Jak ze své stáže vytěžit maximum

Posted on

Jak ze své stáže vytěžit maximum

Pro mnoho vysokoškoláků a čerstvých absolventů je praxe téměř požadavkem budoucího zaměstnání na plný úvazek. Bez stáže jsou i některé vstupní pozice nedosažitelné. Takže může být snadné považovat stáž za nic jiného než za odrazový můstek na cestě ke „skutečné“ práci – něco, co se dá vydržet, ne si to užít.

Ale stáže nabízejí nejrůznější výhody nad rámec post-vysokoškolského zaměstnání. Stáž někdy může odhalit, že plánovaná kariérní cesta nebo odvětví pro vás ve skutečnosti není to nejlepší. Stáže vám mohou pomoci vybudovat síť kolegů – a přátel – která může trvat celý život. Díky zkušenosti ze stáže se budete cítit pohodlně a sebevědomě v kancelářském prostředí. Všechny tyto výhody ale nezískáte, pokud se jen objevíte a odpočítáváte dny do konce vaší stáže.

Zde je návod, jak co nejlépe využít své zkušenosti se stáží a soustředit se na celou svou kariéru, nejen na počáteční pracovní stáž.

Rozšiřte své znalosti

Zkuste se během stáže dozvědět o řadě věcí. Vzdělávejte se o oboru a různých pracovních příležitostech v něm. Pokud jste na stáži v marketingovém oddělení, vyhledejte zaměstnance redakčního týmu nebo programového oddělení. Pozorujte, jak se jejich práce liší od vaší.

Snažte se porozumět společnosti jako celku. Jak je to organizováno? Jaká je firemní kultura ? Kteří zaměstnanci jsou považováni za hvězdy? Co dělá dobrého pracovníka? Mějte na paměti svou budoucnost: Chtěli byste pracovat ve společnosti, jako je ta, kde jste na stáži, nebo byste preferovali jiné vedení či organizační strukturu? Během pohovorů budete dostávat otázky, jak rádi pracujete a jaké prostředí vám vyhovuje . Znalosti získané během vaší stáže informují o vaší odpovědi.

Během své stáže můžete zjistit, že společnost nebo odvětví není pro vás. Pokud je to tak, nedívejte se na stáž jako na ztracený čas. Čím dříve zjistíte, které cesty nejsou pro vás, tím lépe.

Vybudujte si důvěru v praxi na pracovišti

Pokud jste vždy chodili do školy a pracovali jste na částečný úvazek v maloobchodě nebo stravovacích službách, může být stáž vaším prvním setkáním s kancelářskou kulturou. Je to rozdílné. Čím více budete vystaveni tomu, jak kanceláře fungují, od malých rozhovorů před schůzkou až po vědět, koho zkopírovat do e-mailů (a kdy), tím pohodlněji se budete cítit, jakmile se vaše tréninková kola rozjedou v pozici zaměstnance.

Mějte také na paměti, že znalost oborového žargonu je nesmírně užitečná, pokud jde o dekódování nabídek práce , psaní účinných motivačních dopisů a při pohovorech znít jako ostřílený profík. Sledujte tedy nástroje používané v kanceláři a módní slova, která se objevují během schůzek.

Rozšiřte své dovednosti a zaznamenejte, co děláte

Během stáže můžete napsat svůj první newsletter nebo počítačový program, vytvořit rozvrh nebo dokonce spustit projekt. Některé programy stáží však stážistům vyhrazují únavnou práci. Buďte si jisti, že bez ohledu na to, jakou práci děláte, získáváte znalosti a dovednosti, které se liší od toho, co se učíte ve třídě.

Dokonce i jednoduché úkoly, jako je oslovení zaměstnanců pro informace, které mají být zahrnuty do denního e-mailu, mohou ve vašem životopisu stále vypadat působivě . Za tímto účelem sledujte vše, co se během stáže naučíte a děláte. Může být užitečné vést si deník. Nebo si ponechte digitální poznámku nebo koncept e-mailu s datem pokaždé, když provedete nový úkol. Například „11/9 – naučil jsem se nový vzorec Excel;“ “22. 11. – zúčastnila se konference a prezentovala klíčové body na poradě celého personálu.” Tyto poznámky budou neocenitelné při psaní popisu práce pro váš životopis .

A nakonec si pamatujte, že účelem stáže není jen to, abyste pomohli společnosti – je to pro vás, abyste se naučili. Během schůzek si dělejte poznámky, a pokud není něco jasné, ptejte se, abyste si to později vyjasnili. Pokud kolegové zmiňují zajímavé a relevantní zprávy, zdroje nebo tipy, měli byste sledovat a dozvědět se více. Všechny tyto výzkumy a sledování z vás udělají lepšího a informovanějšího kandidáta během pohovorů.

Požádejte o zpětnou vazbu

Jako stážista máte v názvu prakticky „nováčka“. To může být frustrující a může vás to někdy omezovat ve vzrušujících projektech, ale také to znamená, že se od vás očekává, že nebudete vědět všechno. Využijte toto očekávání na maximum tím, že budete pokládat spoustu otázek.

Vyžádejte si také zpětnou vazbu od manažerů a kolegů. Zjistěte, co můžete dělat lépe. I když je těžké slyšet kritiku, tyto znalosti vám pomohou zlepšit se. Kromě toho je lepší to zjistit hned, než při práci na plný úvazek, kde může špatný výkon znamenat, že vás pošlou balit. Navíc budete mít co říct, když se tazatelé zeptají: ” Jaká je vaše největší slabina?

A konečně, pokud ve vaší kariéře existuje čas, kdy chyby nejsou zničující, je to právě teď. V ideálním případě samozřejmě nebudete dělat chyby. Ale s největší pravděpodobností budete. Pokud to uděláte a až tak učiníte, rovnou přiznejte chybu a zeptejte se svého manažera, co můžete udělat, abyste situaci napravili. Poté jej založte na základě získaných lekcí.

Dejte tomu všechno

Nejlepší stáže nabízejí náročnou a zajímavou práci. Ale bohužel tomu tak vždy není. Zde je několik věcí, které je třeba mít na paměti, pokud se snažíte zůstat v kontaktu:

  • Požádejte o více: Pokud jste splnili zadané úkoly, staňte se dobrovolníkem pro další práci a projekty. Nebo, ještě lépe, vygenerujte seznam užitečných projektů nebo úkolů a zeptejte se svého manažera, zda je v pořádku s nimi pokročit.
  • Buďte asertivní: Pokud je to možné, sejděte se se svým manažerem co nejdříve, abyste získali pocit očekávání. Pamatujte, že součástí jejich práce je zajistit, abyste měli smysluplný zážitek. Pokud víte, že se chcete setkat s určitými lidmi nebo dosáhnout určitých cílů, které stojí za to získat životopis, zmiňte to svému šéfovi. Jen pamatujte na jejich rozvrh – většina kancelářských pracovníků je tak přepracovaná.
  • Nevypadejte znuděně: V závislosti na vašich povinnostech to může být výzva. Bez ohledu na to, jak únavná je to práce, nenechte to vidět na vaší tváři nebo na vašem postoji. Nekontrolujte si telefon během schůzek nebo sociálních sítí u svého stolu (pokud to samozřejmě není součástí vašich pracovních povinností).

Vytvořte spojení a najděte mentora

Pokud jste součástí skupiny stážistů, můžete si vytvořit vztahy, které vydrží na celý život. Nenechte si ujít příležitost se stýkat se svými vrstevníky – ve vhodnou dobu. Rozšiřte svůj sociální okruh i mimo stážisty. Požádejte kolegy na kávu nebo si s nimi sedněte u oběda. Navštěvujte celofiremní společenské akce a prolínejte se. (Varování: Pokud se pije chlast, i když jste plnoletí, konzumujte s mírou. Být opilým stážistou na pracovní akci není dobrý vzhled.)

A konečně, hledejte kariérní mentory, kteří vám mohou poradit, napsat doporučení a pomoci vám navázat důležitá spojení. Pokud máte kolegu, který se v tom vyzná, zeptejte se, jak se tam dostal a co by vám poradil. Tyto rozhovory jsou začátkem vztahu typu mentora, který může být silnou silou během vaší kariéry.

Začněte svou kariéru

Stáž je víc než jen další úkol, který si na cestě k vysokoškolskému titulu odškrtnout. Když využijete svou příležitost stáže na maximum, uděláte první krok ke smysluplné a obohacující kariéře.

 

Gravatar Image

Experienced Recruiter with a demonstrated history of working in the media production industry. Strong human resources professional with a Bachelor's degree focused in Psychology from Universitas Kristen Satya Wacana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *