Jak napsat životopis efektivní

Posted on

 Jak napsat životopis efektivní

Co je životopis a proč ho potřebujete, když hledáte zaměstnání? Životopis je písemný kompilace vašeho vzdělání, pracovní zkušenosti, pověření a úspěchy. Většina profesionálních pozice požadovat, aby žadatelé předložit životopis a motivační dopis jako součást procesu žádosti.

V mnoha případech, Váš životopis je první dokument s manažera se přihlíží při posuzování přihlášky, a proto je pravda, „první dojem“. V souladu s tím, že je důležité dát čas a úsilí do vývoje a udržování aktualizované a přesné resumé.

Ať už píšete svůj první životopis, nebo jste neaktualizovali vy nějakou chvíli a potřebuje osvěžující, tady je krok za krokem průvodce po psaní životopisu, který vám pomůže získat práci, kterou chcete.

Přezkoumat účel životopis

Přemýšlejte o životopis jako „self-reklamu“, který shrnuje své zkušenosti na jedné stránce. Váš životopis je jedním z nejdůležitějších částí vaší žádosti o zaměstnání. Dává manažera přehled o kvalifikaci máte pro práci, pro kterou se ucházíte.

Měli byste se také seznámit s rozdílem mezi životopis a průvodní dopis:

  • Životopis je obvykle poslán s průvodním dopisem, což je dokument, který poskytuje dodatečné informace o svých schopnostech a zkušenostech formou dopisu.
  • Životopis je stručné, často bulleted shrnutí, zatímco průvodní dopis vrcholů a rozšiřuje o určité rysy nebo úspěchy, které by byly jedinečné a ideální aktiva pro konkrétní pracovní místo.

Začněte tím, že dělá Brain výpis z vašich zkušeností

Efektivní životopis vyloží shrnutí kvalifikací, která bude tlačit manažera nebo zaměstnavatele k pohybu vpřed a zvou k rozhovoru pro danou pozici.

Stejně jako podrobnosti o dovednosti, vzdělání a pracovní historii, pokračuje mohou mít také volitelné úseky, například na základě objektivních, souhrnné prohlášení, dovedností, nebo kariéry upozorní. Tyto úseky mohou být přidány poté, co jste sestavil veškeré faktické informace, které potřebujete na seznam na svůj životopis.

Pro mnoho lidí to může být užitečné sednout si s tužkou a papírem, nebo prázdného dokumentu aplikace Word a zapisovat své pracovní historii, od začátku do konce. Samozřejmě, pokud jste byli v pracovním procesu na mnoho let, není to bude časově efektivní, takže se můžete rozhodnout soustředit se na nejvýznamnější a příslušných pozic.

Udělejte si seznam své pracovní zkušenosti

Bez ohledu na to váš přístup, váš cíl bude produkovat chronologický přehled zkušeností, které jsou důležité pro pracovní místa se ucházíte se. Ačkoli toto by se měla zaměřit na odborné praxe, můžete také zahrnovat ocenění nebo uznání, dobrovolník nebo komunitní zkušenosti, post-grad ročníkovou práci, a dovednosti, stejně jako vaše vysokoškolské vzdělání, které se mohou pohybovat do spodní části vašeho životopisu, jakmile se dostanete svůj první zaměstnání po škole.

Když pracujete na svém mozku skládky, nezapomeňte uvést název společnosti, její umístění, data zaměstnání, a několik odrážky popisující svou roli a odpovědnost každé pozici seznamu. I když budete muset rozšířit na odrážek později, budete potřebovat tuto informaci na minimum.

Zaměřit se na své úspěchy

Při psaní si popisy pracovních míst, které jste v držení, zaměřit se na to, co jste dosáhnout v každé poloze, spíše než to, co jsi udělal. Výpis měřitelných úspěchů v číselném způsobem (zvýšení tržeb o 20%, snížení výdajů o 10%, například), pomůže váš životopis vyniknout.

Pozor na tyto úspěchy se kritérií, které zaměstnavatel se snaží v inzerátu.

Pokud je to náročné (a to může být!) Psát popisy životopis, který upoutá pozornost manažera, přečtěte si tyto tipy na to, jak udělat váš životopis historie zaměstnání znít lépe – a vám vybral pro rozhovor.

Co vynechávat Váš životopis

Tam jsou některé věci, které nepatří na životopis pro práci. Co byste vyloučit, je stejně důležité jako to, co vám patří. V ideálním případě, Váš životopis by měl odrážet zkušenost, která je relevantní pro práci, o kterou se ucházíte, aby, a obvykle ne více než deset až patnáct let v minulosti. Vzhledem k tomu, Váš životopis by měl být pokud možno ne delší než jeden nebo dvě stránky, možná budete muset nix určité položky.

Například, pokud si vzal práci a jen zůstal tam po dobu jednoho měsíce nebo tak, byste nechtěli, aby zahrnoval tuto pozici. Pokud jste byli ze školy na dobu delší než pět let, je obecně nejlepší, aby se odstranily veškeré stáže, které jste měli, za předpokladu, že máte jiné profesionální pracovní zkušenosti, aby vyplnil mezeru.

Nicméně, toto je případ, kdy budete chtít používat svůj zdravý rozum. Pokud jste šel na vysokou školu pro uvedení na trh a měla marketing stáž starší než rok, poté pracoval jako server pro příštích několika letech, chtěli byste uvést své marketingové praxi.

V konečném důsledku se chcete pokusit o dosažení rovnováhy mezi včetně zážitek, který je tak aktuální a relevantní.

Vyberte si styl Resume

Existuje několik základních typů životopisů používaných požádat o volných pracovních místech. Než budete trávit čas psát všechny detaily kolem každé pozice, které jste měli, měli byste se rozhodnout, jaký styl životopis použít, protože to může ovlivnit, jak byste popsat, organizovat, a seznam vašich zkušeností, vzdělání, dovednosti, kvalifikace a další pověření na podporu zaměstnanosti.

Vaše možnosti jsou:

  • Chronologický – Nejčastějším typem životopis, ve kterém uvedete své pracovní zkušenosti v obráceném chronologickém pořadí, od nejvíce k nejméně nedávný.
  • Funkční – Funkční životopis je zaměřena na vašich dovedností a schopností, nikoli vaší pracovní historii.
  • Kombinace – Tento typ životopisu uvádí své dovednosti a zkušenosti, před pracovní historii.

Který Resume typ je pro vás nejvhodnější?

Jaký typ životopis byste měli používat pro hledání zaměstnání? To záleží na tom, co se snažíte dosáhnout. Cílem jakéhokoli životopisu je ukázat manažera silné žadatele, dovednosti a zkušenosti v co nejkratší době, jak je to možné. Podle jedné studie, náboráři utrácet za pouhých šest sekund přezkoumání životopis před přechodem na další, takže je to ve vašem nejlepším zájmu, aby vaše nejlepší vlastnosti a úspěchy na viditelném místě na stránce.

Kromě toho může být také funkční nebo kombinace pokračuje užitečné, pokud se snažíte čerpat čtenářovu pozornost od něčeho – konkrétně velké mezery ve vaší pracovní historii či objížďky do nesouvisejících oborů.

Spuštění Kompilace svůj životopis

Jakmile jste se rozhodli na typu životopis, je čas začít psát svůj životopis. Nemusíte začínat od nuly. Za prvé, přezkoumá příklady typu obnovení, které jste vybrali. Poté vybrat šablonu, která si můžete zkopírovat a vložit do dokumentu, a pak vyplňte s vlastní pracovní historii.

Bez ohledu na typ životopisu si vyberete, za cíl přizpůsobit svůj životopis pro práci, o kterou se ucházíte se. I když je to naprosto přijatelné používat šablony životopis, který vám přizpůsobit, aby se vešly každý popis práce, je to dobrý nápad poslat přesně stejný životopis na více otvorů, a to iv rámci stejného oboru.

Vaším cílem by mělo být psát svůj životopis s oběma roboty a lidmi v mysli. Mnoho organizací používá Žadatel sledovací systémy pro třídění a veterinář pokračuje, před pronájmem manažeři někdy podívat se na ně. To znamená, že byste mohli mít ty nejlepší zkušenosti a kvalifikaci v celé oblasti kandidátů, a docela slušnou životopis kromě, ale vaše informace budou spadat přes trhliny, pokud váš životopis neobsahuje správná klíčová slova. Dobrá klíčová slova budou vztahovat nejen na vaše zkušenosti, ale k popisu práce ve vysílání stejně.

Formátovat Váš životopis

Poté, co jste napsal a organizovaná vaše osobní data v závislosti na typu životopisu jste si vybrali, nezapomeňte ji zformátovat podle typických profesních standardů. Byste měli používat konzistentní mezery po celou dobu a rovnoměrně velkých marže ze všech stran, pokud je to možné. To je obecně nejlepší držet se výchozího nastavení textového editoru, ale v některých případech, pokud se zmenšit okraje vlevo, vpravo, nahoře a dole, to může pomoci koupit více prostoru, aby se vešly svůj životopis na jednu stránku.

Přestože vizuální nebo Infographic pokračuje staly trendy v některých odvětvích, je vždy sázka na jistotu držet se tradiční formátování: bílé stránce, černým textem, čitelné písmo. Zvolit základní písmo, například Arial, Times New Roman, Calibri, Helvetica nebo Gruzie. V ideálním případě by vaše písmo by neměla být větší než 12 a ne menší než 10,5.

I když se vysílá pouze v kopiích digitálně, je to dobrý nápad, aby vytisknout svůj životopis (jak je možné, že najímání manažerů může dělat tak), aby bylo jisté, že se vytiskne na jedné straně, a je snadno čitelný v tištěné podobě. Čtení přes tištěnou kopii vašeho životopisu vám také pomůže zajistit, že tam je spousta prázdného místa na stránce a vypadá to profesionální.

Korektury, korektury a korektury znovu

Ani profesionální korektoři mohou snadno zkorigovat svou práci. Poté, co jste udělali překlep, je těžké se chytit sami. Z tohoto důvodu, je to dobrý nápad mít jeden nebo dva důvěryhodní přátelé se podívat na svůj životopis, než ji poslat k posouzení.

Myslete na svůj životopis jako živý dokument

V krátkodobém horizontu, měli byste si vylepšit svůj životopis založen na každé pracovní místo se ucházíte se. Například pokud jednu pozici se ucházíte, aby se zdá, vážit určitou odpovědnost, nebo se zaměřují na úkor jiné, měli byste si být jisti, že váš životopis vyjadřuje své odborné znalosti v této oblasti.

Zároveň byste měli být aktualizovat svůj životopis s vaší zkušeností jak se vyvíjí a dodává nějaké nové dovednosti, které jste se naučili, kurzy jste pořídili nebo ocenění jste vyhráli.

Je to mnohem jednodušší aktualizovat svůj životopis pravidelně než najednou, takže i když jste zaměstnán, nastavit připomenutí aktualizovat svůj životopis jednou za tři měsíce, přičemž tyto informace jsou stále čerstvé ve vaší hlavě. To umožní, aby vaše další hledání práce mnohem jednodušší, pokud se rozhodnete přejít společnosti nebo kariéry v budoucnosti.

Gravatar Image

Experienced Recruiter with a demonstrated history of working in the media production industry. Strong human resources professional with a Bachelor's degree focused in Psychology from Universitas Kristen Satya Wacana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *