Kiedy rozmawiasz o pracę, małe rzeczy mogą mieć duże znaczenie. Nawet mały błąd może kosztować Cię ofertę pracy. Poświęć trochę czasu na przygotowanie się, abyś mógł wywrzeć jak najlepsze wrażenie podczas każdej rozmowy o pracę.
Te techniki rozmowy kwalifikacyjnej obejmują wszystkie podstawy, które musisz znać, aby dopracować technikę rozmowy kwalifikacyjnej i odnieść sukces w rozmowie kwalifikacyjnej. Od sprawdzenia firmy po wysłanie podziękowania za rozmowę kwalifikacyjną, spraw, aby spotkanie z menedżerem ds. rekrutacji było udane od początku do końca.
Popraw swoją technikę wywiadu
Rozmowa kwalifikacyjna daje szansę zabłysnąć. To, co powiesz i zrobisz, albo przeniesie Cię do następnej rundy rozważań o zatrudnieniu, albo wykluczy Cię z rywalizacji.
Ubierz się na rozmowę kwalifikacyjną
Pierwsze wrażenie, jakie zrobisz na potencjalnym pracodawcy, może mieć duży wpływ na wynik rozmowy o pracę. Pierwsza ocena dokonana przez ankietera będzie oparta na tym, jak wyglądasz i co masz na sobie. Dlatego zawsze ważne jest, aby odpowiednio ubrać się na rozmowę o pracę. To, co jest odpowiednie, zależy od pracodawcy, więc musisz wybrać strój, który będzie pasował do miejsca, w którym chcesz zostać zatrudniony.
Odśwież swoje umiejętności podczas rozmowy kwalifikacyjnej
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej Twoja umiejętność interakcji z ankieterem i wyrażania swoich myśli są tak samo ważnymi czynnikami w uzyskaniu pracy, jak kwalifikacje wymienione w Twoim CV. Poświęć trochę czasu przed rozmową kwalifikacyjną, aby upewnić się, że zestaw umiejętności do rozmowy kwalifikacyjnej jest tak samo gotowy, jak twoje CV.
Zminimalizuj stres podczas rozmowy kwalifikacyjnej
Rozmowy kwalifikacyjne mogą być stresujące, nawet jeśli jesteś zawodowcem, który brał udział w wielu z nich. Istnieją techniki, których możesz użyć, aby zminimalizować stres przed rozmowami kwalifikacyjnymi iw ich trakcie, oraz strategie, których możesz użyć, aby zmniejszyć niepokój, który może towarzyszyć poszukiwaniu pracy. Znacznie ułatwi to przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej, gdy nie będziesz się stresować.
Zrób najlepsze pierwsze wrażenie
Pierwsze wrażenia naprawdę mają znaczenie, a na rozmowie kwalifikacyjnej nie masz zbyt wiele czasu, aby zrobić dobre wrażenie. Od momentu powitania recepcjonisty do momentu opuszczenia budynku jesteś oceniany jako potencjalny nowy pracownik. Ważne jest, aby każdy, kogo spotykasz, wywarł jak najlepsze wrażenie.
Sprzedaj się ankieterowi
Kiedy bierzesz udział w rozmowie kwalifikacyjnej, to od Ciebie zależy, czy sprzedasz swoje kwalifikacje i referencje kierownikowi ds. rekrutacji. Musisz również pokazać ankieterowi, że dobrze pasujesz zarówno do stanowiska, jak i organizacji. Po pewnym przygotowaniu będziesz w stanie zaprezentować się jako kandydat, który każda organizacja chciałaby zatrudnić. Dokładanie wszelkich starań, aby menedżer ds. rekrutacji był po swojej stronie, pomoże Ci zostać zatrudnionym.
Co robić, gdy jesteś introwertykiem
Rozmowy kwalifikacyjne mogą być naprawdę trudne, gdy jesteś introwertykiem, ale istnieją techniki, które pomagają introwertykom zabłysnąć podczas rozmów kwalifikacyjnych, w tym jak przygotować i przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną oraz jak sprzedać swoje introwertyczne cechy.
Poświęć trochę czasu na podziękowanie po rozmowie kwalifikacyjnej
Poświęcenie czasu na podziękowanie po rozmowie kwalifikacyjnej to nie tylko dobra etykieta rozmowy kwalifikacyjnej. Wzmacnia również Twoje zainteresowanie stanowiskiem i pokazuje ankieterowi, że masz doskonałe umiejętności kontynuacji. Skorzystaj również z listu z podziękowaniami, aby rozwiązać wszelkie problemy i wątpliwości, które pojawiły się podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Ćwicz rozmowy kwalifikacyjne
Poświęcenie czasu na zapoznanie się z typowymi pytaniami podczas rozmowy kwalifikacyjnej, które prawdopodobnie zostaną zadane podczas rozmowy kwalifikacyjnej, pomoże ci określić ramy dla twoich odpowiedzi. Uspokaja również twoje spłoszone nerwy, ponieważ nie będziesz się starał o odpowiedź, gdy będziesz w gorącym miejscu na rozmowę kwalifikacyjną.
Przećwicz wcześniej rozmowę kwalifikacyjną z przyjacielem lub członkiem rodziny, a będzie to o wiele łatwiejsze, gdy faktycznie będziesz na rozmowie kwalifikacyjnej.
Użyj swoich kontaktów sieciowych
To, kogo znasz w firmie, z którą przeprowadzasz rozmowę kwalifikacyjną, naprawdę ma znaczenie. Twoje kontakty mogą skierować Cię do pracy, podać informacje wewnętrzne o firmie i powiedzieć, czego możesz się spodziewać podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Sprawdź firmę
Ile wiesz o firmie, która właśnie skontaktowała się z Tobą, aby umówić się na rozmowę kwalifikacyjną? Powinno być dużo, a wszystkie potrzebne informacje są dostępne online. Zapoznaj się z kulturą firmy i wykorzystaj swoje znajomości, aby uzyskać przewagę podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Przygotuj się na rozmowę telefoniczną
Podczas gdy aktywnie poszukujesz pracy, ważne jest, aby być przygotowanym na rozmowę telefoniczną w krótkim czasie. Nigdy nie wiesz, kiedy rekruter lub osoba kontaktowa w sieci może zadzwonić i zapytać, czy masz czas na rozmowę o możliwości pracy.
Przeprowadź wywiad grupowy
Wywiad z jedną osobą jest wystarczająco trudny, ale jest jeszcze trudniejszy, gdy musisz przeprowadzić wywiad z grupą (lub panelem) ankieterów.
Wywiad podczas jedzenia
Zabranie Cię na śniadanie, lunch lub kolację daje osobie prowadzącej rozmowę kwalifikacyjną możliwość sprawdzenia Twoich umiejętności komunikacyjnych i interpersonalnych, a także zachowania przy stole w bardziej swobodnym otoczeniu niż w biurze. Dowiaduje się, jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną podczas posiłku, w tym co zamówić, etykietę podczas rozmowy kwalifikacyjnej, kto płaci, oraz więcej wskazówek dotyczących rozmowy kwalifikacyjnej przy kawie lub posiłku.
Unikaj tych błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej
Czego nie powinieneś robić podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Sprawdź najczęstsze błędy, pomyłki i błędy, jakie może popełnić kandydat do pracy podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Niektóre z nich są niewielkie; inni mogą zwiększyć lub zmniejszyć Twoje szanse na zatrudnienie. Następnie poświęć trochę czasu na przygotowanie się przed rozmową kwalifikacyjną, abyś nie musiał stresować się, jak poszło po jej zakończeniu.
Więcej technik rozmowy kwalifikacyjnej, które pomogą Ci znaleźć zatrudnienie
Przejrzyj więcej wskazówek dotyczących wywiadów telefonicznych, drugich wywiadów, wywiadów przy lunchu i kolacji, wywiadów behawioralnych, wywiadów publicznych, przećwicz rozmowy kwalifikacyjne i dodatkowe porady dotyczące powodzenia rozmowy kwalifikacyjnej.
Experienced Recruiter with a demonstrated history of working in the media production industry. Strong human resources professional with a Bachelor’s degree focused in Psychology from Universitas Kristen Satya Wacana.