Jak wywiad informacyjny może przyspieszyć twoją karierę

Posted on

Jak wywiad informacyjny może przyspieszyć twoją karierę

Umiejętnie wykorzystany wywiad informacyjny jest jednym z najcenniejszych źródeł informacji zawodowej. Chociaż rozmowa może obejmować niektóre z tych samych podstawowych informacji na stronie internetowej firmy, daje możliwość elastycznego wglądu w obszar pracy, który nie ma sobie równych w innych źródłach.

Co to jest wywiad informacyjny?

Ten rodzaj rozmowy kwalifikacyjnej jest przeprowadzany w celu zebrania informacji o pracy, dziedzinie kariery, branży lub firmie. To nie jest rozmowa o pracę. Zamiast tego jest to okazja do rozmowy z osobą pracującą w dziedzinie, o której chciałbyś dowiedzieć się więcej.

Wskazówka : podczas wywiadu informacyjnego możesz dowiedzieć się o konkretnym rodzaju pracy, ścieżce kariery danej osoby lub o szczegółach dotyczących branży lub firmy.

Dzięki rozmowie możesz (miejmy nadzieję) odkryć, jaka jest praca danej osoby, czym się ona zajmuje, jakie ma obowiązki i jak to jest pracować w swojej firmie.

Jak znaleźć ludzi do rozmowy

Twoja sieć może pomóc. Możesz skontaktować się z przyjaciółmi, rodziną i znajomymi, aby sprawdzić, czy znają kogoś z branży, którą chcesz poznać, i czy mogą nawiązać kontakt. Jeśli istnieje konkretna firma, w której chciałbyś pracować, rozważ zawarcie umowy na zimno z kimś za pośrednictwem LinkedIn, aby poprosić o wywiad informacyjny. Możesz także kontaktować się z osobami poznanymi podczas wydarzeń networkingowych lub targów pracy.

Korzyści z wywiadów informacyjnych

Wywiad informacyjny przekazuje bezpośrednie doświadczenia i wrażenia kogoś w zawodzie i jest kierowany przez twoje pytania.

Rozmowa kwalifikacyjna bez stresu

Rozmowa informacyjna jest mniej stresująca zarówno dla Ciebie, jak i dla pracodawcy niż typowa rozmowa kwalifikacyjna .  Ty masz kontrolę. Możesz dyskutować o tym, co robi się na co dzień i odnosić to do własnych zainteresowań i uczuć. Poza korzyściami płynącymi z zdobycia cennych informacji o karierze, wywiad informacyjny daje możliwość budowania pewności siebie i doskonalenia umiejętności radzenia sobie z rozmową kwalifikacyjną .

Informacje poufne 

Ponieważ ta rozmowa nie dotyczy pracy, może być nieco bardziej szczera. Zadawanie pytań o tematy, które zwykle stanowią tabu podczas pierwszej formalnej rozmowy kwalifikacyjnej (takie jak wynagrodzenie, świadczenia i godziny), jest dopuszczalne. Może się okazać, że osoba, z którą rozmawiasz, podzieli zarówno trudne aspekty branży, jak i pozytywne. Możesz również uzyskać wskazówki i porady, które pomogą wzmocnić Twoją aplikację. Na przykład, jeśli osoba, z którą rozmawiasz, używa konkretnego modnego słowa, możesz chcieć dołączyć je do swojego listu motywacyjnego.

Budowanie związków

Dużą częścią udanego poszukiwania pracy jest to, kogo znasz. Twoje kontakty mogą wiedzieć o ofertach pracy, które nie zostały jeszcze opublikowane, lub mogą stanowić cenne przedstawienie. Dzięki temu wywiadowi informacyjnemu rozszerzasz swoją sieć.

Jak przeprowadzić wywiad informacyjny

Każdą rozmowę kwalifikacyjną należy traktować jako spotkanie biznesowe i zachowywać się w sposób profesjonalny.

Jeśli z góry jasno określiłeś cel rozmowy, najprawdopodobniej znajdziesz w swoim kontakcie osobę zainteresowaną i pomocną.

Zapamiętaj godzinę spotkania i przyjdź niezwłocznie na rozmowę kwalifikacyjną. Nie powinieneś być ani zbyt niedbały, ani przesadnie ubrany. Właściwy jest zwykły strój biznesowy . Upewnij się, że znasz imię osoby, z którą się spotykasz, poprawną wymowę jej imienia oraz tytuł zajmowanego stanowiska. Zrób rozeznanie na temat osoby i jej firmy.

Przyjdź z pytaniami i bądź przygotowany do kierowania rozmową. Pamiętaj, aby zwracać uwagę na czas tej osoby. Staraj się, aby rozmowa była krótka (około 15 do 30 minut), chyba że wcześniej uzgodniłeś inne ramy czasowe. I pamiętaj: Twój kontakt również może zadawać Ci pytania. Przygotuj się na prezentację windy .

Pytania do wywiadu informacyjnego do zadawania

Ponieważ jest tak wiele pytań, które możesz zadać podczas wywiadu informacyjnego, poszczególne osoby czasami robią notatki podczas spotkania. Ograniczona ilość robienia notatek jest uzasadniona pod warunkiem, że twój kontakt jest zgodny i nie przerywa komunikacji między wami.

Podczas rozmowy postaraj się zadawać pytania, które wykraczają poza to, co można znaleźć w szybkim wyszukiwaniu online. Możesz zapytać osobę o jej drogę na to stanowisko, o opis jej codziennych obowiązków oraz o wskazówki, które udzieli Ci jako osobie zainteresowanej pracą w terenie.

Po rozmowie naszkicuj krótki zarys poruszanych tematów i odkrytych informacji. Zajmie to tylko kilka minut i zapewni, że zapamiętasz ważne omówione punkty. Później, posługując się swoim konspektem, możesz skonstruować bardziej szczegółowy raport z rozmowy kwalifikacyjnej.

Pytania zawodowe do zadawania

 1. Jaki jest tytuł osoby, z którą rozmawiasz?
 2. Jakie są inne powszechnie używane tytuły na stanowisko?
 3. Jakie obowiązki wykonuje się w typowy dzień, tydzień, miesiąc, rok? Czy ona lub on ma ustaloną rutynę? Jaka jest różnorodność na co dzień? Gdy osoba opisuje obowiązki, zapytaj, jakie umiejętności są potrzebne.
 4. Jaki program edukacyjny jest zalecany jako przygotowanie? Zapytaj o rozróżnienie między kursami, które są pożądane, a tymi, które są niezbędne.
 5. Jakie kursy są najbardziej wartościowe, aby zdobyć umiejętności niezbędne do odniesienia sukcesu w tym zawodzie? Zapytaj o rozróżnienie między kursami, które są pożądane, a tymi, które są niezbędne.
 6. Jakiego stopnia lub certyfikatu szukają pracodawcy?
 7. Jakiego doświadczenia zawodowego/stażu szukaliby pracodawcy u osoby ubiegającej się o pracę i jak dana osoba zdobywa to doświadczenie?
 8. Czy zalecane są jakieś zajęcia dodatkowe?
 9. Jakie kroki (poza spełnieniem wymagań edukacyjnych i empirycznych ) są konieczne, aby przebić się do tego zawodu (np. egzamin, rozmowa kwalifikacyjna, przynależność związkowa)?
 10. Jakie są ważne słowa kluczowe lub modne hasła, które należy uwzględnić w  CV  lub  liście motywacyjnym  podczas poszukiwania pracy w terenie?
 11. Jakie są możliwości awansu i na jakie stanowisko? Czy potrzebny jest stopień zaawansowany, a jeśli tak, to w jakiej dyscyplinie?
 12. Jakie umiejętności są najważniejsze do zdobycia (tj. jakich  umiejętności poszukują pracodawcy)?
 13. Jakie są główne lub najważniejsze cechy osobowości decydujące o sukcesie w tej dziedzinie?
 14. Jakie są różne środowiska, w których mogą pracować osoby wykonujące ten zawód (tj. instytucje edukacyjne, firmy, organizacje non-profit)?
 15. Jacy inni pracownicy często wchodzą w interakcję z tym stanowiskiem?
 16. Czy istnieją dowody na zróżnicowane traktowanie pracowników płci męskiej i żeńskiej w odniesieniu do obowiązków zawodowych, wynagrodzenia i możliwości awansu?
 17. Jakie są perspektywy zatrudnienia w obszarze geograficznym doradcy? Gdzie są najlepsze perspektywy zatrudnienia? Jakie są perspektywy zatrudnienia w firmie doradcy? Czy mobilność jest niezbędnym czynnikiem sukcesu?
 18. Jakie są pokrewne zawody?
 19. Jakie są różne zakresy wynagrodzeń?
 20. Czy typowy pracownik ma ustalony harmonogram, czy też godziny pracy są elastyczne?
 21. Jakie są wymagania i frustracje, które zwykle towarzyszą tego typu pracy?
 22. Czy istnieje typowy łańcuch dowodzenia w tej dziedzinie?
 23. Jak możesz ustalić, czy masz zdolność lub potencjał, aby odnieść sukces w tym konkretnym zawodzie?
 24. Czy to szybko rozwijająca się dziedzina? Czy można przewidzieć przyszłe potrzeby pracowników w tej dziedzinie?
 25. Jakie rodzaje technologii są używane i jak są używane?
 26. Gdzie znajdują się oferty pracy?
 27. Jakie pozycje na poziomie podstawowym są w tej dziedzinie, które może rozważyć absolwent sztuk wyzwolonych?
 28. Co wie teraz doradca, co byłoby pomocne, gdyby wiedział, kiedy był na twoim miejscu?

Pytania funkcjonalne, które należy zadać

 1. Ile godzin pracuje doradca?
 2. Jakie wykształcenie ma doradca?
 3. Jaka była ścieżka kariery doradcy od studiów do chwili obecnej?
 4. Jakie są satysfakcjonujące aspekty pracy doradcy?
 5. Jakie są największe napięcia, napięcia lub lęki w pracy?
 6. Jakie są główne obowiązki zawodowe?
 7. Jakie są najtrudniejsze problemy i decyzje, z którymi musi się zmierzyć doradca?
 8. Co jest najbardziej niezadowalające w pracy? Czy to typowe dla tej dziedziny?
 9. Jak doradca opisałby atmosferę/kulturę miejsca pracy?
 10. Czy doradca uważa, że ​​pominąłeś jakiekolwiek ważne pytania, które mogłyby pomóc dowiedzieć się więcej o pracy lub zawodzie?
 11. Czy doradca może zaproponować inne osoby, które mogą być dla Ciebie wartościowym źródłem?

Kontynuuj z podziękowaniem

Napisz  podziękowania  do osób, z którymi rozmawiałeś. Zgłoś się do nich, jeśli zastosujesz się do jakichkolwiek sugestii. Możesz również połączyć się z nimi na LinkedIn, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Budując silne relacje z kontaktami zawodowymi, zwiększasz prawdopodobieństwo, że zaoferują oni pomoc w poszukiwaniu pracy, gdy będziesz gotowy do następnego kroku w procesie poszukiwania pracy.

 

Gravatar Image

Experienced Recruiter with a demonstrated history of working in the media production industry. Strong human resources professional with a Bachelor's degree focused in Psychology from Universitas Kristen Satya Wacana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *