Mali by ste uverejniť svoj životopis na TikTok?

Posted on

Mali by ste uverejniť svoj životopis na TikTok?

Ak používate TikTok, populárnu aplikáciu sociálnych médií s krátkymi videami, možno ste zvyknutí chápať to ako zábavu s množstvom správ a informácií. Ale rovnako ako v prípade iných platforiem sociálnych médií, ako sú Facebook , LinkedIn a Twitter, aj TikTok môže byť súčasťou vášho hľadania práce. Napríklad sledovanie hashtagov ako #careertok a #jobsearch vedie k nekonečnému prúdu TikToks ponúkajúcich rady a tipy.

Aby sme vám pomohli určiť, či je TikTok cenným nástrojom pre vašu kariéru, prediskutujeme nástroj TikTok Resumes, výhody a nevýhody zverejnenia vášho životopisu na sociálnej sieti a tipy, ako to urobiť.

Kľúčové poznatky

 • Nemusíte uverejňovať svoj životopis na TikTok. Pre zamestnávateľov to možno nie je najschodnejší náborový nástroj (zatiaľ), takže ak vám viac vyhovuje papierový životopis, zostaňte pri ňom.
 • Vytváranie životopisov TikTok môže byť zábavné, lepšie zvýraznia vaše silné stránky a upútajú pozornosť. Zverejňovanie životopisov na platforme však môže byť časovo náročné, poskytuje obmedzený priestor na svoju propagáciu, vedie k zaujatosti a nevyhovuje vašej osobnosti.
 • Rovnako ako čokoľvek, čo súvisí s hľadaním zamestnania, budete chcieť plánovať a pripraviť sa skôr, ako začnete. Zistite, čo poviete, premyslite si vizuály a pred natáčaním a zdieľaním sa uistite, že ste v dobrom prostredí.

Resumé TikTok

Mnohí používatelia nielen pasívne skenujú TikTok, aby im poradili, ale používajú aplikáciu ako aplikačný nástroj a na zdieľanie video životopisov. V júli 2021 TikTok spustil pilotný program známy ako TikTok Resumes na podporu tohto úsilia a známe spoločnosti ako Chipotle a Target vyzvali ľudí, aby sa uchádzali o pozície na základnej úrovni prostredníctvom aplikácie. 1

„Ak začnete používať funkciu TikTok Resumes, stiahnete hranice a budete zvažovaní na pohovory rýchlejšie ako nespočetní uchádzači o prácu, ktorí si myslia, že je to móda,“ povedal Rob Barnett, konzultant pre vyhľadávanie manažérov a autor knihy Next Job, Best Job: 11 stratégií lovcov hláv, ako sa najať už teraz

Tip : Platformy sociálnych médií môžu byť obrovským prínosom pri hľadaní zamestnania – nezabudnite na to, čo robiť a čo nie.

Zverejňovanie životopisu na TikTok má však niektoré potenciálne nevýhody – taktika nie je pre každého. Ak napríklad nie ste používateľom platformy, možno sa vám neoplatí vytvoriť si účet len ​​preto, aby ste sa uchádzali o prácu.

Zistite viac o výhodách a nevýhodách zverejnenia svojho životopisu na TikTok spolu s tipmi, na ktoré nezabudnite, ak aplikáciu používate pri hľadaní zamestnania.

Výhody a nevýhody uverejnenia životopisu na TikTok

Tu je to, na čo treba pamätať pred odoslaním životopisu na TikTok.

Pros

 • Ich tvorenie môže byť zábavné. Ak máte aktívnu prítomnosť TikTok a radi používate platformu, môže byť pre vás relatívne jednoduché vytvoriť TikTok a môže to byť dokonca niečo, čo je zábavnejšie ako zvyčajná rutina písania motivačných listov.
 • Životopisy TikTok môžu robiť lepšiu prácu pri zdôrazňovaní vašich silných stránok. „Videá pomáhajú prejaviť vašu osobnosť a sebavedomie – na rozdiel od štandardného životopisu,“ povedal pre The Balance e-mailom Andrew Fennell, bývalý náborový pracovník a riaditeľ StandOut CV, služby poradenstva v oblasti životopisov a kariéry.
 • Môže to byť relevantné. Iste, ak hľadáte prácu v sociálnych médiách alebo na pozíciách, ktoré zahŕňajú vzťahy s verejnosťou alebo marketing, mať životopis TikTok môže byť spôsob, ako predviesť svoje silné stránky náborovým manažérom. Mohlo by to fungovať takmer ako konkurz alebo portfólio. „Mnoho moderných zamestnaní si vyžaduje značné technické know-how a hľadá ľudí, ktorí dokážu upravovať videá, strihať zvuk a robiť veci zábavnými. Vytvorenie TikTok dokonalého na pixely predvedie vašu kreatívnu odbornosť,“ povedal Flynn Zaiger, generálny riaditeľ Online Optimism, marketingovej agentúry TikTok, v e-maile pre The Balance.
 • Životopisy TikTok môžu upútať pozornosť. Uverejnite video so životopisom na TikTok a „má šancu stať sa virálnym, bude zdieľané a možno ho uvidia ľudia v odvetví, na ktoré sa zameriavate,“ povedal Fennell. Navyše sa môžete spojiť so svojou vysnívanou spoločnosťou pomocou hashtagov a relevantných značiek, hovorí.

 Zápory

 • Dajte si pozor na potenciálnu zaujatosť. Keď zdieľate papierový životopis, zamestnávatelia nevidia, ako vyzeráte. (Až na zriedkavé výnimky, ako napríklad pre ľudí, ktorí sa uchádzajú o prácu v oblasti modelingu alebo herectva, nie je vhodné pripájať k životopisu fotografie.) „Mnohí zamestnávatelia začali aktívne pracovať na znižovaní zaujatosti v životopisoch, pričom využívajú procesy prijímania zamestnancov, ktoré odstraňujú pohlavie, mená alebo dokonca aj vzdelanie, aby sa znížila systémová zaujatosť,“ povedal Zaiger. Ale s video životopisom budú zamestnávatelia vidieť váš vzhľad hneď od začiatku. To môže umožniť vedomú alebo nevedomú zaujatosť zo strany náborových manažérov – spôsob, akým vyzeráte, môže byť potom faktorom, či vás zamestnávatelia oslovia alebo nie.
 • Môže to byť časovo náročné. Videá TikTok sú stručné, ale dostať sa cez koherentnú správu vhodnú pre prácu za tak krátky čas môže byť náročné. Vytvorenie tohto sekundového videa môže trvať hodiny.
 • Priestor je obmedzený. V bežných životopisoch na papieri majú ľudia niekedy problém skrátiť svoje skúsenosti. V určitom bode vašej kariéry môže byť jednostranový životopis nemožný. Teraz sa zamyslite nad zvýraznením svojej skúsenosti v priebehu niekoľkých sekúnd. To môže byť ťažké, najmä pri podrobnejších a serióznejších detailoch. „Zatiaľ čo TikTok môže ukázať vašu osobnosť, je o niečo ťažšie použiť vážnejšie aspekty vášho portfólia alebo skúseností v takom krátkom klipe,“ povedal Zaiger.
 • Zamestnávatelia a náboroví manažéri to možno ani nevidia. Mnoho ľudí môže vidieť váš životopis TikTok. Budú to však tí správni ľudia? Ak náboroví pracovníci spoločností a manažéri náboru netrávia čas v aplikácii s ohľadom na nábor, možno nebudete schopní upútať ich pozornosť. A niektoré odvetvia nemusia považovať životopis TikTok za profesionálny gambit – myslite na právo, medicínu, financie, poznamenáva Fennell.
 • Nie je to pre každého. Video životopis pre vás nemusí byť najvhodnejší. “Ak si nie ste istí pred kamerou, je najlepšie túto metódu nepoužívať,” povedal Fennell.
 • Môžete sa stať virálnym. Môže to byť profesionál, ak to vedie k upútaniu pozornosti náborových manažérov v spoločnostiach, kde by ste chceli pracovať. Druhou stranou podľa Fennella je, že ak je video široko zdieľané, môžete dostať negatívnu spätnú väzbu.

Ak je uverejnenie vášho životopisu na TikTok trochu nepríjemné, nie ste sami.

V prieskume Gen Z v auguste 2021, ktorý uskutočnila Tallo, online platforma spájajúca študentov s vysokými školami a spoločnosťami, sa 48 % cíti dobre s myšlienkou vytvoriť video životopis – a 48 % nie. A iba 26 % respondentov uviedlo, že svoj životopis zverejnia na platforme TikTok.

Tipy na uverejňovanie životopisu na TikTok

Ak zverejňujete svoj životopis na TikTok, nezabudnite mať na pamäti nasledujúce taktiky.

Precvičte si pred odoslaním

Fennell odporúča, aby ste si svoj životopis TikTok nevytvárali bez toho, aby ste si to najskôr precvičili. Budete chcieť, aby vaše slová boli „stručné“ a „dobre štruktúrované,“ povedal s cieľom premietnuť vašu osobnosť, ale zachovať profesionálny vzhľad.

Môže byť užitočné vytvoriť skript. „Zatiaľ čo niektorí z najlepších TikTokov sa môžu cítiť spontánne, obnovenie TikTok by malo byť naplánované,“ povedal Zaiger a poznamenal, že zapísanie toho, čo chcete povedať, znamená, že nezabudnete na nič dôležité.

Ale aj keď pracujete na scenári, snažte sa pôsobiť prirodzene – nie strnulo a príliš nacvičene. „Nehovorte ako človek pred kamerou. Komunikujte presne tak, ako keby ste sedeli tvárou v tvár svojmu ďalšiemu šéfovi,“ povedal Barnett.

Dôležité: Uistite sa, že váš účet je verejný, aby si spoločnosti mohli pozrieť váš životopis.

Využite vizuály

Nehovorte do kamery a využite všetky dostupné vizuálne prvky na podporu svojej kandidatúry. „Zahrňte obrázky svojich kariérnych úspechov (ocenenia, tlačové správy, fotografie atď.), ako aj vizuály, aby ste podporili to, čo hovoríte,“ povedal Fennell.

Nastavte javisko

Zamyslite sa nad tým, čo máte na sebe, čo je na vašom pozadí a celkový vzhľad videa. Je zrejmé, že TikTok je neformálne médium na uverejňovanie životopisu. Napriek tomu si dobre premyslite, aký dojem z videa vyvoláte.

To by mohlo znamenať uskutočnenie menších investícií. “Prstencové svetlo alebo lepšie pozadie môže znamenať rozdiel medzi amatérskym a profesionálne vyzerajúcim životopisom TikTok,” povedal Zaiger.

Buďte opatrní pri tom, čo prezentujete

Pamätajte, že váš TikTok môže vidieť hŕstka ľudí, no môže sa stať aj vírusovým. Uistite sa, že vás reprezentuje správnym spôsobom a že ak si získa pozornosť veľkého publika, nie je tu nič, čo by vás mohlo zahanbiť alebo spôsobiť nejaké nebezpečenstvo. Podľa Fennella si budete chcieť byť istí, že vaše video so životopisom neobsahuje osobné údaje, ktoré môžu použiť zlodeji identity.

 

Gravatar Image

Experienced Recruiter with a demonstrated history of working in the media production industry. Strong human resources professional with a Bachelor's degree focused in Psychology from Universitas Kristen Satya Wacana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *