İş Sesi Özgeçmişinizde Süper Etkileyici Nasıl Yapılır

Posted on

İş Sesi Özgeçmişinizde Süper Etkileyici Olun

İş başvurusu söz konusu olduğunda, kağıda iyi bakmak önemlidir. Sonuçta, özgeçmişiniz işe alım yöneticilerinin dikkatini çekerse yalnızca bir sonraki adıma (röportaj) geçersiniz. Özgeçmişinizi hazırlamanın temellerini zaten yaptıysanız , bir sonraki aşamaya geçme zamanı: her bir konumun iş deneyimi bölümü ile parlamasını sağlama .

Ama nasıl? Çok ileri gitmeden ve kendinizi övünme veya saçma görünmesini sağlamak için işlerin özgeçmişinizde etkileyici ses çıkarmasına yardımcı olacak ipuçlarını ve püf noktalarını bir araya getirdik.

Numaraları Kullan

Hangisi daha iyi? Seçenek 1: “Meşgul restoranda servis masaları” veya Seçenek 2: “Meşgul restoranda aynı anda 15 masa servis.”

Muhtemelen ikinci seçenek seçersiniz, bu sayıların kullanımı sayesinde biraz daha açıklayıcıdır. Metriklerin ne kadar anlamlı olabileceği şaşırtıcıdır ve bu, İngilizce-büyük dostu olan konumlar için bile geçerlidir. Konumunuz personel yazarsa, özgeçmişiniz her ay kaç makale yazdığınızı veya çevrimiçi olarak kaç sayfa görüntüleme aldığınızı listeleyebilir.

Devam edin ve sunulan tablolar, müşteriler yardımcı olsun veya satışlardaki büyümenin yüzdesi olsun, iş tanımlarınızı rakamlarla ölçün.

Okunabilirliğe Öncelik Verin

Özgeçmiş oluşturma işleminizin bir döneminde yazı tipi seçiminden kenar boşluğu boyutuna kadar biçimlendirmeyi düşündünüz . Ancak, listelediğiniz her iş tanımına, her tanımın ne kadar kolay absorbe edilebileceğine dikkat ederek ikinci bir göz atın. Hem kopyadan hem de tasarım açısından okunabilirliği düşünün.

Biraz fazla içeri girerse, bazı kopyaları kesmeyi veya daha az jargon kullanmayı düşünün. (Bazı jargonlar iyidir, ancak tüm terimler ve kısaltmalar kullanmak bir özgeçmişin okunmasını zorlaştırabilir.) Ve bol miktarda beyaz alan olduğundan emin olun — bunu madde işaretleri veya paragraf kesmeleri kullanarak ekleyebilirsiniz .

Tabii ki, iş tanımınızda yazım hataları veya dilbilgisi hatalarına sahip olmanın okunabilirliklerine zarar verdiğini söylemeye gerek yok. Belgenizin hatasız olmasını sağlamak için bu özgeçmiş okuma kontrol listesini kullanın.

Konuşma Başarıları, Görevler Değil

Özgeçmişinizdeki bir işi tanımlarken, madde işaretli bir görev listesi oluşturmak caziptir, temelde işteyken yapılacaklar listesini yapmak için gününüzü (veya haftanızı) not edin. Ancak büyük olasılıkla, bu işe alma yöneticilerinin iş unvanına bakmaktan zaten bildikleri bilgilerdir. Yapılacaklar listesi yerine başarıları ve başarıları paylaşın.

Yazmak yerine, “Aylık olarak tasarlanmış pencere ekranı” yazabilirsiniz, “Aylık olarak güncellenen temalı pencere ekranlarıyla müşteriye katılım oranı% 10 artırıldı.”

Bir toplantıya önderlik ettiyseniz, o toplantı sırasında neler olduğu, onu nasıl yönlendirdiğiniz ya da liderliğiniz sonucunda neler yapıldığı hakkında konuşun. Veya aylık bir rapor oluşturursanız, raporun neden önemli olduğu hakkında konuşun; bütçeyi takip etmenize, satış çabalarını önceliklendirmenize veya müşterilerle etkileşim kurmanıza yardımcı oldu mu? Özgeçmişinizde başarıları paylaşmak için daha fazla ipucuna bakın .

Güçlü Kelimeler Seçin

Dikkat: Kelime seçiminizle zirveye çıkmayın. Eşanlamlı kelimeler, sıradışı kelimeler için bir av peşinde gerek yok! Ancak bazı kelimelerin diğerlerinden daha heyecan verici olduğunu unutmayın; özgeçmişinizde kullanmak için önerilen bazı güç kelimeler .

Belge boyunca yeniden kullanılan kelimeler için iş tanımlarınızı gözden geçirin. Onları daha fazla değiştirmeye çalışın. Örneğin, “yönetilen” yerine “denetlenen” veya “eşgüdümlü” deneyin.

Özgeçmişlerde sıklıkla ortaya çıkan bazı kelimeler vardır. Düşünün: “takım oyuncusu” veya “ayrıntı odaklı”. Bu kelimeler ve deyimler işe alma yöneticileri için bayat hissedebilir. Sahip olduğunuzu belirtmek yerine bu becerilere sahip olduğunuzu göstermenin yollarını düşünün. Örneğin, “ayrıntı odaklı” demek yerine “Temiz kodun serbest bırakılması ve diğerlerinin küçük kod hatalarını izlemesine yardımcı olma” konusunda bir madde işaretiniz olabilir.

Bir uyarı notu: İşinizi etkileyici ve anlamlı kılıyor – ve sonra övünme var. Tanınan pozisyonları en üst dille şişirirseniz, gerçekten geri tepebilir ve sizi aptal gibi gösterebilir. İşe alım müdürü, iş unvanınızın “asistan” veya “yönetici” olup olmadığını ve bunun sorumluluklarını şişirilmiş dille arttırmak bir görüşme yapmanıza yardımcı olmaz.

Ve kesinlikle, aldatıcı veya sahtekâr olmayın. Özgeçmişinizde yatmak size bir iş fırsatına mal olabilir ve eğer işe alındıktan sonra yalan keşfedilirse, işten çıkarılma nedenidir – işte özgeçmişinizi dürüst tutmanın neden daha önemli olduğu hakkında .

 

Gravatar Image

Experienced Recruiter with a demonstrated history of working in the media production industry. Strong human resources professional with a Bachelor's degree focused in Psychology from Universitas Kristen Satya Wacana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *