Kuidas informatiivne intervjuu võib teie karjääri edendada

Posted on

Kuidas informatiivne intervjuu võib teie karjääri edendada

Oskuslikult kasutatud teabeintervjuu on üks väärtuslikumaid tööalase teabe allikaid. Ehkki vestlus võib hõlmata mõnda sama põhiteavet ettevõtte veebisaidil, pakub see võimalusi paindlikuks sisevaateks töövaldkonnast, millel pole teistest allikatest võrrelda.

Mis on informatiivne intervjuu?

Seda tüüpi intervjuud viiakse läbi selleks, et koguda teavet töökoha, karjäärivaldkonna, valdkonna või ettevõtte kohta. See ei ole tööintervjuu. Selle asemel on see võimalus rääkida inimesega, kes töötab valdkonnas, mille kohta soovite rohkem teada saada.

Näpunäide: teabeintervjuu kaudu saate teada konkreetset tüüpi töö, inimese karjääritee või valdkonna või ettevõtte üksikasjade kohta.

Vestluse kaudu saate (loodetavasti) avastada, milline on inimese töö, millega ta tegeleb, millised kohustused tal on ja mis tunne on töötada oma töökohal tema ettevõttes.

Kuidas leida inimesi, kellega rääkida

Teie võrk võib aidata. Võite võtta ühendust sõprade, pereliikmete ja tuttavatega, et näha, kas nad teavad kedagi selles valdkonnas, mille avastamisest olete huvitatud, ja suudavad luua ühenduse. Kui soovite töötada konkreetses ettevõttes, kaaluge teabeintervjuu taotlemiseks LinkedIni kaudu lepingu sõlmimist. Samuti saate suhelda inimestega, kellega kohtusite võrgustikuürituste või töömesside ajal.

Informatiivsete intervjuude eelised

Teabeintervjuu edastab mõne ametikoha esindaja vahetuid kogemusi ja muljeid ning seda juhivad teie küsimused.

Intervjuu ilma stressita

Informatiivne intervjuu on nii teile kui ka tööandjale vähem stressi tekitav kui tavaline tööintervjuu .  Sina oled see, kes kontrollib. Saate arutada igapäevaselt tehtut ning seostada seda enda huvide ja tunnetega. Lisaks väärtusliku karjääriteabe saamise eelistele annab teabeintervjuu võimaluse tõsta enesekindlust ja parandada teie võimet tööintervjuul toime tulla .

Siseinfo 

Kuna see vestlus ei keskendu töökohale, võib see olla pisut avameelsem. Vastuvõetav on küsida teemadel, mis on esimesel ametlikul intervjuul tavaliselt tabu (nt palk, hüvitised ja tunnid). Võite avastada, et inimene, kellega räägite, jagab valdkonna raskeid ja positiivseid aspekte. Samuti võite saada näpunäiteid ja nõuandeid, mis aitavad teil oma taotlust tugevdada. Näiteks kui inimene, kellega räägite, kasutab teatud moesõna, võiksite selle oma kaaskirja lisada.

Suhete loomine

Eduka tööotsimise suur osa on see, keda sa tead. Teie sidemed võivad teada töökohtadest, mida pole veel avaldatud või mis võivad anda väärtuslikke tutvustusi. Selle informatiivse intervjuu kaudu avardate oma võrgustikku.

Kuidas läbi viia informatiivset intervjuud

Peaksite käsitlema iga intervjuud kui ärikohtumist ja käituma professionaalselt.

Kui olete oma intervjuu selge eesmärgi eelnevalt selgeks teinud, leiate suure tõenäosusega oma kontaktist huvitatud ja abivalmis inimese.

Pidage meeles kohtumise aeg ja ilmuge viivitamatult vestlusele. Te ei tohiks olla liiga juhuslikult riietatud ega üleriietatud. Tavaline äririietus on asjakohane. Veenduge, et teate selle inimese nime, kellega kohtute, tema nime õiget hääldust ja ametikoha nimetust. Uurige isikut ja tema ettevõtet.

Tulge küsimustega ja olge valmis vestlust juhtima. Arvestage kindlasti inimese ajaga. Püüdke hoida vestlus lühike (umbes 15–30 minutit), välja arvatud juhul, kui olete eelnevalt kokku leppinud erinevas ajakavas. Ja pidage meeles: ka teie kontakt võib teilt küsimusi esitada. Olge liftiga valmis .

Informatiivsed intervjuuküsimused

Kuna teabeintervjuul saate esitada nii palju küsimusi, teevad inimesed mõnikord koosoleku ajal märkmeid. Piiratud arv märkmete tegemist on õigustatud eeldusel, et teie kontakt on meeldiv ja see ei katkesta teie kahe vahelist suhtlust.

Proovige intervjuu ajal esitada küsimusi, mis lähevad kaugemale sellest, mida saate kiire veebiotsingu abil teada saada. Võite küsida inimeselt tema teekonna kohta sellele ametikohale, tema igapäevaste kohustuste kirjeldust ja näpunäiteid, mida ta teile kui sellel alal töötamisest huvitatud inimesele pakuks.

Pärast intervjuud visandage käsitletud teemade ja leitud teabe lühike ülevaade. See võtab vaid mõne minuti ja tagab, et arutletud olulised punktid jäävad meelde. Hiljem saate oma ülevaadet kasutades koostada intervjuust üksikasjalikuma aruande.

Tööalased küsimused, mida küsida

 1. Mis on intervjueeritava inimese tiitel?
 2. Milliseid teisi ametinimetusi kasutatakse tavaliselt?
 3. Milliseid ülesandeid täidetakse tavalise päeva, nädala, kuu, aasta jooksul? Kas tal või tal on kindel rutiin? Kui palju vaheldust igapäevaselt on? Kui inimene kirjeldab tööülesandeid, küsige, milliseid oskusi on vaja.
 4. Millist õppeprogrammi soovitatakse ettevalmistusena? Uurige soovitavate ja hädavajalike kursuste vahet.
 5. Millised kursused on kõige väärtuslikumad, et omandada selles ametis edu saavutamiseks vajalikud oskused? Uurige soovitavate ja hädavajalike kursuste vahet.
 6. Millist kraadi või tunnistust tööandjad otsivad?
 7. Millist töö-/praktikakogemust otsiksid tööandjad tööle kandideerijalt ja kuidas inimene selle kogemuse omandab?
 8. Kas mõni kaasõppetegevus on soovitatav?
 9. Milliseid samme (lisaks haridus- ja kogemusnõuete täitmisele ) on vaja sellele ametile tungimiseks (nt eksam, vestlus, ametiühingusse kuulumine)?
 10. Millised on olulised märksõnad või moesõnad, mida  CV-sse  või  kaaskirjasse  lisada valdkonna tööotsingutel?
 11. Millised on edasijõudmise võimalused ja millisele ametikohale? Kas kõrgharidus on vajalik ja kui jah, siis millisel erialal?
 12. Milliseid oskusi on kõige olulisem omandada (st milliseid  oskusi tööandjad otsivad)?
 13. Millised on peamised või kõige olulisemad isikuomadused valdkonnas edu saavutamiseks?
 14. Millised on erinevad keskkonnad, kus selle ametiga inimesed võivad töötada (st haridusasutused, ettevõtted, mittetulundusühingud)?
 15. Millised muud tüüpi töötajad selle ametikohaga sageli suhtlevad?
 16. Kas on tõendeid mees- ja naistöötajate erinevast kohtlemisest seoses tööülesannete, töötasu ja edutamise võimalustega?
 17. Millised on töövõimalused nõustaja geograafilises piirkonnas? Kus on parimad töövõimalused? Millised on töövõimalused nõustaja ettevõttes? Kas liikuvus on edu saavutamiseks vajalik?
 18. Millised on seotud ametid?
 19. Millised on erinevad palgavahemikud?
 20. Kas tavalisel töötajal on kindel ajakava või on tööajad paindlikud?
 21. Millised on nõudmised ja pettumused, mis seda tüüpi tööga tavaliselt kaasnevad?
 22. Kas selles valdkonnas on tüüpiline käsuliin?
 23. Kuidas saate kindlaks teha, kas teil on võime või potentsiaal sellel konkreetsel ametikohal edukas olla?
 24. Kas see on kiiresti arenev valdkond? Kas selle valdkonna töötajate tulevasi vajadusi on võimalik ennustada?
 25. Milliseid tehnoloogiaid kasutatakse ja kuidas neid kasutatakse?
 26. Kust leida tööpakkumisi?
 27. Millised algtaseme ametikohad on selles valdkonnas, mida vabade kunstide lõpetaja võiks kaaluda?
 28. Mida nõustaja praegu teab, mida oleks olnud kasulik teada, millal ta oli teie asemel?

Funktsionaalsed küsimused, mida küsida

 1. Mitu tundi nõustaja töötab?
 2. Millise haridusega nõustaja on?
 3. Milline oli nõustaja karjääritee kolledžist praeguseni?
 4. Millised on nõustaja töö rahuldavad aspektid?
 5. Millised on töös kõige suuremad pinged, pinged või mured?
 6. Millised on peamised töökohustused?
 7. Millised on raskemad probleemid ja otsused, millega nõustaja peab toime tulema?
 8. Mis on töö juures kõige rahulolematum? Kas see on valdkonnale omane?
 9. Kuidas nõustaja kirjeldaks töökoha õhkkonda/kultuuri?
 10. Kas nõustaja arvab, et jätsite välja mõne olulise küsimuse, millest oleks abi töö või ameti kohta lisateabe saamiseks?
 11. Kas nõustaja võib soovitada teisi, kes võivad olla teie jaoks väärtuslikud allikad?

Jätkake tänukirjaga

Kirjutage  tänukirja  rahvale olete intervjuu. Teatage neile, kui olete soovitusi järginud. Saate nendega ühenduse luua ka LinkedInis, kui te pole seda juba teinud.

Luues tugeva sideme karjäärikontaktidega, suurendate tõenäosust, et nad pakuvad teie tööotsimisel abi, kui olete tööotsinguprotsessi järgmiseks sammuks valmis.

 

Gravatar Image

Experienced Recruiter with a demonstrated history of working in the media production industry. Strong human resources professional with a Bachelor's degree focused in Psychology from Universitas Kristen Satya Wacana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *