İş Arama Sırasında Tasarruf Etmenin 7 Yolu

Posted on

İş Arama Sırasında Tasarruf Etmenin 7 Yolu

Yeni bir işe başlamanın maliyeti nedir? Cevap ne yazık ki buna bağlı. Bir CareerBuilder araştırması, bir iş araması sırasında gider yapan iş arayanların% 27’sinin öncelikle giyim (% 39), ulaşım (% 22) ve seyahat (% 21) için 200 doların üzerinde harcama yaptığını bildirmektedir.

Yerel metro bölgenizdeki alanınızda bir iş arıyorsanız ve özgeçmişiniz güncel ve oldukça iyi durumdaysa, sadece gaz parası veya otobüs ücreti için bütçeleme ve birkaç ekstra kopya basmanın maliyeti özgeçmişiniz.

Ancak yeni bir şehirde iş arıyorsanız , ya kariyerlerini değiştirmeye ya da uzun süreli bir iş arayışı için araştırmaya çalışıyorsanız, maliyetleriniz önemli olabilir. Durumunuza bağlı olarak, bir veya iki görüşme kıyafeti, görüşmeye ve görüşmeden ulaşım, kariyer koçluğu hizmetleri, yazma yardımına devam etme, iş eğitimi ve daha fazlası için bütçe ayırmanız gerekebilir.

İyi haber şu ki, her maliyet pazarlığa açık değildir ve küçük bir hazırlık ve yaratıcılıkla, daha az parayla benzer hizmetler bulabilirsiniz. İş arama sırasında para biriktirmenin en iyi yedi yolunu okumaya devam edin

Organize Olun

Bir iş araması sırasında paradan tasarruf etmenin en iyi yollarından biri, organize olarak zaman kazanmaktır . Bunu yapmak için pahalı yazılımların veya organizatörlerin çalışmasına gerek yoktur. Muhtemelen, iş aramalarınızı düzenlemek için mükemmel olan birçok üretkenlik aracınız zaten vardır. Microsoft Excel veya Google Drive’da bir iş uygulaması e-tablosu oluşturun. Son tarihlerinizi takip etmek veya Google Takvim’de uyarılar ve randevular oluşturmak için akıllı telefonunuzun yerleşik uygulamalarını ve özelliklerini kullanın. İndir ücretsiz iş arama uygulamaları dan Nitekim , Glassdoor, CareerBuilder ve daha fazlası.

Arkadaşlarınızdan ve Ailenizden Görüşme Kıyafetleri Ödünç Alın

Bir iş görüşmesinde iyi bir ilk izlenim bırakmak için uygun giyinmek şarttır. Görüşme süreci uzak olsa ve Zoom veya Skype üzerinden görüşme yapsanız bile, parçayı giymeniz gerekir. Şirket kültürüne bağlı olarak bu, kıyafetlerinden iş elbisesine ve elbise ayakkabılarına kadar her şey anlamına gelebilir .

İpucu : Araştırmanızı yapmanıza yarar. Daha az giyinmek yerine giyinmek tarafında hata yapmak en iyisi olsa da, her iki yönde de çok ileri gitmek istemezsiniz. Örneğin, bir başlangıçta röportaj yapıyorsanız, iş kıyafeti yanlış izlenim verebilir.

Dolabınızda (veya mevcut bedeninizde) mükemmel röportaj kıyafetleri yoksa, yeni bir şey satın almakta sıkıştığınızı düşünmeyin. Arkadaşlarınıza ve ailenize paylaşmak için uygun kıyafetleri olup olmadığını sorarak yeni bir kıyafete bağlanın.

Pazarlık moda kıyafetleri satın almak için Poshmark, ThredUp ve TheRealReal gibi çevrimiçi moda ve konsinye sitelerine göz atın. Başarısız olursa, yerel tasarruf mağazanıza veya konsinye mağazanıza gidin. Bulduğunuz şey sizi şaşırtabilir.

Seyahat Giderleri İçin Cebinden Ödemeyi Önleyin

Şehir dışı iş görüşmeleri için en büyük masraflardan biri seyahat ve konaklamadır. Uçak bileti, tren biletleri, gaz, araba kiralama ve otel rezervasyonları hızlı bir şekilde büyük paraya dönüşebilir. Şirketin ofislerine bile ayak basmadan önce yüzlerce hatta binlerce dolar ödeyebilirsiniz.

Ancak tüm faturayı kendiniz ödemek zorunda kalmayabilirsiniz. Bazı şirketler seyahat ve konaklama masraflarını ödeyeceklerdir. Kimin ödediğini sormada gergin misiniz? Şirketin sizin adınıza seyahat düzenlemeleri yapıp yapmayacağını sormayı düşünün. Hayır diyorlarsa, geri ödeme için pazarlık yapıp yapamayacağınızı düşünebilirsiniz.

Görüşme sürecinin başlarındaysa ve işveren sekmeyi açmıyorsa, bu aşamada video görüşmesi mi yoksa telefon görüşmesi mi düşüneceklerini de sorabilirsiniz. Sonra, işler yolunda giderse, bir sonraki görüşme için seyahat masraflarına yaptığınız yatırımın ödeme yapma olasılığının daha yüksek olduğunu bilirsiniz.

Not : Birçok işveren, işe alım sürecini – görüşmelerden işe alımlara – çevrimiçi olarak yapmaktadır. Şahsen yapacağınız bir iş için ekstra harcama yapmadan da işe alınabilirsiniz.

Önce Ücretsiz İş Arama Sitelerini Deneyin

İş arama motorları ve iş panoları, birçok iş arayan için yararlı bir liste kaynağıdır ve birçoğunun kullanımı ücretsizdir. Öncelikle iş arama işleminizin çevrimiçi kısmını bu ücretsiz sitelere odaklayın ve aylık abonelik ücretlerinden tasarruf edin. İlgi alanlarınıza en uygun fırsatları görmek için en iyi iş sitelerinden bazılarını deneyin.

Bir niş iş piyasasında veteriner listeleri ister misiniz? Ücret alan birçok site, yeni kullanıcılar için ücretsiz deneme süresi sunar. Hesabınızı iptal etmek için takviminizde bir not yazdığınızdan emin olun, böylece artık ihtiyacınız olmayan bir abonelik için ödeme yapmanız gerekmez.

Kendinizi Ücretsiz Yükseltin

Bir süredir iş arayışındaysanız ve fazla şansınız yoksa, özgeçmişinize yeni beceriler eklemenin zamanı gelmiş olabilir. Ve bunu yapmak için ağır bir eğitim faturası almanız gerekmeyebilir.

Önemli  : İlk adımınız, işverenleri en çok etkileyecek ve kar hanesiniz üzerinde en büyük olumlu etkiyi yapacak becerileri tanımlamak olmalıdır. Bunu yapmanın bir yolu, LinkedIn profillerine bakarak veya hedeflenen iş unvanınız için iş reklamlarını tarayarak alanınızdaki meslektaşlarınızın niteliklerini gözden geçirmektir.

Hangi becerileri öğrenmeniz gerektiğini belirledikten sonra, Coursera veya edX gibi kuruluşlar aracılığıyla ücretsiz çevrimiçi dersler arayın.

Eğitim programları, çıraklık eğitimleri veya sertifikalar hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? KariyerOneStop, ABD Çalışma Bakanlığı’nın kariyer ve eğitim merkezidir ve yardımcı olabilecek kaynaklara bağlantılar içerir.

Okulunuza Ulaşın

Kariyer koçluğu, özgeçmiş ve kapak mektubu yazma konusunda yardım, iş fırsatları bulma konusunda yardım, kariyer ağı kaynakları ve uygulama görüşmeleri, iş avınızın kendi başınıza yaptığınızdan çok daha başarılı olmasına yardımcı olabilir.

İpucu : Uzun zaman önce mezun olduysanız, iş arama yaparken kolej kariyer merkeziniz ilk düşünceniz olmayabilir – ama olmalıdır.

Kariyer hizmetleri merkezleri , mezunlar olmasa bile mezunlara ücretsiz ağ kaynakları, özgeçmiş ve mülakat yardımı ve kariyer değerlendirme hizmetleri sunmaktadır. Okulunuzun web sitesi, mezunlar için uzaktan hizmetler ve nasıl iletişime geçileceği hakkında daha fazla bilgi sağlamalıdır.

Teknolojiden Tasarruf Edin 

Günümüzde çok az iş arayan, ağ bağlantılarına çok fazla güvenen tuğla ve harç endüstrilerinde olsalar bile, teknolojisiz olarak başarabilirler. Ancak, iş arama sırasında para biriktirecek bir yer arıyorsanız, şimdi mobil hizmet, internet ve diğer önemli teknolojilerdeki aylık harcamalarınızı gözden geçirmek için iyi bir zaman.

Ön ödemeli planları kullanarak, paket hizmetleri kullanarak veya planınızı kullanım şekillerinizle daha yakından eşleşen bir plana geçirerek cep telefonu hizmetinizde tasarruf edin . İnternetinizi ve kablonuzu toplayın ya da kabloyu kesin ve sabit hattı boşaltın. Mevcut servis sağlayıcılarınızı arayabilir ve gaziler, öğrenciler, AAA, AARP ve diğer organizasyonlar için indirim isteyebilirsiniz.

Örneğin, daha az güvenilir bir hücre hizmetine geçmek gibi potansiyel işverenlerle bağlantı kurma yeteneğinizi tehlikeye düşürecek herhangi bir değişiklik yapmadığınızdan emin olun. Bir iş teklifi yaparken işe alma müdürü ile görüşme yapmak istemezsiniz .

 

Gravatar Image

Experienced Recruiter with a demonstrated history of working in the media production industry. Strong human resources professional with a Bachelor's degree focused in Psychology from Universitas Kristen Satya Wacana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *