Başarılı Bir İş Görüşmesi İçin En İyi Teknikler

Posted on

Başarılı Bir İş Görüşmesi İçin En İyi Teknikler

Bir iş görüşmesi yaparken, küçük şeyler büyük bir fark yaratabilir. Küçük bir hata bile size bir iş teklifine mal olabilir. Devam ettiğiniz her iş görüşmesinde mümkün olan en iyi izlenimi bırakabilmek için hazırlanmak için zaman ayırın.

Bu görüşme teknikleri, görüşme tekniğinizi geliştirmek ve bir iş görüşmesinde başarılı olmak için bilmeniz gereken tüm temel bilgileri kapsar. Şirketi kontrol etmekten bir röportaj teşekkür notu göndermeye kadar, işe alım müdürü ile görüşmenizi baştan sona başarılı hale getirin.

Mülakat Tekniğinizi Geliştirin

Bir iş görüşmesi size parlama şansı verir. Söyledikleriniz ve yaptıklarınız, sizi ya bir sonraki iş değerlendirme aşamasına taşıyacak ya da sizi çekişme dışı bırakacaktır.

Mülakat Başarısı İçin Giydir

Potansiyel bir işveren üzerinde yaptığınız ilk izlenim, iş görüşmenizin sonucunda büyük bir fark yaratabilir. Bir görüşmecinin yaptığı ilk karar, nasıl göründüğünüze ve ne giydiğinize bağlı olacaktır. Bu nedenle, bir iş görüşmesi için uygun giyinmek her zaman önemlidir. Uygun olan işverene göre değişir, bu nedenle işe alınmak istediğiniz yere uygun bir kıyafet seçmeniz gerekir.

Mülakat Becerilerinizi Tazeleyin

Bir iş görüşmesi sırasında, görüşmeci ile etkileşim kurma ve düşüncelerinizi ifade etme yeteneğiniz, işe alınmada özgeçmişinizde listelenen nitelikler kadar önemli faktörlerdir. Mülakat beceri setinizin özgeçmişiniz kadar hazır olduğundan emin olmak için mülakattan önce biraz zaman ayırın.

Mülakat Stresini En Aza İndirin

Birçoğuna katılmış bir profesyonel olsanız bile, röportajlar stresli olabilir. İş görüşmeleriniz öncesinde ve görüşmeleriniz sırasında stresi en aza indirmek için kullanabileceğiniz teknikler ve iş aramanıza eşlik edebilecek kaygıyı azaltmak için kullanabileceğiniz stratejiler vardır. Kendinizi stresli hissetmediğinizde görüşmeyi yönetmeyi çok daha kolay hale getirecek.

En İyi İlk İzlenimi Yaratın

İlk izlenimler gerçekten önemlidir ve bir iş görüşmesi sırasında iyi bir izlenim bırakmak için fazla zamanınız yoktur. Resepsiyon görevlisini karşıladığınız andan binadan ayrıldığınız zamana kadar, potansiyel yeni bir işe alım olarak değerlendiriliyorsunuz. Tanıştığınız herkese yapabileceğiniz en iyi izlenimi bırakmak önemlidir.

Kendinizi Mülakatçıya Satın

Bir iş görüşmesindeyken, niteliklerinizi ve kimlik bilgilerinizi işe alma müdürüne satmak size kalmıştır. Ayrıca görüşmeciye hem pozisyon hem de organizasyon için uygun olduğunuzu göstermeniz gerekecektir. Biraz hazırlıkla, kendinizi herhangi bir organizasyonun işe almak isteyeceği bir aday olarak sunabilirsiniz. İşe alım yöneticisini yanınıza almak için elinizden gelenin en iyisini yapmak, işe alınmanıza yardımcı olacaktır.

İçine Dönük Olduğunuzda Ne Yapmalısınız?

Bir içe dönük olduğunuzda röportajlar gerçekten zor olabilir, ancak bir röportajı nasıl hazırlayacağınız ve ele alacağınız ve içe dönük niteliklerinizi nasıl satacağınız da dahil olmak üzere, iş görüşmeleri sırasında içe dönüklerin parlamasına yardımcı olacak teknikler vardır.

Röportajdan Sonra Teşekkür Etmek İçin Zaman Ayırın

Bir iş görüşmesinden sonra teşekkür etmek için zaman ayırmak sadece iyi bir görüşme görgü kuralları değildir. Ayrıca pozisyona olan ilginizi güçlendirir ve görüşmeciye mükemmel takip becerilerine sahip olduğunuzu gösterir. Röportaj sırasında ortaya çıkan sorunları ve endişeleri gidermek için teşekkür mektubunuzu da kullanın.

Mülakat Uygulaması

Muhtemelen bir iş görüşmesi sırasında sorulacak tipik görüşme sorularını gözden geçirmek için zaman ayırmak, yanıtlarınız için bir çerçeve oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, görüşmenin sıcak koltuğundayken bir cevap için çabalamayacaksınız çünkü yıpranmış sinirlerinizi sakinleştirecektir.

Önceden bir arkadaşınızla veya aile üyenizle görüşme alıştırması yapın ve gerçekten bir iş görüşmesindeyken çok daha kolay olacaktır.

Ağ Kişilerinizi Kullanın

Görüştüğünüz şirkette kimi tanıdığınız gerçekten önemli. Bağlantılarınız sizi bir iş için yönlendirebilir, şirket hakkında içeriden bilgi sağlayabilir ve görüşme sırasında size ne beklemeniz gerektiğini söyleyebilir.

Şirkete Göz Atın

Bir röportaj planlamak için sizinle iletişime geçen şirket hakkında ne kadar bilginiz var? Bol olmalı ve ihtiyacınız olan tüm bilgiler çevrimiçi olarak mevcut. Şirket kültürü hakkında içeriden bilgi edinin ve görüşme avantajı elde etmek için bağlantılarınızı kullanın.

Telefon Görüşmesine Hazır Olun

Aktif olarak iş ararken, kısa sürede bir telefon görüşmesine hazırlanmak önemlidir. Bir işe alım görevlisinin veya ağ iletişim kişisinin ne zaman arayıp bir iş fırsatı hakkında konuşmak için zamanınız olup olmadığını soracağını asla bilemezsiniz.

Grup Görüşmesi Yapın

Bir kişiyle röportaj yapmak yeterince zordur, ancak bir grup (veya panel) görüşmeci ile görüşmeniz gerektiğinde daha da zordur.

Yemek Yerken Röportaj

Sizi kahvaltıya, öğle yemeğine veya akşam yemeğine götürmek, görüşmeciye bir ofis ortamından daha rahat bir ortamda, iletişim ve kişilerarası becerilerinizin yanı sıra sofra adabınızı kontrol etme şansı verir. Ne sipariş verileceği, yemekte mülakat görgü kuralları, parayı kimin ödediği ve kahve ya da yemek sırasında mülakat için daha fazla ipucu da dahil olmak üzere yemek yerken bir röportajın nasıl ele alınacağını öğrenir.

Bu Mülakat Hatalarından Kaçının

Mülakat sırasında ne yapmamalısınız? Bir işe alım adayının yapabileceği en yaygın iş görüşmesi hatalarına, gaflara ve hatalara göz atın. Bazıları küçük; diğerleri işe alınma şansınızı artırabilir veya azaltabilir. Ardından, görüşmenizden önce hazırlanmak için zaman ayırın, böylece bittikten sonra nasıl gittiği konusunda strese girmek zorunda kalmazsınız.

İşe Alınmanıza Yardımcı Olacak Daha Fazla İş Görüşmesi Tekniği

Telefon mülakatları, ikinci mülakatlar, öğle ve akşam yemekleri mülakatları, davranışsal mülakatlar, halka açık mülakatlar, mülakat pratiği ve mülakat başarısı için ek tavsiyeler için daha fazla ipucunu gözden geçirin.

Gravatar Image

Experienced Recruiter with a demonstrated history of working in the media production industry. Strong human resources professional with a Bachelor's degree focused in Psychology from Universitas Kristen Satya Wacana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *