כיצד כלי הערכה עצמית השתמש לבחור קריירה

Posted on

כיצד כלי הערכה עצמית השתמש לבחור קריירה

אנשים שמנסים לבחור קריירה לעתים קרובות תוהים אם הם יכולים לקחת מבחן שיכול לספר להם מה הכיבוש מתאים להם. למרבה הצער, אין בדיקה אחת כי יהיה קסם להגיד לך מה לעשות עם שאר החיים שלך. שילוב של כלים להערכה עצמית , אולם, יעזור עם ההחלטה.

במהלך שלב ההערכה העצמית של תהליך תכנון הקריירה , לאסוף מידע על עצמך כדי לקבל החלטה מושכלת. גם להערכה עצמית צריכה לכלול בחינה שלך ביסודיות הערכים , אינטרסים , אישיות , ואת הכשרון .

  • ערכים: הדברים שחשובים, כמו הישג, מעמד, ואוטונומיה
  • תחומי עניין: מה שאתה נהנה לעשות, כלומר, לשחק גולף, לצאת לטיולים ארוכים, ולבלות עם חברים
  • אישיות: התכונות של אדם, כונני מוטיבציה, צרכים, ועמדות
  • מיומנות: פעילויות שאתה טוב בו, כגון כתיבה, תכנות מחשבים , והוראה. הם עשויים להיות כישורים טבעיים או כאלה שנרכשו באמצעות הכשרה וחינוך.

אנשים רבים לשכור יועץ קריירה כדי לעזור להם עם התהליך הזה ולנהל מגוון של מלאי הערכה עצמית. מה המסקנה הוא דיון על הסוגים השונים של כלי, כמו גם כמה דברים אחרים לשקול בעת שימוש התוצאות שלך לבחור קריירה.

מלאי ערך

הערכים שלך הם אולי הדבר החשוב ביותר שיש לקחת בחשבון בעת בחירת כיבוש . אם אתה לא לוקח אותם בחשבון בעת תכנון הקריירה שלך, יש סיכוי טוב שאתה לא אוהב את העבודה שלך ולכן לא להצליח בו. לדוגמה, מישהו שמעדיף אוטונומיה לא יהיה מאושר בתפקיד שבו הוא או היא לא יכולה להיות עצמאית.

ישנם שני סוגים של ערכים: פנימיים וחיצוניים. הערכים הפנימיים קשורים לעבודה עצמה ומה הוא תורם לחברה. ערכים חיצוניים כוללים תכונות חיצוניות, כגון הגדרה פיסית פוטנציאל השתכרות. מלאי ערך ישאל שאלות כמו הבא:

  • האם משכורת גבוהה חשובה לך?
  • האם זה חשוב לעבודה שלך לערב אינטראקציה עם אנשים?
  • האם זה חשוב לעבודה שלך לתרום לחברה?
  • הוא בעל תפקיד יוקרתי חשוב לך?

במהלך הערכה עצמית,  יועץ קריירה  רשאי לנהל אחד מלאי הערך הבא:  שאלון חשיבות מינסוטה (MIQ)סקר של ערכים בינאישיים  (SIV), או  מצב רוח וערכים מלאים  (TVI).

מלאה ריבית

מקצוע ופיתוח קריירה גם לנהל קרובות מלאי עניין כגון מלאי עניין רב  (ת”י), נקרא בעבר  מלאי עניין רב-קמפבל. כלי הערכה עצמית אלה לשאול אנשים כדי לענות על סדרה של שאלות לגבי שלהם ( הפתעת אינטרסים). EK סטרונג, פסיכולוג, חלוץ התפתחותם. הוא מצא, באמצעות נתונים אסף על האוהב של אנשים ולא אוהבים של מגוון פעילויות, חפצים, וסוגי אנשים, כי אנשים באותו הקריירה (ומרוצים בכך קריירה) היו תחומי עניין דומים.

ד”ר ג’ון הולנד  ואחרים ספקו מערכת של אינטרסים תואמים עם אחד או יותר של שישה סוגים: מציאותי, חקירה, אמנותיים, חברתיים, יוזמה קונבנציונלית. לאחר מכן הוא מתאים סוגים אלה עם עיסוקים. כאשר אתה לוקח מלאה עניין, התוצאות מושוות עם המחקר הזה כדי לראות איפה אתה משתלב-הם האינטרסים שלך דומים לאלו של  קצין משטרה  או לאלה של רואה חשבון, למשל?

מלאי אישיות

מלאי אישיות רבה המשמשים בתכנון קריירה מבוססים על תורת האישיות של פסיכיאטר קרל יונג. הוא האמין ארבעה זוגות היפך העדפות-הדרך שבה יחיד לבחור לעשות דברים: המרכיב את אישיותו של אנשים. הם  המוחצנות  ו  מופנם  (איך אחד ממריצה), חישה ואינטואיציה (איך מידע אחד תופס), חשיבה או רגש (איך אחד ומקבל החלטות), ואם לשפוט ובתפיסה (איך הוא חי את חייו). העדפה אחת מכל זוג מפצה סוג האישיות של הפרט.

מדריכי קריירה מרבים להשתמש בתוצאות מערכות המבוססות על תורת אישיות יונגיאני, כגון  מחוון סוג מאיירס-בריגס  (MBTI), ללקוחות עזרה לבחור בקריירה. הם מאמינים אנשים עם סוג אישיות בפרט מתאימים יותר לעיסוקים מסוימים. דוגמה לכך תהיה כי מופנם לא יעשה טוב בקריירה הדורשת לו או לה להיות בחברת אנשים אחרים כל הזמן.

ערכות מיומנות

כאשר מחליטים מה שדה להיכנס, אתה צריך לגלות הכישורים שלך . כישרון הוא כישרון טבעי או נרכש. בנוסף להביט במה שאתה טוב בו עושה, גם לשקול מה אתה נהנה. אפשר להיות בקיאים מאוד מיומנות מסוימת, עדיין מתעב כל שניה בילה השימוש בו. למרות ככלל, אנשים בדרך כלל נהנים ממה שהם טובים.

בזמן שאתה בהערכת היכולות שלך, לחשוב על הזמן שאתם מוכנים להשקיע כדי לרכוש יותר מתקדמות או חדשות  מיומנויות . שאלה לשאול את עצמך היא זו-אם קריירה מחזיקה את כל האיכויות אני מוצא מושך אבל זה לוקח שנים X כדי להתכונן לכך, אני אהיה מוכן ומסוגל לעשות זאת מחויבות זמן?

דברים נוספים שיש להביא בחשבון

בעוד עובר תהליך ההערכה העצמית, מתחשב בגורמים אחרים בחשבון כי תהיה להשפיע על הבחירה בקריירה שלך. לדוגמא, לחשוב על האחריות המשפחתית שלך ואת היכולת שלך לשלם עבור השכלה או הכשרה. אל תשכח כי הערכה עצמית היא הצעד הראשון בתהליך תכנון קריירה, לא האחרון.

לאחר השלמת שלב זה, ללכת על אל השלב הבא, חקר הקריירה . עם תוצאות ההערכה העצמית שלך בראש, הבא, להעריך מגוון עיסוקים כדי לראות אילו הם בכושר הכי הטוב. בעוד השומה העצמית שלך עשוי להצביע על קריירה בפרט מתאימה למישהו עם האינטרסים, האישיות, הערכים שלך, ואת הכשרון, זה לא אומר שזה הוא אחד כי הוא הכי מתאים לך. בדומה לכך, גם כאלה שאינם פוסלים כיבוש רק משום שהוא אינו מופיע בתוצאות של הערכה עצמית. לעשות הרבה מחקר על כל מקצוע שבו אתם מעוניינים.

 

Gravatar Image

Experienced Recruiter with a demonstrated history of working in the media production industry. Strong human resources professional with a Bachelor's degree focused in Psychology from Universitas Kristen Satya Wacana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *