İş Arayanlar için Redaksiyon İpuçları

Posted on

İş Arayanlar için Redaksiyon İpuçları


Bugün iş başvurusu kadar çok iş arayan ile işverenler işe alım sürecinde çok seçici olabilir. Özgeçmişinizi, kapak mektubu veya diğer uygulama malzemelerde en küçük yazım hatası röportaj almanızı engelleyebilir.

Bir işverene göndermeden önce uygulama malzemeleri her tashih etmek için Dolayısıyla önemlidir. Aşağıda iyice tashih yardımcı olacak birkaç ipucu.

SpellCheck Do not Trust

Yazım denetimi Eğer bariz yazım hataları tespit etmenize yardımcı olabilecek olsa da, genel hatalar bir dizi kaçırır. Örneğin yazarsanız, yazım denetimi fark etmez “sizin” yerine “sen” nin – En yaygın özgeçmiş ve kapak mektubu hatalardan biri. Bu nedenle, iyice her kendinizi belgelemek düzenlemek emin olun.

Bir Mola Verin

Bunu yazdıktan sonra hemen özgeçmişinizi kapak mektubu veya diğer uygulama materyali düzenleme yapmayın. uzakta belgeden biraz zaman ayırın; bu gözler taze seti ile düzenlemek için izin verecektir. 24 saat mola ideal olsa da, bir süre karşı karşıya yapıyorsanız, o kadar zaman olmayabilir. Hatta o yardımcı olacaktır düzenlemeden önce uzak belgeden birkaç saat alarak.

Bunu Çıktı

yerine bir bilgisayar ekranında belgenizin bakarak daha Özgeçmişinizi, kapak mektubu, vb basılı bir kopyasını tashih etti. Büyük olasılıkla uzun süre bir bilgisayar ekranında belgenin bakarak edilmiş ve basılı sürümü gözler taze seti ile belgeyi görmesine yardımcı olacaktır. dışarı yazdırma da İşveren göreceği şekilde belgeyi görmek yardımcı olacaktır. Bu şekilde, görmek ve herhangi garip sayfa sonlarını çözebilirsiniz.

Sesli dışarı Oku (ve Geriye!)

Eğer tashih ederken yüksek sesle belgenizi dışarı okuyun. Bu yazıyı okurken yavaşlatabilir ve hatalarla ilgili almaya zorlar. Birçok editörler de (daha sonra ikinci-en son, vb ilk geçen cümle düzenleyin) geriye okuma önerilir. Bu da okuma yavaşlatacaktır, ancak bu yazım ve dilbilgisi odaklanmak için izin belgenin mantıksal akışını bozacaktır sadece.

Eğer yüksek sesle okurken, ayrıca parmağınızla birlikte takip edebilirsiniz. Bu, her kelimenin odaklanmak yardımcı olacaktır.

Kişisel Düzenleme Kriterlerini daraltmak

Aynı anda dilbilgisi ve imla ikisi için düzenlemek için zor olabilir. Daha kapsamlı düzenleme için, bir defada sadece hatanın bir tür düzenleyin. Bu biraz daha zaman alabilir iken Örneğin, vb yazım için bir dil yanlışlarının bulunup düzeltilmesi, noktalama için bir, gergin fiil için bir tane, biçim için bir, gerçek bilgiler için bir tane yapın, bu hatanın her türlü yakalamak yardımcı olacaktır.

Tutarlılık kontrol edin

Birçok kişi sadece yazım ve dilbilgisi hataları düzenlemek için bakmak, ama aynı zamanda sizin düzeni tutarlı olduğundan emin olmak gerekir.

Eğer kesme ve yapıştırma cümleler, sen pis görünüyor aynı belgede, içinde farklı yazı tipleri olabilir eğer – Öncelikle, yazı tipi boyutu ve stili belgenin tamamında aynı olduğundan emin olun. Tabii ki, bir özgeçmiş, yazı tipi boyutları bir başlık yoksa mermi noktası yazıyoruz olmamasına bağlı olarak farklı olabilir. Bu iyi, ama tutarlı olduğundan emin olun – tüm madde işareti gerektiği gibi tüm başlıkları, aynı yazı ve boyutta olmalıdır.

Özgeçmişinizi olarak, aynı zamanda gramer tutarlı olduğundan emin olun. Bir başlığa bütün sözcükler büyük harfle Örneğin, diğer başlıklar için aynı şeyi emin olun. Eğer tek bir kurşun noktasında tam cümleler kullanırsanız, tüm diğer maddelerin sıralandığı için aynı şeyi.

Kişisel Bilgileri tashih (Sen ve İşveren için)

Birçok kişi sadece kendi kişisel bilgilerini (isim, adres, e-posta adresi, vb) üzerinde yağsız. Ancak, bu bilgilerin bir yanlışlık sizinle iletişim mümkün olmaktan bir işveren önleyebilir. Bu nedenle, iyice bu bilgileri kontrol.

Ayrıca başvuruda bulunduğunuz için şirket hakkında içermektedir bilgileri tashih emin olun. Doğru işverenin adı ve şirket adını büyü ve onların adresinin doğru olsun emin olun. Ayrıca, söylemek emin olun doğru şirket adı! Eğer bir kapak mektubu içine bir şirket adı kopyalayıp yapıştırırsanız, örneğin, yanlış ad yapıştırarak riski vardır.

Eğer sizinki gereken tüm bilgilere sahip emin bu yüzden özgeçmişinizi neyin eklenmesi bu yönergeleri inceleyin.

Bir arkadaşa sor

Bir belgenin daha az yatkındır İnsanlar genelde daha net hataları görebilirsiniz. bir arkadaş sor (veya daha iyisi, birkaç arkadaş) sizin için belgeyi düzenleyin. Daha kapsamlı bir düzenleme işi için yukarıda sıralanan bu ipuçlarını takip etmelerini teşvik edin.

Gravatar Image

Experienced Recruiter with a demonstrated history of working in the media production industry. Strong human resources professional with a Bachelor's degree focused in Psychology from Universitas Kristen Satya Wacana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *