dahildir.

Hasta Olduğunuzda Ne Yapmalı?

Hastaysanız, yapabileceğiniz en önemli şey evde kalmak ve tıbbi bakım almak dışında evinizin dışındaki faaliyetleri kısıtlamaktır.

İşverenlere, hasta işçilerin nasıl ele alınacağına ilişkin CDC önerileri,  ihtiyaç duymanız halinde hasta arama yapmanızı kolaylaştırmalıdır  . İşverenlerden:

 • Hasta çalışanları aktif olarak evde kalmaya teşvik edin.
 • Hastalık izni politikalarının esnek ve halk sağlığı rehberliği ile tutarlı olduğundan ve çalışanların bu politikalardan haberdar olduğundan emin olun.
 • Akut solunum yolu hastalığı olan hastaları, hastalıklarını doğrulamak veya işe dönmek için bir sağlık uzmanının notunu gerektirmez.
 • Çalışanların hasta bir aile üyesine bakmak için evde kalmalarına izin veren esnek politikalar uygulayın.

Hastalık Zamanı ve Hasta Ücreti

Ücretli veya ücretsiz işten hastalık izni alma hakkı, yaşadığınız ülkeye ve işvereninize bağlıdır.

Önemli : Koronavirüs nedeniyle yeni düzenlemeler çıkarılırsa, federal, eyalet ve şirket tarafından sağlanan hastalık izni avantajları yükseltilebilir. Yönergeler için işvereninize danışın.

Federal Hastalık İzni

Aile ve Tıbbi İzin Yasası (FMLA), kapsam dahilindeki işverenlerin uygun çalışanlarının belirtilen aile ve tıbbi nedenlerle ücretsiz, iş korumalı izin almalarına olanak tanır.

Federal hükümet, koronavirüs nedeniyle kapalı çalışanlar ve serbest çalışanlar için genişletilmiş ücretli hastalık izni ve ücretli aile tıbbi izni sağlayan acil durum mevzuatını, Önce Aileler Coronavirüs Müdahale Yasasını onaylamıştır.

Devlet Hastalık İzni

Bazı eyaletlerin hastalık izni yardımı sağlayan yasaları vardır. Avantajlar ve uygunluk bulunduğunuz yere göre değişir, bu nedenle neyin mevcut olduğuna ilişkin yönergeler için bulunduğunuz yerdeki Çalışma Bakanlığı’na danışın.

Şirket politikası

Hastalık izniyle ilgili şirket politikanızı kontrol edin. Koronavirüsün ciddiyeti nedeniyle şirketler işgücünü güvende tutmak için daha esnek davranmaktadır. Bir taşeron işçisiyseniz, işçiler için bir yardım fonu uygulayıp uygulamadıklarını görmek için çalıştığınız şirketlere danışın. Yardımlardan yararlanmaya uygun olabilirsiniz.

İşsizlik tazminatı

Kendinize ait hiçbir hata olmadan işiniz bittiğinde, işsizlik için uygun olabilirsiniz. Federal Devlet İşsizlik Sigortası Programı, işsiz olan ve kendilerine ait bir hata olmaksızın ve eyalet hukukunun diğer uygunluk gereksinimlerini karşılayan uygun işçilere işsizlik ödeneği sağlar.

Önemli : Pandemi devam ettikçe işsizlik uygunluğu kriterleri değişiyor, bu yüzden güncellemeleri sık sık kontrol edin.

ABD Çalışma Bakanlığı, devletlere COVID-19 ile ilgili birçok senaryoda işsizlik parası sağlayacak yasalarını değiştirme esnekliği vermiştir. Örneğin, federal yasa devletlerin aşağıdaki durumlarda fayda ödemesine izin verir:

 • Bir işveren geçici olarak COVID-19 nedeniyle operasyonları durdurur ve çalışanların işe gelmesini önler.
 • Birey, karantina bittikten sonra işe dönme beklentisiyle karantinaya alınır.
 • Birey maruz kalma veya enfeksiyon riski veya aile üyesine bakmaktan dolayı işten ayrılır.

Ayrıca, bazı eyaletler koronavirüs nedeniyle işsizlik tazminat programlarını genişletmiştir. İşverenler ve çalışanlar, eyalete özgü işsizlik sigortası rehberliği olup olmadığını görmek için uygun eyalet hükümeti web sitesini kontrol etmelidir.

Örneğin, uygunluk gereksinimlerini karşılıyorsanız ve aşağıdakiler gibi nedenlerle işsizseniz California avantajlar sağlar:

 • Karantina nedeniyle çalışma saatleriniz azalır.
 • Karantina sırasında işvereninizden ayrıldınız.
 • Bir tıp uzmanı veya eyalet veya yerel sağlık görevlisi tarafından talep edilen bir karantinaya tabisiniz.

Ayrıca, her hafta iş aramanıza gerek kalmaz. California ayrıca COVID-19 nedeniyle işsiz veya engelli olanlar için bir haftalık bekleme süresinden feragat etti .

Bu bir federal devlet programı olmasına rağmen, yardımlar Devlet İşsizlik Kurumları tarafından yönetilmektedir  . Varsa temel ve koronavirüs genişletilmiş faydaları hakkında ayrıntılı bilgi için eyaletinizin web sitesine bakın. İşsizlik tazminatı için çevrimiçi başvuru yapabilmeniz gerekir .

Bu makalede yer alan bilgiler yasal tavsiye değildir ve bu tavsiyenin yerini almaz. Eyalet ve federal yasalar sık ​​sık değişir ve bu makaledeki bilgiler kendi eyalet yasalarınızı veya yasadaki en son değişiklikleri yansıtmayabilir. 

Gravatar Image

Experienced Recruiter with a demonstrated history of working in the media production industry. Strong human resources professional with a Bachelor's degree focused in Psychology from Universitas Kristen Satya Wacana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *