Yarı Zamanlı Bir İş Kaç Saattir?

Posted on

Yarı Zamanlı Bir İş Kaç Saattir?

Yarı zamanlı bir işiniz olduğunda çalıştığınız saatler değişebilir, çünkü günde veya haftada kaç saatin yarı zamanlı bir pozisyon oluşturduğunu belirleyen bir standart yoktur. Rolünüzün yarı zamanlı mı yoksa tam zamanlı mı olduğu, haftada kaç saat çalışmanız beklendiğine ve bir işverenin istihdam durumunu nasıl belirlediğine bağlı olabilir.

Bu kılavuzda, işletmelerin ve kuruluşların yarı zamanlı işleri nasıl tanımladığını ve yarı zamanlı çalışanları nasıl etkileyebileceğini öğreneceksiniz.

Yarı Zamanlı İş Nedir?

Genel olarak, yarı zamanlı bir iş, bir kişinin tam zamanlı olarak kabul edilen bir çalışandan haftada daha az saat çalışmasını gerektiren bir iş. Adil Çalışma Standartları Yasası’na göre, işverenler, çalışanlarının nasıl sınıflandırılacağını belirler. Bununla birlikte, işverenlerin (ve yasanın) bunu yapabilmesinin çeşitli yolları vardır.

Yasal Tanımlar

Part-time iş tanımı değişebilir. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, haftada 35 saatten az çalışan işçileri yarı zamanlı olarak kabul eder. Ancak, bu sadece istatistiksel amaçlar içindir. Öte yandan İç Gelir Servisi, haftada 30 saatten fazla veya ayda 130 saatten fazla tam zamanlı olarak kabul eder. Hasta Koruma ve Uygun Fiyatlı Bakım Yasası, yasa kapsamındaki yardımlara uygunluk için IRS ile aynı standart haftada 30 saati kullanır.

Şirket politikası

Birçok işveren, şirket politikalarına, yarı zamanlı çalışanların haftada kaç saat çalışacağını belirleyen bir yarı zamanlı çalışan tanımını dahil eder. Örneğin, Amazon’un hangi çalışanların belirli avantajlar için uygun olduğunu belirlemek için kullandığı üç kategorisi vardır: yarı zamanlı çalışanlar 20-29 saat çalışır; azaltılmış zamanlı çalışanlar 30-39 saat çalışır; ve tam zamanlı çalışanlar, haftada 40 saat veya daha fazla çalışanlardır.

Tam Zamanlı ve Yarı Zamanlı İşler

Yarı zamanlı ve tam zamanlı işler arasındaki farkları daha da karmaşık hale getirmek için, tam zamanlı çalışma olarak kabul edilen saatler de değişebilir. Tam zamanlı çalışma için geleneksel saatler bir zamanlar haftada 40 saat olarak kabul edilse de, bazı işverenlerin daha az, diğerlerinin daha fazla saat gerektirmesiyle bu durum değişti.

Yarı zamanlı işlerde olduğu gibi, Adil Çalışma Standartları Yasası tam zamanlı istihdamı tanımlamaz. Ancak yasa, bir çalışma haftasında 40 saatten fazla çalışan sigortalı çalışanlar için fazla mesai ücreti sağlıyor.

Not : Gig ekonomisinin bir parçası olan bir kişi, sektöre ve kişisel tercihlere bağlı olarak haftada birkaç saat veya tam zamanlı çalışabilen bağımsız bir yüklenici veya serbest meslek sahibi olarak kabul edilir. Bir işverenin maaş bordrosunda değilseniz, kendi programınızı belirleyebilirsiniz.

Yarı Zamanlı İş Çalışma Programları

Yarı zamanlı çalışma programları değişiklik göstermektedir. Yarı zamanlı bir pozisyon için işe alındığınızda, çalışmanız beklenen saatler ve günler önceden belirtilebilir (genellikle iş ilanı yoluyla) veya programınız esnek olabilir ve günlük, haftalık olarak ayarlanabilir. veya işvereniniz tarafından belirlenen şekilde aylık bazda.

Örneğin, programlara atıfta bulunan bazı olası iş ilanları şunlardır:

  • “Yarı zamanlı bir çalışanın günleri ve programlanmış saatleri konusunda çok esnek olabiliriz.”
  • “Sabah erken, gündüz ve gece vardiyaları ile yarı zamanlı ve tam zamanlı roller arasından seçim yapma seçeneğiniz olacak.”
  • “Program Pazartesiden Perşembeye, 10 saatlik vardiyalar ve tam zamanlı ve yarı zamanlı pozisyonlar mevcut.”

Haftada Kaç Saat Çalışacağınızı Nasıl Öğrenirsiniz?

Yarı zamanlı çalışmayı kabul etmeden önce, rol için neyin gerekli olduğunu ve size uygun olup olmadığını anlamak önemlidir. Aşağıda, yarı zamanlı bir pozisyon için işe alındığınızda kaç saat çalışacağınızı anlamanın bazı yolları bulunmaktadır.

  • İş ilanını inceleyin : Bir pozisyona başvurmadan önce iş tanımını dikkatlice okuyun. İşin ne kadar esnek olduğunu ve haftada kaç saat ve gün çalışmanız gerektiğini söyleyebilirsiniz.
  • Uygunluğunuzu bilin : Bir iş başvurusunda ne zaman çalışabileceğiniz (gün/saat) sorulabilir, bu nedenle başvurmadan önce uygunluk durumunuzu öğrenin. Birçok işveren esnektir ve öğrencilerin, velilerin, emeklilerin ve diğer zaman kısıtlamaları ve taahhütleri olan kişilerin programlarına göre çalışır.
  • Bir iş görüşmesi sırasında sor : Bir program önceden belirtilmemişse, görüşmeci size önce müsait olup olmadığınızı sormazsa, bir iş görüşmesi sırasında çalışma takvimi hakkında bilgi almak kabul edilebilir. Ne zaman müsait olduğunuzun (ve ne zaman olmayacağınızın) bir listesini yapın. Esneklik her zaman bir artıdır çünkü işverenin kapsamı planlamasını kolaylaştırır.

Yarı Zamanlı Çalışanlara Sağlanan Faydalar ve Avantajlar

Bazı durumlarda, yarı zamanlı çalışanlar şirket yardımlarından yararlanabilir. Bazı faydalar yasaldır ve yasalarca sağlanırken, diğerleri işverenler tarafından yarı zamanlı çalışanlara sunulmaktadır.

Şirket Tarafından Sağlanan Faydalar

Yarı zamanlı bir çalışanın elde ettiği faydalar, tam zamanlı çalışanların hak ettiğinden farklı olabilir, ancak birçok şirket, tüm çalışanlara sundukları faydalar konusunda cömerttir. Örneğin, bakkal zinciri Publix, tüm uygun ortaklara sunulan uzun bir avantajlar listesine sahiptir. Bunlar arasında bir hisse senedi sahipliği planı, grup sağlığı, dişçilik ve görme planları, öğrenim yardımı ve ilerleme fırsatları bulunur. Uygun tam zamanlı çalışanlara tatil ücreti ve ücretli tatiller dahil olmak üzere ek avantajlar sunulmaktadır.

Not : İşverenler, tam zamanlı çalışanlar için teminat sağlasalar bile, yasal olarak yarı zamanlı çalışanlar için sağlık sigortası sağlamaları zorunlu değildir. Yarı zamanlı çalışanlar, bir sağlık sigortası pazarı aracılığıyla veya sektöre özel gruplar ve kuruluşlar aracılığıyla sağlık sigortası satın almaya uygun olabilir .

Zorunlu Çalışan Faydaları

İstihdam durumunuz ne olursa olsun, bazı faydalar yasalarca sağlanır. Avantajlar federal, eyalet veya yerel yasalar tarafından zorunlu kılınabilir ve eyaletten eyalete değişiklik gösterebilir. Örneğin, Uygun Bakım Yasası (ACA), işverenlerin haftada en az 30 saat çalışan kişilere sağlık sigortası sunmasını şart koşuyor.

Aile ve Sağlık İzni

Federal Aile ve Tıbbi İzin Yasası, izin almadan hemen önce 12 ay boyunca 1.250 saat çalışan uygun çalışanlara ücretsiz, iş korumalı izin sağlar. Bu, haftada yaklaşık 24 saat çalışır, bu nedenle diğer gereksinimleri de (şirket büyüklüğü ve çalışma süresi) karşılayan yarı zamanlı çalışanlar ücretsiz işten izin almaya hak kazanabilir.

Bazı eyaletlerde ayrıca aile izni programları vardır. Örneğin New York Eyaletinde, haftada 20 saatten daha az düzenli bir programda çalışan çalışanlar, ardışık olması gerekmeyen 175 gün çalıştıktan sonra ücretli aile izni almaya hak kazanırlar. Haftada 20 saat veya daha fazla düzenli bir programda çalışan çalışanlar, birbirini takip eden 26 hafta çalıştıktan sonra hak kazanır.

İşsizlik tazminatı

İşsizlik yardımları eyalet düzeyinde yönetilir ve kısmi işsizlik için uygunluk, çalıştığınız eyalete bağlıdır. Ayrıca, istihdam geçmişinize dayalı olarak işsizlik tazminatına hak kazanıp kazanmadığınıza da bağlıdır.

İşçi Tazminat ve Maluliyet Sigortası

Yaralı olarak tanımlanan veya ciddi bir tıbbi hastalık geçiren işçiler, federal olarak yönetilen programlar aracılığıyla işçi tazminatı kapsamına girmeye hak kazanabilir. Her eyaletin ayrıca, iş nedeniyle yaralanan veya hastalanan çalışanlar için işçi tazminatının uygunluğuna ilişkin kendi yönergeleri vardır. Çoğu eyalette, tüm çalışanlar faydalar için uygundur.

Engelli işçiler için fayda sağlayan federal ve eyalet programları da vardır. Bazı eyaletler, işverenlerin engellilik kapsamı sağlamasını şart koşarken, diğerleri bunu yapmaz. Kapsam sunan işverenler, kısa vadeli teminat, uzun vadeli teminat veya her ikisini birden sağlayabilir.

Gravatar Image

Experienced Recruiter with a demonstrated history of working in the media production industry. Strong human resources professional with a Bachelor's degree focused in Psychology from Universitas Kristen Satya Wacana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *