Bir İş Kurulu ve Arama Motoru Arasındaki Fark

Posted on

 Bir İş Kurulu ve Arama Motoru Arasındaki Fark


Bir iş tahtası ve bir iş arama motoru arasındaki farkı anlatmak için kafa karıştırıcı olabilir, ancak online bulmak iş ilanları nereden geldiğini bilmek akıllıca olur. Tipik olarak, bir kapak mektubunda, size iş ilanı nasıl bulduğunu söz edeceğiz. Basitçe; iş arama motorları iş panoları ve işveren web sitelerinden Web ve agrega iş ilanları düşürmekten oysa bir iş kurulu, mesajlar işler işveren tarafından sağlanan bir web sitesidir.

İş ilanları

iş panoları sayesinde şirketler özellikle onların açık pozisyonları listeledik ve genellikle iş panosu üzerinden doğrudan iş başvurularını kabul. İşverenler genellikle sitede işlerini listelemek için iş kuruluna bir ücret ödemek – esasen, site özgeçmiş depoları ve işverenler bunlara erişmek satmaktadır.

Canavar, en büyük ve en tanınmış iş kurulu, geniş bir endüstri yelpazesinde ilanları ile genel bir kuruldur. Nitekim  sözleşme pozisyonları, iş-at-home fırsatları, yaz işleri ve gönüllü çalışmaları dahil olmak üzere işlerin daha geniş bir dizi sunuyor. CareerBuilder  lisans derecesi ile insanlara daha odaklanmıştır.

Diğer daha özel panoları belirli bir sanayi odaklanmak. Zar , örneğin, teknoloji işler için lider bir sitedir. Kariyer Bankası  ve  eFinancial Kariyer  finans ve bankacılık odaklanmak. Çeşit Kariyer  televizyon, radyo ve üretimde mesajlar medya işleri. TalentZoo  reklam ve pazarlama kapsar.

Çok spesifik kariyerlerine Çok niş odaklı iş odak: Bir teçhizat mühendisi çalışma arardım  Rigzone.com ; Eğer doğal dil işleme uzmansanız,  NLPPeople.com  sizin için iş sitesidir.

Diğer niş panoları giriş seviyesi işler, yaz işleri veya staj gibi iş piyasasının bir segmente hitap etmektedir.

Arama motorları

Nitekim ve  SimplyHired  en popüler iş arama motorlarının ikisidir ve onların platformlarda ilanları milyonlarca toplamak. (Nitekim bir iş arama motoru hem ve bir iş kurulu.)  LinkUp  iş panoları girdi dahil etmeden küçük, orta web siteleri ve büyük işverenler arar.

Gibi Niş iş arama motorları,  Yeşil İş Bankası  veya  JobsOnTheMenu , çeşitli endüstri ya da kariyer özgü sitelerden işleri toplamak.

Arama Motorları vs Kurulları

Onlar birçok kaynaktan gelen giriş içermelidir çünkü iş arama motorlarında iş ilanları daha geniş bir bulacaksınız. Ancak, aynı zamanda yinelenen listelerinden bakmak ve iş boşluk hala kullanılabilir olduğundan emin olmak gerekebilir.

Ayrıca, geniş bir iş arama hedefleme zor olabilir. Büyük bir şirket arama yaparsanız, sonuçların hatta yüzlerce veya binlerce alabilirsiniz. Yer gibi ekleme parametreleri sonuçlarını daraltmak yardımcı olabilir.

Bir iş kurulu aracılığıyla bir fırsat bulursanız, o sitede kayıt olabilir ve hatta bazıları katılmak için bir ücret gerektirir. Ayrıca spam ve reklamların bir sürü anlaşma olabilir.

Kapsamlı Bir Strateji

Ayrıca, çok az işe alınanların iş kurulları aracılığıyla gerçekleşmesi unutmayın. PBS bir makalede , işverenler işe alınanların sadece 1,3 yüzde Monster ve CareerBuilder yoluyla yüzde 1,2 geldiğini bildirdi.

, İş arama maksimize tek site tüm iş ilanları arar çünkü sitelerin yanı sıra çeşitli iş panoları ve iş arama motorları hem kullanın.

Bunun ötesinde, çevrimiçi kaynaklara iş arama kısıtlamak değil. işe alınanların büyük çoğunluğu ağ üzerinden gelir. tüm işlerin en az yüzde 60 bu şekilde bulunurlar ve bazı kaynaklar da yüksek istatistikler vermek.

iş bulma şansınızı maksimize etmek için, niş ve genel iş arama motorları ve iş kurulları ve ağ dahil bir çok uçlu stratejisi oluşturmak, seveceksiniz ve pozisyon için işe alma.

Her şeyden önce, (geçerli istihdam durum sosyal medyada ve iş yerinde ayrık olmak zorunda olduğu anlamına gelir bile) şapka altında iş arama tutmuyorum. Eğer aradığınız biliyorum Herkese söyle. kişileriyle Zamanlama kahve tarihleri ​​bir süre görülen ve bir ipucu bulmuş olabilirim sosyal bir bağlantı yaşarsanız kartvizit taşımak değil.

İstediğiniz işe sahip kişilerle bilgilendirme görüşmeleri kurma ve onlar bugün nerede nasıl aldığını sorun.

Unutmayın: Amaç sadece işe almak için değil. İyi bir kültürel uyum var işveren de, tatmin edici bir iş bulmak, ve bu rol için ve beceri ve deneyim için uygun öder. sadece iş panoları ve arama motorları – Bunun olmasına yapmak için, emrinde her kaynak yararlanmak gerekir.

Gravatar Image

Experienced Recruiter with a demonstrated history of working in the media production industry. Strong human resources professional with a Bachelor's degree focused in Psychology from Universitas Kristen Satya Wacana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *