Bir Özgeçmiş ve Özgeçmiş Arasındaki Fark

Posted on

Bir Özgeçmiş ve Özgeçmiş Arasındaki Fark


Bir özgeçmiş ve CV arasındaki fark nedir? Bir özgeçmiş ve bir özgeçmiş (CV) arasındaki temel farklar dahil edeceğine uzunluğu vardır, ve her birinin ne için kullanılmaktadır. Her iki iş uygulamalarında kullanılır, bir özgeçmiş ve CV her zaman birbirinin yerine kullanılamaz.

ABD’de çoğu özgeçmiş olan yetkinlik bazlı onlar adayın becerilerini sergilemek için tasarlanan kişisel pazarlama dokümanları, dikkate değer başarılar, ve en büyük avantajı iş tecrübesi vardır.

Akademi, bilimsel araştırma ve tıbbi alanlarda işler için sunulan ABD özgeçmişleri, vardır kimlik temelli kişinin eğitim, sertifikasyon, araştırma deneyimi ve mesleki bağlantı ve üyelikleri kapsamlı (ve çoğu zaman uzun) listesinin sağlanması.

Bir Özgeçmiş nedir?

Bir  özgeçmiş  (CV) sizin deneyim ve beceri bir özetini sunmaktadır. Tipik olarak, giriş seviyesi adaylar için CV’ler özgeçmişlerini daha uzundur – en az iki ya da üç sayfa. Sayısız yayınlar edindiğimize orta düzey adaylar için CV’ler çok daha uzun çalıştırmak eğilimindedir.

Not: CV’ler öğretim deneyimi, derece, araştırma, ödül, yayınlar, sunumlar ve diğer başarılar dahil akademik arka plan üzerinde geniş bilgi içermektedir.

CV’ler özgeçmişler daha böylece lengthier olduğundan ve diğer bilgiler, kişinin akademik ve araştırma gerekçeleriyle ilgili özellikle ayrıntıları içerir.

Bir CV Özeti Nedir?

Bir  özgeçmiş özeti  tam özgeçmiş ile bire-iki sayfalık, yoğunlaştırılmış bir versiyonudur. Bir CV özeti hızlı ve kesin kişinin beceri ve nitelikleri iletmek için bir yoldur. Onlar başvuranların büyük bir havuz bekliyoruz Bazen büyük organizasyonlar başlangıçta bir sayfalık CV özeti için soracaktır.

Kişisel Özgeçmiş dahil etmek için neler

Sizin özgeçmiş sizin isim, iletişim bilgileri, eğitim, beceri ve deneyim içermelidir.

Bu esaslara ek olarak, bir CV başvurduğunuz pozisyona uygun araştırma ve öğretim deneyimi, yayınlar, hibe ve burslar, meslek birlikleri ve lisansları, ödüller ve diğer bilgileri içerir.

İpucu: Tüm arkaplan bilgilerin bir listesini yaparak başlayın ve sonra kategoriler halinde organize.

Bir Devam nedir?

Bir  özgeçmiş  sizin eğitim, iş geçmişi, kimlik bilgileri ve diğer başarıları ve beceri bir özetini sunmaktadır. Bir özgeçmiş objektif ve kariyer özeti deyimi gibi isteğe bağlı bölümler de vardır.

Not : Özgeçmişler iş başvurularında başvuru talep en yaygın belge vardır.

Özgeçmiş mümkün olduğunca kısa olmalıdır. bazen iki sayfa sürece olabilir rağmen Genellikle, bir özgeçmiş, bir sayfa uzunluğunda.

İpucu : özlü bilgileri tutmak için genellikle madde işaretli içerir listeler devam edin.

Özgeçmişler kronolojik, fonksiyonel ve kombinasyon formatları da dahil olmak üzere bir kaç tipi mevcuttur. En iyi başvurduğunuz işin türünü uyan bir biçim seçin.

CV ve Yazma İpuçları Özgeçmiş

Eğer bir CV veya özgeçmiş yazma olsun, izlemeniz gereken bir kaç yararlı kurallar var.

Pozisyonuna Özgeçmişinizi veya CV eşleştirin.  Bir özgeçmiş yazarken bu en önemlisidir, ama çok bir CV için de geçerlidir. Onlar özellikle sanayi veya iş ile ilgili olarak size eğitim, iş tecrübesi ve becerileri vurgulamak emin olun.

Eğer eğitimde iş başvurusunda eğer bir CV, örneğin, size CV üstündeki öğretim deneyimi koymak isteyebilirsiniz. Bir özgeçmiş olarak, sizin için uyguluyorsanız iş doğrudan ilgilidir sadece çalışma deneyimi içerebilir. Ayrıca özgeçmiş veya CV iş açıklamasından anahtar kelimeleri içerebilir. Bu pozisyon için ideal bir uyum vardır işveren gösterecektir.

Bir şablon kullanın.  Eğer özgeçmişinizi veya CV yapısı için şablon kullanmak isteyebilirsiniz. Bu belgeyi işveren hızla nitelik ve deneyimleri görmesine yardımcı olacak bir örgütleme, verecektir.

Tashih ve düzenleme.  Eğer bir CV veya özgeçmiş kullanın olursa olsun, iyice belgenizi düzenlemeniz gerekir. Hiçbir yazım veya dilbilgisi hataları olmadığından emin olun.

Emin biçim üniforma olmasına dikkat edin – örneğin, eğer tek bir iş tanımı madde işaretleri kullanan tüm iş tanımlarında madde işaretleri kullanın eğer.

Başarılı Devam yaz nasıl

  • ihtiyaçlarınız için doğru biçimi seçin. mesela kronolojik, fonksiyonel, veya kombinasyon – Sizin sanayi, deneyim ve istenen rol özgeçmiş formatı seçiminizi bilgilendirecektir.
  • robotlar hem de insanlar için yaz. Özgeçmişiniz Başvuru Takip Sistemi geçmiş olsun ve diğer ucunda insanın dikkatini çekmeye gerekir.

Başarılı CV Nasıl Yazılır

  • dahildir ve nasıl bilgi biçimlendirmek için ne bilin.
  • Uygun bir biçim seçin. Eğer başvurduğunuz pozisyon için uygun bir özgeçmiş formatını seçtiğinizden emin olun. Eğer bir burs için başvuruda bulunuyorsanız, örneğin, uluslararası bir CV dahil edilebilir kişisel bilgileri içerecek şekilde gerek kalmayacaktır.

Uluslararası CV’ler

ABD’de CV’ler burs veya hibe başvurusu sırasında akademik, eğitim, bilimsel, tıbbi veya araştırma pozisyonları veya başvururken, uluslararası işler için adaylar yakında hemen her tür için “özgeçmişlerini” sunmaları gerektiğini öğreneceksiniz öncelikle kullanılır iken işin onlar için de geçerlidir.

Avrupa, Orta Doğu, Afrika veya Asya’da, işveren yerine bir özgeçmiş daha (genellikle bir fotoğrafının ile) “özgeçmiş” almayı bekleyebilir. Ancak uluslararası “CV’ler” aslında yapılandırılmıştır ve akademik ABD özgeçmiş olduklarından daha bir özgeçmiş gibi çok daha biçimlendirilmiş.

Bir ABD özgeçmiş ve uluslararası bir CV arasındaki temel fark ABD istihdam ayrımcılık yasaları tarafından dizginsiz diğer ülkelerde işverenler, tek ABD’de veya Kanada’da bir özgeçmişe sağlayacak çok daha fazla kişisel bilgiye ihtiyaç olmasıdır. Bu ayrıntılar ülkeye göre değişir, ancak doğum, milliyet, medeni hal, ve çocukların sayısının kişinin tarihini içerebilir.

Gravatar Image

Experienced Recruiter with a demonstrated history of working in the media production industry. Strong human resources professional with a Bachelor's degree focused in Psychology from Universitas Kristen Satya Wacana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *